Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Światowy Dzień Morza w liczbach. W branży morskiej pracuje 60 tys. osób, a najdłuższe nabrzeże ma port w Gdańsku. Co jeszcze?

Światowy Dzień Morza w liczbach. W branży morskiej pracuje 60 tys. osób, a najdłuższe nabrzeże ma port w Gdańsku. Co jeszcze?

Terminal ładunków masowych suchych w Porcie Gdańsk. Fot. Kacper Koperski / mat. prasowe Port Gdańsk.

Mimo że to Port Gdańsk ma najdłuższe w Polsce nabrzeże, najwięcej statków zawija rocznie do portu w Świnoujściu. Statystyczny pracownik branży morskiej zarabia w kraju ponad 5,7 tys. zł brutto, a w 2019 roku ratownicy niemal codziennie podejmowali akcją ratowniczą. Co jeszcze o branży morskiej mówią liczby? Zestawienie z okazji Światowego Dnia Morza przygotował Urząd Statystyczny w Gdańsku.

 

Światowy Dzień Morza został ustanowiony przez sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej w Londynie 17 marca 1958 roku. Celem jest uświadomienie, że morza są wspólnym dobrem, a ochrona środowiska morskiego powinna być przedmiotem zainteresowania i odpowiedzialności rządów, instytucji i społeczności ludzi. Data obchodów upamiętnia rocznicę podpisania konwencji, na mocy której powołano Międzynarodową Organizację Morską, wyspecjalizowaną agendę Narodów Zjednoczonych. Należy do niej obecnie 171 państw i trzy państwa w charakterze członków stowarzyszonych.

 

Cztery największe porty w Polsce

Najwięcej towarów w polskich portach przepływa przez Port Gdańsk – w ubiegłym roku było to ponad 42,5 tys. ton*. To zdecydowanie więcej niż np. w Gdyni, w której przeładowano prawie 21 tys. ton towarów, co cało jej drugie miejsce na podium przeładunków. Trzecie należy do Świnoujścia, przez które przepłynęło ponad 16 tys. ton.

Port w Świnoujściu przyjmuje w ciągu roku największą liczbę statków, zarówno pasażerskich, jak i tych przewożących towary. W 2019 roku było ich 6131, czyli o ponad 1,5tys. więcej niż w Gdyni (4650) czy Gdańsku (4432). Świnoujście to także lider pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego w porcie. U zeszłym roku właśnie tam zawinęły statki z 1 148 364 pasażerami na pokładzie. Drugie miejsce w Polsce zajęła Gdynia, do której na statkach przypłynęło 696 399 osób. Coraz więcej pasażerów przypływa również do portu w Gdańsku – odnotowano tam prawie 12-procentowy wzrost.

*Prezentowana jest masa brutto, tj. łącznie z opakowaniami, ale z wyłączeniem masy własnej jednostki transportującej (kontenerów i jednostek tocznych).

Dane o wybranych portach w Polsce. Oprac. Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych. Urząd Statystyczny w Gdańsku.

97 statków, 60 tysięcy pracowników

Polska flota transportowa to 97 statków, z czego tylko co piaty pływa pod polską banderą. W całej branży gospodarki morskiej w Polsce pracuje ponad 60 tys. osób. Ich przeciętne wynagrodzenie wynosi 5771,72 zł i jest o ponad 300 zł wyższe niż rok wcześniej (dokładnie o 323,63 zł). Pracownicy branży z województwa pomorskiego w 2019 roku wyremontowali łącznie 358 statków o wartości 249,7 mln euro.

Oprac. Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych. Urząd Statystyczny w Gdańsku.

W ubiegłym roku na polskim morzu doszło do 72 wypadków. Ratownicy niemal codziennie podejmowali akcje ratownicze (w 2019 roku było ich 341). Udało się uratować 66 osób.

Oprac. Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych. Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.