Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/702bba63-c789-4b3b-a0c5-e9e31a3e4da0.jpg Szczepienia ochronne dla dzieci wznowione. Muszą być spełnione pewne warunki

Szczepienia ochronne dla dzieci wznowione. Muszą być spełnione pewne warunki

Miś ze strzykawką

Minister zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny podjęli decyzję o wznowieniu wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci. Trzeba zachować zasady bezpieczeństwa przeciwepidemicznego. To wynik konsultacji m.in. z krajowymi konsultantami w dziedzinie epidemiologii, medycyny rodzinnej, neonatologii i pediatrii.

 

Szczepienia, w związku ze światową pandemią koronawirusa, były wstrzymane do 18 kwietnia 2020 roku.

 

Jakie szczepienia będą realizowane?

U dzieci zalecane są szczepienia m.in. na oddziałach noworodkowych, obowiązkowe, które zgodnie z PSO powinny być wykonane do 24. miesiąca życia, tzw. poekspozycyjne: przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze. Ponadto, mogą być wykonywane szczepienia przeciwko ospie wietrznej, WZW typu B, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku oraz u dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do szczepień.

 

Rekomendacja dotyczy też dorosłych

Upowszechnienie szczepień np. przeciwko pneumokokom oraz grypie u osób z grup ryzyka, czyli powyżej 60. r. ż. przewlekle chorych (choroby płuc, układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, niewydolność nerek i zaburzenia odporności sprzyjają zachorowaniom na zapalenie płuc) oraz przeciwko krztuścowi u kobiet w ciąży.

 

Kiedy nie można szczepiać?

Jeżeli w domu znajduje się osoba z infekcją dróg oddechowych o nieustalonej przyczynie, kwarantannowana, poddana izolacji w warunkach domowych nie można ani dziecka, ani nikogo z osób dorosłych zaszczepić.

Szczepienie jest możliwe, gdy u nikogo (dziecka i domowników) nie ma czynników epidemiologicznych zakażenia koronawirusem (np. powrót w ciągu 14 ostatnich dni z zagranicy lub kontakt w ciągu ostatnich 14 dni z osobą zakażoną lub chorą na COVID-19 lub przebywającą w kwarantannie z powodu ryzyka zakażenia).  Ponadto, dziecko i pozostali domownicy nie mogą mieć objawów infekcji (gorączka, kaszel, duszność, biegunka), które mogłyby wskazywać na COVID-19.

 

Bezpieczeństwo podczas szczepień

Opracowane zostały zasady bezpieczeństwa, jakie należy zachować w związku z pandemią. Dotyczą pesronelu medycznego i pomieszczeń zabiegowych. Chodzi o używanie jednorazowych rękawiczek, higienę rąk, przyjmowanie w odzieży roboczej/ochronnej, która nie miała kontaktu z pacjentami z objawami ostrej infekcji, dezynfekcję powierzchni po każdym pacjencie. Szczepienia mają być wykonywane, w wydzielonych pomieszczeniach, w których nie przyjmuje się osób chorych z objawami ostrej infekcji. Dzieci z jednym zdrowym opiekunem należy umawiać indywidualnie, na określoną godzinę, aby w poczekalni przebywało w jednym czasie jak najmniej osób. Przed szczepieniem konieczna jest teleporada w celu zebrania wywiadu epidemiologicznego (stan dziecka i pozostałych domowników) i wstępnej kwalifikacji do szczepienia.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.