Studio emisyjne z wirtualną i rzeczywistą scenografią, nowoczesna reżyserska, stanowisko do montażu. To tylko niektóre elementy laboratorium telewizyjnego, które zostało uroczyście otwarte 30 listopada 2018 r. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. rektor UG prof. Jerzy Gwizdała, przedstawiciele Komisji Europejskiej Karolina Tilman i Krzysztof Dzięcielak, marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. Tadeusz Dmochowski.
Najnowocześniejsze studio w kraju
Nowo otwarte laboratorium symulacji nagrań telewizyjnych i dokumentacji filmowej to innowacja w skali kraju. Unikatowe studio wyposażone zostało w najnowocześniejszy dostępny na rynku sprzęt telewizyjny. Studenci kierunków takich jak dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz pracownicy uczelni będą mogli korzystać ze studia emisyjnego wyposażonego w zarówno rzeczywistą, jak i wirtualną scenografię (green box). —To studio to nasze marzenie, które udało się spełnić — mówił rektor UG prof. Gwizdała. — Z laboratorium będą mogli korzystać nie tylko studenci z Wydziału Nauk Społecznych, ale także z Wydziału Filologicznego, Historycznego czy innych. Pierwszeństwo będą mieli jednak studenci i pracownicy, którzy chcą być specjalistami z zakresu filmu — dodał. Do tej pory studenci Uniwersytetu Gdańskiego mogli korzystać z pełni wyposażonych laboratorium radiowego oraz studia fotograficznego.
W nowym studiu telewizyjnym powstało również zaplecze telewizyjne, czyli nowoczesna reżyserka i stanowiska do montażu. Możliwości studia pozwalają nie tylko rejestrować i montować programy telewizyjne, ale także realizować transmisje do Internetu. — Bardzo się cieszę, że najnowocześniejsze laboratorium telewizyjne jest zlokalizowane właśnie w Gdańsku — mówił marszałek Mieczysław Struk. — Te firmy, które powstają tutaj, wokół kampusu uniwersyteckiego potrzebują absolwentów-specjalistów. Nic więc dziwnego, że UG poszerzył swój profil dydaktyczny o specjalności potrzebne w województwie pomorskim. Pragnę pogratulować tej decyzji – dodał.
Całkowity koszt tego przedsięwzięcia to blisko 5,2 mln zł. Uniwersytet otrzymał dofinansowanie projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wartość wsparcia unijnego to 4,4 mln zł.
Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska