Aktualności

Zbierzcie kłosy na wieniec

Rozpoczęły się uroczystości dożynkowe w całym kraju. To wyjątkowy czas dziękczynienia rolników za plony oraz kultywowania naszej polskiej tradycji wśród kół gospodyń wiejskich. By docenić starania włożone w przygotowanie wieńców dożynkowych, portal mojeKGW.pl ogłosił ogólnopolski konkurs na najpiękniejszy wieniec. Zgłoszenia można przesyłać do 20 września 2015 r.

Ekoinwestycja Pomorza – trwa głosowanie

Za nami pierwszy tydzień głosowania na 63 pomorskie zrealizowane projekty ekologiczne w I edycji plebiscytu Ekoinwestycja Pomorza 2015. Głosowanie trwa do 20 września.

Modernizacja gospodarstw rolnych w PROW 2014-2020

Szkolenie na temat zasad ubiegania się o wsparcie w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych" objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, które odbędzie się 7 września 2015 r. (poniedziałek) w Starym Polu. Szkolenie poprowadzą przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Regionalny w Gdyni.

Plon niesiemy, plon…

Tegoroczne Dożynki Województwa Pomorskiego odbędą się 13 września 2015 r. w Swołowie w powiecie słupskim, na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Współorganizatorami regionalnego święta plonów są: marszałek województwa pomorskiego, powiat słupski, gmina Słupsk oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Dożynki Powiatowo-Gminne w Pelplinie

Starosta tczewski oraz burmistrz miasta i gminy Pelplin zapraszają na Dożynki Powiatowo-Gminne, które odbędą się w Pelplinie, w niedzielę, 6 września 2015. r

Ekologiczne projektowanie – konkurs

Minister środowiska zaprasza do udziału w drugiej edycji konkursu Eco Design 2015, skierowanej do producentów, dystrybutorów i usługodawców, których produkty lub usługi wpisują się w nurt ekologicznego projektowania. Zgłoszenia można przesyłać do 18 września 2015 r.

Puste opakowanie za butelkę wody

Przyjdź na plażę miejską w Helu, przynieś puste opakowanie po napoju (szklane, plastikowe lub aluminiowe) i wymień je w specjalnym kontenerze na butelkę schłodzonej wody Żywiec Zdrój. Specjalna akcja „Dbaj o naturę, tak jak natura dba o Ciebie" trwa do 23 sierpnia 2015 r.

Do Płutnicy wrócą rodzime gatunki ryb

Płutnica, mała rzeka Pobrzeża Bałtyckiego, stała się miejscem realizacji jednego z zadań dotyczących ochrony przyrody województwa pomorskiego. W lipcu tego roku Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczęły realizację projektu „Naturalizacja korytarza migracji ryb słodkowodnych na rzece Płutnica". Wyniki badań zgromadzone podczas prowadzonych przez 12 miesięcy prac terenowych mają pomóc w rozpoczęciu działań na rzecz przywrócenia optymalnych warunków niezbędnych do rozrodu ryb słodkowodnych żyjących w Zatoce Puckiej.

Dotacje na zwalczanie barszczu Sosnowskiego

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił konkurs o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu priorytetowego „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej Część 1. Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo". Nabór wniosków trwa do 30 września 2015 r.

Bezpieczeństwo lotniska

Dowództwo Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa operacji lotniczych, podejmuje wiele działań zmierzających do eliminacji zagrożeń na lotnisku oraz w jego otoczeniu. Należy przestrzegać podstawowych zasad bezpiecznego funkcjonowania lotniska.

Piknik przyrodniczy na Wyspie Sobieszewskiej

Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych Kuling oraz partnerzy zapraszają mieszkańców i turystów, 1 sierpnia 2015 r. na II Piknik Wyspa Przyrodników. Miejscem spotkania jest pełna przyrodniczych tajemnic Wyspa Sobieszewska. W programie – warsztaty, pogadanki, konkursy, gry oraz zabawy przyrodnicze i plastyczne.

Szumią drzewa… na Jarmarku św. Dominika

Las na Targu Węglowym? Czemu nie! Dziś, 28 lipca, po raz kolejny podczas Jarmarku św. Dominika, na specjalnym stoisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, urzędowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Nie zabrakło ciekawych opowieści, spotkań z mieszkańcami kniei, dzieci mogły pokazać swoje talenty podczas budowy miniaturowego domku z drewna, a łasuchy próbowały kaszubskiego chleba i innych regionalnych przysmaków.

Zielono na stoisku Pomorskiego

W poniedziałek, 27 lipca, na Jarmarku św. Dominika było zielono. A to za sprawą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, która na stoisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na Targu Węglowym w Gdańsku pokazała sadzonki wielu pięknych drzewek. Była także prezentacja oferty edukacyjnej i turystycznej regionu, a słodkościami częstowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Mściszewiczanki".

Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, już po raz 8., organizuje Wojewódzki Konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne. Zgłoszenia należy składać do 31 lipca 2015 r.

Czysta plaża w Dębkach

W ramach Barefoot Projekt Czysta Plaża w czwartek, 23 lipca 2015 r. odbędzie się sprzątanie plaży w Dębkach, w gminie Krokowa. Na wszystkich, którzy wezmą udział w sprzątaniu, dając dobry przykład innym, oprócz worków na śmieci i rękawic, będą czekać atrakcyjne konkursy i animacje.

Uwaga na sinice

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega użytkowników kąpieli w przybrzeżnych wodach Zatoki Gdańskiej, że nie należy korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach, z uwagi na możliwość wystąpienia podrażnień skóry oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Nietypowo o ochronie pszczół

Świat bez pszczół? Trudno to sobie wyobrazić. Dzięki tym pożytecznym owadom zapylana jest jedna trzecia roślin, które dają nam żywność. Akcja „Kujawscy Zapylacze" w ramach programu edukacyjnego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom" ma zwrócić uwagę społeczeństwa na niezastąpioną rolę pszczół w środowisku naturalnym oraz w życiu człowieka. „Kujawscy Zapylacze" to trzej śmiałkowie, którzy podjęli się karkołomnego zadania – próby zastąpienia pszczół w ich ciężkiej pracy polegającej na zapylaniu roślin.

Ekoinwestycja Pomorza

Wystartowała I edycja plebiscytu dla pomorskich gmin, który ma na celu promocję inwestycji i działań proekologicznych w województwie pomorskim, realizowanych przez samorządy lokalne, instytucje i firmy, w czasie ostatniego 25-lecia samorządności. Zgłoszenia można przesyłać do 20 sierpnia 2015 r. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Dzień Troci Wdzydzkiej oraz Raka Szlachetnego

Stowarzyszenie Przyjaciół Wdzydz zaprasza w sobotę, 4 lipca 2015 r. na piknik ekologiczny „Dzień Troci Wdzydzkiej oraz Raka Szlachetnego". W programie mnóstwo atrakcji dla całych rodzin, liczne konkursy, degustacje potraw, występy artystyczne, a gwiazdą wieczoru będzie Marcin Daniec.

Zainwestujmy razem w środowisko

Mieszkańcy Pomorza, przedsiębiorcy, przedstawiciele samorządów, organizacji i instytucji publicznych mogą przybyć na dzień otwarty, organizowany w Gdańsku, w poniedziałek, 22 czerwca 2015 r., w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W trakcie spotkania eksperci udzielą informacji o systemie finansowania ochrony środowiska i możliwościach realizacji proekologicznych inwestycji i inicjatyw.

O Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie

W siedzibie Parku Narodowego Bory Tucholskie, 2 czerwca 2015 r. odbyła się konferencja z okazji 5-lecia Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie. Międzynarodowa Rada Koordynacyjna programu UNESCO MAB, 2 czerwca 2010 r. zadecydowała o utworzeniu na terenie Borów Tucholskich rezerwatu biosfery.

Green Week 2015 w Brukseli

Europejski Zielony Tydzień to największe wydarzenie poświęcone polityce ochrony środowiska w Europie. Organizowane jest corocznie w Brukseli i przyciąga około 2-3 tys. uczestników. W tym roku konferencja odbyła się w dniach od 3 do 5 czerwca, a tematem przewodnim była przyroda i bioróżnorodność.

Trawa do Rzeczy – Gdyński Szlak Rekreacyjny

Zabierzcie ze sobą kocyk, kometkę i piknikowy koszyk. Koniecznie wybierzcie się na kolejne wydarzenia z cyklu Trawa do Rzeczy, które w sobotę, 6 czerwca 2015 r. odbędzie się w parku Rady Europy w Gdyni.

Bioróżnorodność – poznaj, by zachować

Gra terenowa i pikniki wypełnione całą masa atrakcji – oto, co czeka na wszystkich chętnych, którzy przyjdą 22 maja 2015 r. do Ogrodu Botanicznego Marszewo w Gdyni i 23 maja 2015 r. do Parku Reagana w Gdańsku, by poznać bogactwo pomorskiej fauny. Imprezy honorowym patronatem objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Plebiscyt na czystą gminę

Ogólnopolski plebiscyt na czystą gminę obejmie 2479 gmin w Polsce. Jest on jednym z elementów tegorocznej 22. edycji sprzątania świata – Polska, odbywającej się pod hasłem „Wyprawa-PoPrawa", organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Już od 28 maja 2015 r. można wybierać najczystszą gminę w kraju.

Drzewko za butelkę

Jak zamienić śmieci na sadzonki pięknych roślin? Wystarczy przyjść w sobotę, 18 kwietnia 2015 r., do Żuławskiego Parku Historycznego w Nowym Dworze Gdańskim. Tam za plastikowe butelki typu PET otrzymać będzie można różne drzewka.

Która wieś najpiękniejsza?

Trwa już 22. edycja konkursu Piękna Wieś Pomorska. Tegoroczne zmagania odbędą się w dwóch kategoriach: Wieś i Zagroda, w trzech etapach – gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 maja 2015 r.

Oddaj niebezpieczne odpady

Przedstawiamy harmonogram objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych w Gdańsku na 2015 r., którego koordynatorem i organizatorem jest Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o. w Gdańsku. Spełniające kryteria odpady odbierane są nieodpłatnie.

Ekologiczna przygoda z KAMLE

Jesteś młodym, twórczym i aktywnym człowiekiem? Masz głowę pełną pomysłów? Chcesz rozwinąć swoje talenty i pasje? Masz ochotę wpływać na ekologiczny rozwój Kwidzyna? Jeśli choć na jedno z pytań odpowiedziałeś „tak", weź udział w KAMLE. Do 4. edycji Kwidzyńskiej Akademii Młodzieżowych Liderów Ekologicznych zgłaszać się można do 9 marca 2015 r.

Wielka Gala fundacji Querto

Gala inaugurująca działania fundacji Querto na rzez ekologii i odpowiedzialnej filantropii odbędzie się w czwartek, 5 marca 2015 r., w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Będzie to spotkanie wszystkich darczyńców skupionych wokół nowatorskiego projektu budowlanego na terenie miasta Gdańska. Wydarzenie patronatem honorowym objął marszałek województwa pomorskiego.

Archiwum wiadomości

Opłaty środowiskowe i statystyka