Wykład jest organizowany w ramach cyklu Miasta, mity mistyfikacje.

 

Miasto tłem dla historii

– Miasta wielokrotnie pojawiały się w średniowiecznej ikonografii. Bardzo rzadko jako temat samodzielny; najczęściej jako tło dla jakichś scen lub postaci. Zdarzało się, że wyobrażenie miasta reprezentowało jego społeczność bądź poszczególnych obywateli – opowiada Andrzej Woziński. – Wizualne reprezentacje miast były nieodłącznym składnikiem kronik i przewodników. Wybrane przykłady obrazów tablicowych, fresków, iluminacji i grafik posłużą do analizy tego, w jaki sposób i jakimi środkami twórcy średniowieczni starali się ukazywać miasta, aby ich wizerunki skutecznie pełniły swoje funkcje semantyczne – dodaje.

 

Koniec cyklu

Wykładem na temat wyobrażenia miasta w sztuce średniowiecznej Instytut Kultury Miejskiej kończy czwartą edycję comiesięcznych wykładów z cyklu Miasta, mity mistyfikacje, których kuratorem był Hubert Bilewicz. Andrzej Woziński – historyk sztuki, dr hab. prof. Uniwersytetu Gdańskiego, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczął w Muzeum Narodowym w Poznaniu, od 2002 r. pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na późnogotyckiej rzeźbie i malarstwie w Gdańsku, Prusach oraz obszarze nadbałtyckim. Stypendysta uniwersytetu w Rennes i Instytutu Herdera w Marburgu. Członek Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM).

 

Miasta, mity, mistyfikacje: Pomiędzy prawdą a konwencją. Wyobrażenia miasta w sztuce średniowiecznej. Opowiada: Andrzej Woziński

  • 13 czerwca 2019 r., środa, godz. 19.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny