Budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjne rozpoczęła się w 2015 r.

 

Jak będzie wyglądał nowy szpital

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej przy ul. Smoluchowskiego w Gdańsku, będzie się składało z czterech połączonych ze sobą budynków – A, B, C i D.  Trzy pierwsze ułożone w kształt litery U, będą połączone trzema łącznikami z sąsiednim Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI). Budynek D usytuowany w miejscu dawnego budynku 18 (po drugiej stronie drogi) będzie połączony łącznikiem z budynkiem C.

Na uroczystościach zawieszenia wiechy był obecny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski, rektorzy trójmiejskich uczelni, senatorzy, posłowie, wykonawcy i inwestorzy szpitala. Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego profesor Marcin Gruchała podkreślał, że CMN będzie najlepszym szpitalem na Pomorzu, jednym z najlepszych w Polsce, a nawet w Europie.

– To jest wielkie dzieło, wspaniale, że powstaje – mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. To miejsce nauki oraz pracy. Przede wszystkim to miejsce, gdzie będzie diagnozować się pacjentów, bo w tej chwili warunki, z perspektywy pacjentów, w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym nie są najlepsze – dodał minister.

 

Kiedy będziemy mogli skorzystać z CMN?

Budynki B, C i D zostaną oddane do użytku w drugiej połowie 2018 roku. Natomiast budynek A z końcem roku 2020. W CMN będzie się mieścić ok. 20 klinik. Głównie internistyczne – jak nefrologia, neurologia, dermatologia, pulmonologia z alergologią, kardiologia, hematologia i chorób psychicznych. W planach jest także przeniesienie do CMN klinik zabiegowych: ginekologii, położnictwa i neonatologii ze szpitala przy ul. Klinicznej.

Koszt budowy

Budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej ma kosztować ok. 600 mln zł. Pieniądze pochodzą przede wszystkim z budżetu państwa, które zarezerwowało na ten cel 594 mln zł.

 

Zawieszenie wiechy to tradycja budowlana związana z zakończeniem budowy konstrukcji dachu. Umieszcza się na niej wieniec z kwiatów i traw.