Urząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/11/123721108_630773327603024_5353651360900690717_n.jpg Amber Expo Gdańsk

Szpital tymczasowy na Pomorzu będzie na AmberExpo. Copernicus zostanie tzw. szpitalem patronackim

AmberExpo. Fot. Aleksander Olszak
02.11.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
02.11.2020

Rząd zadecydował, że na Pomorzu szpital tymczasowy będzie na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich. Do tej pory nie było jednak wiadomo, który szpital będzie pełnił funkcję patronacką. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przekazał, że taką rolę będzie sprawował Copernicus Podmiot Leczniczy. Szpital tymczasowy ma mieć 400 miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Wybudowaniem placówki dla chorych na COVID-19 przy ul. Żaglowej 11 ma zająć się Grupa Lotos SA.

Dlaczego Copernicus zajmie się koordynacją ?

W wyznaczonej przez rząd Grupie Lotos od 30 października pracuje specjalny zespół, który planuje przekształcenie hal wystawienniczych w szpital tymczasowy na 400 łóżek. Za koordynację działań leczniczych będzie odpowiadała spółka Copernicus. Jak czytamy na profilu na Facebooku marszałka Mieczysława Struka: „Od początku samorząd województwa pomorskiego, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo obywateli, nie uchyla się od pomocy stronie rządowej w walce z epidemią”. Dalej kontynuuje marszałek: „pomimo że odpowiadamy za około 1/3 świadczeń zdrowotnych, to na szpitalach, dla których podmiotem tworzącym jest województwo pomorskie, spoczywa główny ciężar opieki nad chorymi na COVID-19, bo to obecnie 75 proc!”. Marszałek podkreśli też, że pomorski samorząd robi wszystko, co może, aby w maksymalny sposób zabezpieczyć zdrowie mieszkańców Pomorza. Dlatego też, w momencie, kiedy nie było chętnych wśród szpitali rządowych, Mieczysław Struk zdecydował o podjęciu się, przez ten jeden z największych tzw. szpitali marszałkowskich, misji wsparcia chorych na COVID-19. – Dziękuję zarządowi spółki za gotowość podjęcia wyzwania, aczkolwiek oczekujemy również adekwatnego wsparcia i zaangażowania ze strony rządu oraz podległych rządowi szpitali, zwłaszcza w zakresie zaangażowania kadry medycznej, gdzie tylko władze państwowe mają odpowiednie kompetencje ustawowe – dodał marszałek województwa na Facebooku.

Skąd ta lokalizacja?

Pomysł stworzenia szpitala tymczasowego na terenie targów pojawił się wiosną. Jak tłumaczył wp.pl prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich Andrzej Bojanowski: „Już w marcu złożyliśmy oficjalne pismo do miasta Gdańsk jako głównego właściciela AmberExpo i wiem, że informacja o tym, że jesteśmy gotowi zorganizować szpital polowy w naszych obiektach, została również przekazana do wojewody”. Decyzja o tej lokalizacji została podtrzymana w piśmie skierowanym 20 października do wojewody pomorskiego przez marszałka Mieczysława Struka oraz prezydentów Trójmiasta.

Wyposażenie szpitala tymczasowego ma być kupione albo przydzielone z rządowej Agencji Rezerw Materiałowych. Rząd zobowiązał się też, że zwróci spółkom Skarbu Państwa koszty budowy szpitali tymczasowych. Lotos jest siódmą spółką Skarbu Państwa, która wybuduje szpital polowy. Wcześniej takie decyzje otrzymały: PKN Orlen, PKO BP, Tauron, Eena, Totalizator Sportowy i Kompania Węglowa. Orlen wybuduje szpital w Płocku, spółka Enea postawi szpital w Ostrołęce.

Co ciekawe, jeszcze 29 października na łamach „Dziennika Bałtyckiego” pojawiła się informacja o drugiej możliwej lokalizacji szpitala tymczasowego. Chodziło o utworzenie go na terenie sanatorium MSWiA w Sopocie przy ul. Bitwy pod Płowcami 63-65, czyli w miejscu, gdzie od połowy ubiegłego miesiąca działa izolatorium dla osób zakażonych koronawirusem.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.