Jakość powietrza w województwie pomorskim jest lepsza niż w innych regionach kraju. Istnieją jednak miejsca, gdzie stan powietrza nie jest zadowalający. Co najmniej 48 proc. ludności Pomorza narażone jest na oddychanie powietrzem z wysokim stężeniem benzo(a)pirenu, który jest bardzo szkodliwym związkiem powstającym w wyniki spalania paliw stałych w domowych instalacjach cieplnych. W wielu miejscach występują również przekroczenia dopuszczalnych poziomów pyłu zawieszonego.
Dlatego samorząd województwa podjął działania mające na celu wyeliminowanie przestarzałych urządzeń grzewczych i przejście do pozyskiwania ciepła ze źródeł nisko- lub bezemisyjnych, takich jak instalacja centralnego ogrzewania, OZE, gaz, lekki olej opałowy, prąd. Aktem regulującym te zagadnienia są tzw. uchwały antysmogowe. Uchwały przyjęte przez sejmik województwa pomorskiego zawierają konkretne wymagania techniczne dla instalacji grzewczych. Określają też, jaki opał można stosować, a opalanie jakim rodzajem paliwa jest zabronione.
Z uchwałami antysmogowymi związana jest również prowadzona przez samorząd województwa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. Dodatkowo ze środków unijnych w ramach RPO WY 2014-2020 dofinansowywane są projekty montażu OZE w licznych pomorskich miejscowościach.
Więcej informacji na stronie: https://powietrze.pomorskie.eu/