Na Targu Węglowym przy Katowni w poniedziałek, 13 stycznia 2020 roku została odsłonięta tablica pamiątkowa Pawła Adamowicza. Tablicę wmurowano w pobliżu miejsca, w którym prezydent przemawiał w ubiegłym roku ze sceny Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i został śmiertelnie zaatakowany przez nożownika.
W odsłonięciu tablicy wzięły udział tłumy mieszkańców Gdańska, rodzina zmarłego prezydenta, samorządowcy oraz współpracownicy i przyjaciele. Po uroczystościach wszyscy udali się na modlitwę międzywyznaniową przy grobie Pawła Adamowicza do bazyliki Mariackiej.
Gdańsk pamięta
Odsłonięcie tablicy odbyło się w rocznicę ataku na prezydenta Gdańska. Około godz. 19.40 zabiły dzwony w kościołach położonych w okolicy Złotej Bramy i Katowni. Tablica jest wmurowana w posadzkę przed Katownią na Targu Węglowym. Treść tablicy to ostatnie słowa Pawła Adamowicza, które skierował do uczestników 27. finału WOŚP w 2019 roku:
Pamięci Pawła Adamowicza
prezydenta Gdańska 1998 – 2019
Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem.
Gdańsk chce być miastem solidarności.
Gdańsk jest najcudowniejszym miejscem na świecie.
Dziękuję Wam!
W tym miejscu Paweł Adamowicz mówił te słowa 13 stycznia 2019 roku.
Chwilę później, na naszych oczach, został brutalnie zamordowany.
Przy odsłonięciu tablicy obecna była Magdalena Adamowicz, żona zmarłego prezydenta. – Tablica, którą dziś odsłaniamy, upamiętnia pozbawioną sensu i wyjątkowo okrutną śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta miasta Gdańska, mojego ukochanego męża, wspaniałego ojca naszych córek, prezydenta Gdańska. Miasta solidarności, wolności i odwagi – mówiła Magdalena Adamowicz. – Ta tablica upamiętnia moment, w którym zło zatriumfowało. Moment, w którym zapanowała cisza i przerażenie; moment, w którym jeden nóż miał zabić całe dobro tamtego radosnego dnia; moment, w którym wszyscy przestraszyliśmy się zła. Ale to co stało się w dzień po śmierci Pawła i dzieje się teraz, w rok po tych tragicznych wydarzeniach, udowadnia, że zło nigdy nie wygrywa. Że dobro zawsze zwycięża – podkreśliła.
Za obecność w czasie tych uroczystości podziękowała gdańszczanom Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta, a także brat Piotr Adamowicz. Obecni byli także m.in. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi i Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Świetlny tunel
Uczestnicy uroczystości przeszli na modlitwę specjalnym świetlnym tunelem wzdłuż ul. Długiej. W tym czasie na carillonie został odegrany utwór „Sound of Silence”. Iluminacja będzie tworzyć świetlny tunel nieprzerwanie do wtorku, 14 stycznia, do godz. 20.
W rocznicę śmierci prezydenta, czyli 14 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się msza w bazylice Mariackiej, a w Oliwskim Ratuszu Kultury artyści operowi zaśpiewają koncert „Pamiętamy – koncert dla śp. Pana Prezydenta Pawła Adamowicza”. Z kolei w środę, 15 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się konferencja Przemoc i Polityka. Mowa nienawiści w debacie publicznej.
Czyt. więcej: Pierwsza rocznica śmierci Pawła Adamowicza.
Czyt. więcej: Aleja Pawła Adamowicza oficjalnie otwarta.