Organizatorzy Letnich Targów Pracy Pomorza to: Gdański Urząd Pracy, Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, Wyższa Szkoła Bankowa, Pracodawcy Pomorza oraz Gdańska Organizacja Turystyczna. Specjalne targowe miasteczko stanęło 31 maja 2017 r. na terenie kampusu Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

 

Połączyć przyjemne z pożytecznym

Targi przeznaczone były dla mieszkańców Pomorza do 35. roku życia (uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, studenci pomorskich uczelni, absolwenci szkół zawodowych, technicznych, ogólnokształcących oraz szkół wyższych). Swoje oferty pracy przedstawili wystawcy z branży turystycznej, w tym gastronomicznej, hotelarskiej i usługowej.

Młodzież mogła wybierać spośród różnorodnych ofert pracy, zarówno sezonowej, jak i stałej. Dominowały branże turystyczna i gastronomiczna. Największą popularnością cieszyły się oferty pracy na festiwal muzyczny Opener w Gdyni. Kolejka chętnych do pracy w charakterze porządkowych, bileterów i sprzątających ustawiała się przez cały czas imprezy. Znacznie mniej osób interesowało się pracami typu układacz towarów w supermarkecie czy w charakterze ratownika wodnego na miejskich plażach Trójmiasta.

– Chciałabym popracować maksymalnie miesiąc – mówiła Monika , studentka Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. –Potem wyjechać na zasłużone wakacje po ciężkiej sesji. A najlepiej połączyć przyjemne z pożytecznym i popracować na wyjeździe. Dlatego rozglądam się za pracą sezonową typu zbieranie truskawek czy ogórków. Chętnie odwiedziłabym Szwecję albo Holandię.

 

Pracodawcy poszukiwali…

Wielu pracodawców poszukiwało osób do obsługi punktów gastronomicznych, hotele zapraszały na rozmowy do pracy w obsłudze hotelowej, szukano również sprzedawców, barmanów czy animatorów zabaw. Pracodawcy wyraźnie podkreślali, że są elastyczni, jeśli chodzi o formę zatrudnienia, jak i godziny pracy. Popularna sieć restauracyjna proponowała pracę w systemie miesięcznym, godzinowym, a nawet weekendowym. Wśród ofert pojawiały się również staże oraz propozycje szkoleń do zdobycia nowych kwalifikacji.

 

Warsztaty z doradcą zawodowym

Jednym z wyzwań samorządu województwa pomorskiego jest stworzenie dla pomorskiej młodzieży odpowiednich warunków do świadomego kształtowania swojego rozwoju oraz ułatwienie startu w życiu zawodowym. W tym celu organizatorzy zaplanowali także działania podnoszące świadomość młodych na temat roli poradnictwa zawodowego w rozwoju zawodowym, m.in. warsztaty rozwojowe, możliwość przygotowania dokumentów aplikacyjnych przy wsparciu doradców w alei Rekrutacji.  Doradcy CIiPKZ z Gdańska przeprowadzili warsztaty rozwojowe „ Moje pierwsze kroki na rynku pracy” i „Portfolio mojej kariery”.  Każdy trwał godzinę i skorzystało z nich 40 młodych Pomorzan.

 

Targowe atrakcje

Wydarzenie miało charakter pikniku, a ofertę merytoryczną wzbogaciły  prezentacje gastronomiczne, w tym pokazy gotowania, degustacje, a także możliwość zrobienia bezpłatnie zdjęcia do CV w fotobudce, strefa gier i  poczęstunek.