Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/39990b1c-100f-4a28-9b1c-1901507bf353.jpg Stulecie Niepodległej i praw wyborczych Polek. Co z tej okazji przygotują sopockie instytucje kultury?

Stulecie Niepodległej i praw wyborczych Polek. Co z tej okazji przygotują sopockie instytucje kultury?

Wiceprezydent Sopotu Joanna Cichocka-Gula prezentuje program obchodów „Niepodlegli, Niepodległe, Niepodległa 1918-2018"

Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 8 marca 2018 r. w Muzeum Sopotu, przedstawiony został program miejskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

 

Data konferencji nie była przypadkowa. Międzynarodowy Dzień Kobiet stanowił dobrą okazję do zaprezentowania i podkreślenia wkładu Polek w pielęgnowanie postaw patriotycznych oraz odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. W odrodzonej Rzeczpospolitej, dekretem o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego z 1918 r., zdecydowano, że: „wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat”. Przywileje te potwierdziła konstytucja marcowa ogłoszona w 1921 r.

– Rocznica polskiej niepodległości i uzyskania przez Polki praw wyborczych to historyczne fakty o nadzwyczajnym znaczeniu. Biorąc pod uwagę, że Hiszpanki uzyskały prawa wyborcze w 1931 roku, Francuzki w 1944, a Włoszki dopiero w 1945, należy z dumą przyznać, że wolna Polska stała się w 1918 roku państwem, w którym kobiety uzyskały podmiotowość i z przekonaniem mogły o sobie mówić: „jesteśmy pełnoprawnymi obywatelkami wolnego kraju” – mówiła Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu.

Z tej okazji w Sopocie przygotowany został całoroczny kalendarz wydarzeń: wystaw, wykładów i spotkań. W programie obchodów znajdą się m.in.: piknik patriotyczny w ogrodzie Muzeum Sopotu (3 maja), spotkanie z prof. Marią Poprzęcką, wybitną polską historyczka sztuki, w Państwowej Galerii Sztuki (18 maja), Rozmowy o wolności z kobietami w gronie kobiet na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże: „Dlaczego nie było wielkich artystek – o pozycji kobiet w sztuce” (19 października) i „Polka wciąż walcząca – o wolności kobiet wczoraj i dziś” (9 listopada), a także Koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej w Operze Leśnej (11 listopada).

 

Zobacz: kalendarium wydarzeń

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.