Olbrzymie zainteresowanie Huzarami Śmierci po wydaniu książki Wojciecha Gruszczyńskiego „Leibhusaren. Historia Czarnych Huzarów” skłoniło trójmiejskich miłośników historii do pokazania kolejnego fragmentu dziejów Gdańska związanych z wojskowością.

 

Pamiątki po huzarach

Do końca I wojny światowej Gdańsk był miastem garnizonowym, gdzie stacjonowało wiele jednostek, w tym dwa regimenty słynnych Czarnych Huzarów. Stąd pomysł na wystawę poświęconą tzw. rezerwistyce. Zarówno rozpoczęcie służby wojskowej, jak i zakończenie żołnierskiego obowiązku (przejście do rezerwy) wiązało się z wytwarzaniem różnego rodzaju pamiątek. Ozdobne kufle, przedmioty codziennego użytku, a także grafiki i obrazy są świadectwem wojskowej obyczajowości Gdańska z przełomu XIX i XX w.

Znany oliwski kolekcjoner Andrzej Walas, niegdyś rugbysta i szermierz, udostępnił część swojej kolekcji. Dzięki temu na wystawie zobaczymy m.in. charakterystyczne kufle, wyroby porcelanowe i pamiątkowe huzarskie fajki. Ekspozycja zostanie wzbogacona o pokaz zeskanowanych pocztówek ze zbiorów Krzysztofa Gryndera.

Po otwarciu wystawy odbędzie się wykład Wojciecha Gruszczyńskiego, który przybliży słuchaczom historię budzącego grozę symbolu Leibhuzarów – trupiej główki. Nie zabraknie ciekawostek, mało znanych faktów oraz interesujących materiałów zdjęciowych.

 

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Fundacja dla Gdańska i Pomorza, Gdańsk Strefa Prestiżu, Gdański Kantor Wydawniczy oraz Wydawnictwo Region.

 

Czarni Huzarzy i inni

  • 23 marca 2019 r., sobota
  • Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
  • ul. Mariacka 25/26
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny

 

Program:

  • godz. 15.00 – otwarcie wystawy „Czarni Huzarzy
    i inni. Rezerwistyka gdańska z przełomu XIX i XX wieku z kolekcji Andrzeja Walasa”
  • godz. 16.00 – wykład Wojciecha Gruszczyńskiego „Historia trupiej główki”

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Wystawa będzie otwarta do 26 kwietnia 2019 r.,
a wstęp nie będzie biletowany.

Plakat wydarzenia Czarni Huzarzy i inni