Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 8 marca 2018 r. w Muzeum Sopotu, przedstawiony został program miejskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.
Data konferencji nie była przypadkowa. Międzynarodowy Dzień Kobiet stanowił dobrą okazję do zaprezentowania i podkreślenia wkładu Polek w pielęgnowanie postaw patriotycznych oraz odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. W odrodzonej Rzeczpospolitej, dekretem o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego z 1918 r., zdecydowano, że: „wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat”. Przywileje te potwierdziła konstytucja marcowa ogłoszona w 1921 r.
– Rocznica polskiej niepodległości i uzyskania przez Polki praw wyborczych to historyczne fakty o nadzwyczajnym znaczeniu. Biorąc pod uwagę, że Hiszpanki uzyskały prawa wyborcze w 1931 roku, Francuzki w 1944, a Włoszki dopiero w 1945, należy z dumą przyznać, że wolna Polska stała się w 1918 roku państwem, w którym kobiety uzyskały podmiotowość i z przekonaniem mogły o sobie mówić: „jesteśmy pełnoprawnymi obywatelkami wolnego kraju” – mówiła Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu.
Z tej okazji w Sopocie przygotowany został całoroczny kalendarz wydarzeń: wystaw, wykładów i spotkań. W programie obchodów znajdą się m.in.: piknik patriotyczny w ogrodzie Muzeum Sopotu (3 maja), spotkanie z prof. Marią Poprzęcką, wybitną polską historyczka sztuki, w Państwowej Galerii Sztuki (18 maja), Rozmowy o wolności z kobietami w gronie kobiet na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże: „Dlaczego nie było wielkich artystek – o pozycji kobiet w sztuce” (19 października) i „Polka wciąż walcząca – o wolności kobiet wczoraj i dziś” (9 listopada), a także Koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej w Operze Leśnej (11 listopada).
Zobacz: kalendarium wydarzeń