Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f37b8c18-b0d7-4a40-8745-e306fec67659.jpg Solidarność i Westerplatte. Sprawdź program gdańskich uroczystości rocznicowych

Solidarność i Westerplatte. Sprawdź program gdańskich uroczystości rocznicowych

Fot. źródło: www.facebook.com/ecsgdansk/

Połączone obchody 39. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej potrwają trzy dni. Do Gdańsku przyjadą m.in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans oraz premier Mateusz Morawiecki. Oficjalnym uroczystościom towarzyszyć będą debaty obywatelskie, festiwal historyczny oraz koncerty.

 

Organizowane przez władze Gdańska obchody 39. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej potrwają trzy dni.

Już w piątek, 30 sierpnia o godz. 18.00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbędzie się dyskusja o książce zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza pt. „Gdańsk jako wspólnota”. Rozmawiać będą: katolicki publicysta Szymon Hołownia, dr Dominika Kozłowska, redaktor naczelna magazynu „Znak”, oraz prof. Cezary Obracht-Prondzyński, antropolog i socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie poprowadzi Basil Kerski, dyrektor ECS.

 

Rocznica porozumień sierpniowych

W sobotę, 31 sierpnia 2019 r. o godz. 9.30 sprzed pomnika króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym wyruszy marsz sektorówki. Następnie o godz. 10.00 przed historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej złożą kwiaty przywódcy strajku z sierpnia 1980 r., m.in. były prezydent Lech Wałęsa, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz poseł Jerzy Borowczak.

Tego samego dnia biorący udział w obchodach samorządowcy z całego kraju podpiszą 21 tez samorządowych, które zostały zaprezentowane podczas tegorocznego Święta Wolności i Solidarności. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00 w audytorium ECS i będzie połączone z debatą o przyszłości samorządów i demokracji.

Natomiast o godz. 17.00 zostaną wręczone Medale Wdzięczności, nazywane „pokojową nagrodą ECS”. Medalem honorowani są obcokrajowcy, którzy wspomagali Polaków w walce o wolność i demokrację w czasach komunizmu, jak również ci, którzy dziś budują porozumienie między narodami w duchu ideałów Solidarności.

W tym roku to wyróżnienie otrzymają:

  • Gabor Demsky – wieloletni prezydent Budapesztu, działacz węgierskiej opozycji,
  • Myroslaw Marynowicz – ukraiński dysydent z czasów ZSRR,
  • Frans Timmermans – holenderski polityk i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który w przeszłości promował poezję polskiego noblisty Czesława Miłosza za granicą.

 

Rocznica wybuchu wojny

Oficjalne uroczystości na Westerplatte rozpoczną się w niedzielę, 1 września o godz. 4.45 przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Do Gdańska przyjadą delegacje zagraniczne z 24 miast pamięci, czyli miast dotkniętych II wojną światową. Wśród nich m.in. burmistrz Londynu Sadiq Khan, burmistrzowie norweskiego Narwika, włoskiego Cassino i holenderskiej Bredy oraz przedstawiciele japońskiej Osaki. Obecna będzie delegacja Komisji Europejskiej, w tym jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans oraz komisarz Elżbieta Bieńkowska. Swój udział w gdańskich obchodach na Westerplatte potwierdził też premier Mateusz Morawiecki.

 

Uroczystości rocznicowe na Westerplatte

Uroczystości rocznicowe na Westerplatte. Fot. Michał Piotrowski

 

Po porannych uroczystościach na Westerplatte, o godz. 8.00 na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie złożone zostaną kwiaty na grobach obrońców Poczty Polskiej. O godz. 10.00 przy dawnej Victoriaschule przy ul. Kładki zostanie odmówiona modlitwa, a następnie złożone wieńce przy tablicy upamiętniającej torturowanych i zamęczonych tu Polaków w pierwszych dniach II wojny światowej. Natomiast o godz. 12.00 na pl. Obrońców Poczty Polskiej zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych pocztowców.

Ponadto w sobotę i niedzielę, 31 sierpnia i 1 września na półwyspie Westerplatte odbędzie się festiwal „Westerplatte. Spotkania z historią”. Poza grupami rekonstruktorów, odtwarzającymi walki toczone na Westerplatte w pierwszych dniach września 1939 r., pojawią się współczesne jednostki Wojska Polskiego. Będą czołgi, transporter Rosomak i inne pojazdy, które będzie można zobaczyć dzięki nawiązaniu przez Muzeum Gdańska współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Zobacz też: „Wojna i Pokój. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej”. Jordi Savall i muzyczny konglomerat na Ołowiance

 

Baner rocznicowy

 

Szczegółowy program obchodów rocznicowych dostępny jest TUTAJ.

 

 

W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zaprasza pod „Niebo polskie”

„Niebo polskie” to patriotyczne malowidło, które
od 1938 r. znajdowało się w Gimnazjum Polskim
w Gdańsku. Niestety, zostało ono zniszczone przez Niemców tuż po wybuchu II wojny światowej. Jego odtworzenie stało się możliwe dopiero współcześnie. Uroczyste odsłonięcie monumentalnego dzieła stanowiło jeden z elementów pomorskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zwiedzanie z przewodnikiem auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy
ul. Augustyńskiego 1 będzie możliwe w niedzielę,
1 września o godz. 13.00 i 15.00. Wstęp – wolny.

Plakat Niebo polskie - 1 września
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.