Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/3edec7cc-76da-4755-8f9e-091fa11351a1.jpg Chwin, Karaś, Pawlak, Trzaska – kto otrzyma Pomorską Nagrodę Artystyczną? Zobacz listę nominowanych

Chwin, Karaś, Pawlak, Trzaska – kto otrzyma Pomorską Nagrodę Artystyczną? Zobacz listę nominowanych

Statuetka Gryfa Pomorskiego. Fot. K. Mystkowski/KFP

Mała Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej, powołana przez marszałka województwa pomorskiego, przyznała dziesięć nominacji do nagrody w kategorii „Kreacje artystyczne", trzy do tytułu Pomorskiej Nadziei Artystycznej oraz trzy nominacje do miana Mecenasa Kultury. Galę zaplanowano 27 kwietnia 2017 r. o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku

 

Pomorska Nagroda Artystyczna jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki, które zdarzyły się w roku poprzedzającym jej wręczenie. Laureatów poznamy podczas gali, która odbędzie się w czwartek, 27 kwietnia 2017 r. o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wskazania członków Małej Kapituły PNA dały wyraźny sygnał, że miniony rok w pomorskiej kulturze upłynął pod znakiem literatury.

 

Kto stworzył najlepszą kreację artystyczną?

W tej edycji PNA nominacją wyróżniono duet Katarzyna Banucha i Bartosz Filip za Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie #1 – cenną propozycję podróżowania przez region śladem literatury i historii. Stefana Chwina dostrzeżono za „Srebrzysko. Powieść dla dorosłych” – opowieść o człowieku z perspektywy współczesnego Hioba. Dorota Karaś do Pomorskiej Nagrody Artystycznej nominowana została za książkę „Cybulski. Podwójne salto” – brawurową biografię człowieka legendy. Kolejna nominacja należy do Jolanty Nitkowskiej-Węglarz za audiobook „O skrzatach i tajemnicy Czterech Wieżyczek” – niezwykłą podróż przez dzieje słowa pisanego i książki – od klasztornej, średniowiecznej biblioteki po bibliotekę przyszłości. Natomiast Antoni Pawlak doceniony został za nowy tom poetycki „Walizka światła”, nasycony sarkazmem, ironią oraz dystansem do świata i samego siebie.

Mała Kapituła wyróżniła również ciekawe zjawiska z dziedziny sztuk wizualnych. Doceniona została Beata Ewa Białecka za wystawę „Akupiktury” – wielowarstwowy i nasycony głęboką refleksją traktat o kobiecie i jej kondycji we współczesnej rzeczywistości. Nominację otrzymał ponadto Jacek Kornacki za kuratorstwo i organizację wystawy „Fête Funèbre” w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, która łączy różne wizje i interpretacje upływu czasu oraz prowokuje do refleksji nad ludzką egzystencją.

Miłośników muzyki z pewnością ucieszy nominacja dla Mikołaja Trzaski za skomponowanie monumentalnej ścieżki dźwiękowej do filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Natomiast Ryszard Minkiewicz otrzymał nominację za zapadającą w pamięć partię Jedidja Pottera w „Czarnej masce” Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Marka Weissa w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

W gronie nominatów znalazł się Jan Trofimowicz za organizację wystawy „Barwy pomorskiej tradycji. Hafty kaszubskie” w Centrum św. Jana w Gdańsku, prezentującej najlepsze prace 21. Konkursu Haftu Kaszubskiego – Linia 2016.

Spośród dziesięciu nominacji w kategorii „Kreacje artystyczne” Duża Kapituła PNA w tajnym (korespondencyjnym) głosowaniu wybiera trzech laureatów. Laureaci otrzymają statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz równorzędne nagrody pieniężne w wysokości 15 tysięcy złotych każda.

 

Pomorska Nadzieja Artystyczna

Przyznane zostanie także osobne wyróżnienie – Pomorska Nadzieja Artystyczna – które otrzyma młody twórca rokujący wielkie nadzieje na przyszłość. Za rok 2016 nagrodę mają szansę otrzymać: Szymon Morus za kierownictwo muzyczne opery „Czarna maska” Krzysztofa Pendereckiego, którą mistrzowsko poprowadził w Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie; Kamil Piotrowicz za wybitną płytę „Popular Music”, nagraną przez Kamil Piotrowicz Sextet, za dojrzałe kompozycje oraz nowoczesne i emocjonalne brzmienie, a także Miłosz Sakowski za dyplomowy film „Dzień Babci, historię o spotkaniu dwójki samotnych egoistów, którzy muszą działać razem.

Laureat Pomorskiej Nadziei Artystycznej otrzyma statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

 

Nagroda honorowa za mecenat

Ponadto Duża Kapituła przyzna jedną honorową nagrodę za sprawowanie mecenatu w dziedzinie kultury. W tym roku nominowani są: Elżbieta Bernacka-Hanus za powołanie do życia Galerii Kolorów Liz B-H w Smołdzinie oraz Smołdzińskiej Pracowni Rysunku i Malarstwa, za organizację koncertu charytatywnego Muzyczne Mikołajki u Bernackich na rzecz dzieci z najuboższych rodzin oraz sponsorowanie nagród w konkursach plastycznych dla dzieci; Grupa Lotos SA za długofalowe wspieranie kultury na Pomorzu, w tym Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku oraz Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o. za wieloletnie i konsekwentne wspieranie pomorskiej kultury, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Teatru Wybrzeże.

 

Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna

Przyznana zostanie także Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury (w wysokości 20 tysięcy złotych). Laureata tej nagrody przedstawi osobiście marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Gala wręczenia statuetek

Tegorocznej gali towarzyszyć będzie prawykonanie Koncertu na dwa flety i orkiestrę kameralną. Wings Concerto, jednego z najwybitniejszych obecnie polskich kompozytorów – Pawła Łukaszewskiego. Wykonawcą koncertu będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku pod dyrekcją Vladimira Kiradijeva. Partie solowe powierzono uznanym w Polsce i na świecie flecistom młodego pokolenia – Agacie Kielar-Długosz i Łukaszowi Długoszowi. W programie także Divertimento z baletu „Pocałunek wróżki” Igora Strawińskiego oraz 5 Études-Tableaux Siergieja Rachmaninowa/Ottorino Respighi.

 

Zobacz: lista nominowanych do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2016 rok

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.