Aktualności

Szkolenia służb ochrony środowiska

Pracownicy Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku uczestniczyli w 2015 r. szkoleniach i konferencjach szkoleniowych, które miały na celu uzupełnienie i pogłębienie wiedzy tematycznej dotyczącej ochrony środowiska, bezpośrednio związanych z realizacją obowiązków nałożonych na marszałka województwa.


Ptasie radio w Centrum Hewelianum

Od niedawna w Centrum Hewelianum ze zdwojoną siłą rozbrzmiewają ćwierkania, pohukiwania, gwizdy oraz inne odgłosy wydawane przez skrzydlatych mieszkańców pofortecznego parku. Poznać tu można także ptasie menu, lecznicze właściwości roślin, tropy zwierząt i wiele innych, przyrodniczych ciekawostek. Wszystko to dzięki zakończonej właśnie realizacji kampanii edukacyjnej „Bioróżnorodność Pofortecznego Parku Edukacyjnego w Centrum Hewelianum".


Bezpłatne zabiegi dla kotów wolno żyjących

Wszyscy, którzy opiekują się tymi sympatycznymi zwierzętami i chcielibyście je bezpłatnie wysterylizować lub wykastrować, mogą zgłosić się do 18 grudnia 2015 r., do Wydziału Środowiska przy ul. 10 Lutego 24 w Gdyni, do pok. 515 po zlecenie na zabieg.


„Przedsiębiorca z klimatem”

Do udziału w ogólnopolskim konkursie dla przedsiębiorców, którzy wdrożyli najciekawsze niskonakładowe rozwiązania obniżające zużycie energii, działania zwiększające efektywność energetyczną lub wprowadzili nowy ekologiczny produkt lub usługi w swojej działalności zaprasza Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. Zgłoszenia można przesyłać do 31 stycznia 2016 r.

III Pomorskie Forum Trzodziarskie

Pomorskie Forum Trzodziarskie wpisało się już na stałe w listopadowy kalendarz imprez organizowanych przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku. Trzecia edycja Forum odbyła się na terenie PGE Areny w Gdańsku w dniu 9 listopada, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

Akcja społeczna „Czadostop!”

Wraz z początkiem sezonu grzewczego rozpoczęła się społeczna akcja edukacyjno-informacyjna „Czadostop!". Celem inicjatywy jest propagowanie wiedzy na temat czadu oraz konsekwencji wynikających z niewłaściwej eksploatacji urządzeń, które mogą emitować tlenek węgla. Akcję patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Podpisano umowę na adaptację budynku PODR

We wtorek, 3 listopada marszałkowie Mieczysław Struk, Krzysztof Trawicki i Ryszard Świlski uczestniczyli w uroczystym podpisaniu umowy na adaptację budynku Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego na cele biurowe. Umowę podpisali Aleksander Mach, dyrektor PODR i przedstawiciele wykonawcy – firmy Ecozet z Kalisk Kościerskich.

Największa elektrownia słoneczna

Grupa Energa uruchomiła w gminie Czernikowo koło Torunia największą w Polsce farmę fotowoltaiczną o mocy prawie 4 MW. Nowa instalacja zasili w energię elektryczną nawet 1,6 tys. gospodarstw domowych. Jej otwarcie to część innowacyjnego projektu Smart Toruń wdrażanego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przez Energę.

O nowoczesnej ochronie roślin

W Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Gdańsku w Oddziale w Starym Polu, 5 listopada 2015 r. odbędzie się konferencja „Nowoczesne techniki ochrony roślin. Aktualne zagadnienia integrowanej ochrony roślin. W programie spotkania m.in. wykłady i pokaz spryskiwaczy na torze przeszkód.

Brzeźno Wielkie – Najpiękniejsza Wieś Pomorska 2015

Wieś Brzeźno Wielkie oraz Magdalena i Jan Marchewicz z Koźmina to zdobywcy pierwszych miejsc w tegorocznej edycji konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2015". Zwycięzcom osobiście pogratulowali marszałkowie Mieczysław Struk oraz Krzysztof Trawicki podczas uroczystej gali, która odbyła się 30 października w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

Sympozjum Pszczelarskie w Lubaniu

W Pomorskim Centrum Pszczelarskim w Lubaniu 24 października odbyło się Sympozjum Pszczelarskie. Gospodarzem wydarzenia był Aleksandra Mach, dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, udział w spotkaniu wzięli także Krzysztof Trawicki, wicemarszałek województwa pomorskiego, Maciej Kazienko, zastępca prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Leszek Pękala, wiceprezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku.

Porozumienie o zrównoważonym rozwoju lasów

Marszałek Mieczysław Struk i Bożena Sikora, dyrektor Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Słupsku podpisali w obecności ministra środowiska Macieja Grabowskiego porozumienie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Gdańsku oraz Nadleśnictwem Gdańsk dotyczące współpracy w zakresie działań mających na celu zrównoważony rozwój lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Archiwum wiadomości

Opłaty środowiskowe i statystyka