Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/98d7574f-434f-44fe-8f09-c1b288b4f721.jpg To będzie dzień pod znakiem… trupiej główki. Gratka dla miłośników historii oraz kolekcjonerów militariów

To będzie dzień pod znakiem… trupiej główki. Gratka dla miłośników historii oraz kolekcjonerów militariów

Pocztówka ze zbiorów Krzysztofa Gryndera

W sobotę, 23 marca 2019 r. w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku otwarta zostanie wystawa poświęcona słynnym Czarnym Huzarom. Wysłuchać też będzie można wykładu o historii huzarskiej trupiej główki. Wstęp na oba wydarzenia – bezpłatny.

 

Olbrzymie zainteresowanie Huzarami Śmierci po wydaniu książki Wojciecha Gruszczyńskiego „Leibhusaren. Historia Czarnych Huzarów” skłoniło trójmiejskich miłośników historii do pokazania kolejnego fragmentu dziejów Gdańska związanych z wojskowością.

 

Pamiątki po huzarach

Do końca I wojny światowej Gdańsk był miastem garnizonowym, gdzie stacjonowało wiele jednostek, w tym dwa regimenty słynnych Czarnych Huzarów. Stąd pomysł na wystawę poświęconą tzw. rezerwistyce. Zarówno rozpoczęcie służby wojskowej, jak i zakończenie żołnierskiego obowiązku (przejście do rezerwy) wiązało się z wytwarzaniem różnego rodzaju pamiątek. Ozdobne kufle, przedmioty codziennego użytku, a także grafiki i obrazy są świadectwem wojskowej obyczajowości Gdańska z przełomu XIX i XX w.

Znany oliwski kolekcjoner Andrzej Walas, niegdyś rugbysta i szermierz, udostępnił część swojej kolekcji. Dzięki temu na wystawie zobaczymy m.in. charakterystyczne kufle, wyroby porcelanowe i pamiątkowe huzarskie fajki. Ekspozycja zostanie wzbogacona o pokaz zeskanowanych pocztówek ze zbiorów Krzysztofa Gryndera.

Po otwarciu wystawy odbędzie się wykład Wojciecha Gruszczyńskiego, który przybliży słuchaczom historię budzącego grozę symbolu Leibhuzarów – trupiej główki. Nie zabraknie ciekawostek, mało znanych faktów oraz interesujących materiałów zdjęciowych.

 

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Fundacja dla Gdańska i Pomorza, Gdańsk Strefa Prestiżu, Gdański Kantor Wydawniczy oraz Wydawnictwo Region.

 

Czarni Huzarzy i inni

  • 23 marca 2019 r., sobota
  • Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
  • ul. Mariacka 25/26
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny

 

Program:

  • godz. 15.00 – otwarcie wystawy „Czarni Huzarzy
    i inni. Rezerwistyka gdańska z przełomu XIX i XX wieku z kolekcji Andrzeja Walasa”
  • godz. 16.00 – wykład Wojciecha Gruszczyńskiego „Historia trupiej główki”

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Wystawa będzie otwarta do 26 kwietnia 2019 r.,
a wstęp nie będzie biletowany.

Plakat wydarzenia Czarni Huzarzy i inni

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.