Polityka antysmogowa

Jakość powietrza w województwie pomorskim systematycznie się poprawia. Obszary przekroczeń, czyli tereny, na których jakość powietrza nie jest bezpieczna dla naszego zdrowia, są coraz mniejsze. Nadal jednak wiele naszych „lokalnych ojczyzn” w sezonie zimowym spowitych jest trującym dymem pochodzącym ze spalania paliw stałych, szczególnie w przestarzałych kotłach i piecach.

Dlatego samorząd województwa podjął działania mające na celu wyeliminowanie przestarzałych urządzeń grzewczych i przejście do pozyskiwania ciepła przede wszystkim ze źródeł nisko- lub bezemisyjnych, takich jak instalacja centralnego ogrzewania, OZE lub prąd. Aktami regulującym te zagadnienia są tzw. uchwały antysmogowe. Uchwały przyjęte przez Sejmik Województwa Pomorskiego zawierają m.in. wymagania techniczne dla instalacji grzewczych oraz terminy wymiany najbardziej dymiących źródeł ciepła.

Dzięki inwestycjom w zmianę sposobu ogrzewania i termomodernizację wzrasta wartość nieruchomości, a przede wszystkim poziom bezpieczeństwa i życia mieszkańców. Na takie inwestycje można pozyskać dofinansowanie z wielu źródeł. Najpopularniejsze spośród nich to programy Czyste Powietrze oraz Ciepłe Mieszkanie, ale warto też zapytać w swojej gminie – wiele z nich udziela dotacji na realizację uchwał antysmogowych. Samorząd Województwa Pomorskiego wspiera gminy i mieszkańców w ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza oraz Pomorskiego Funduszu Antysmogowego.

 

Więcej informacji na stronie: https://powietrze.pomorskie.eu/