Organizowane przez władze Gdańska obchody 39. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej potrwają trzy dni.

Już w piątek, 30 sierpnia o godz. 18.00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbędzie się dyskusja o książce zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza pt. „Gdańsk jako wspólnota”. Rozmawiać będą: katolicki publicysta Szymon Hołownia, dr Dominika Kozłowska, redaktor naczelna magazynu „Znak”, oraz prof. Cezary Obracht-Prondzyński, antropolog i socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie poprowadzi Basil Kerski, dyrektor ECS.

 

Rocznica porozumień sierpniowych

W sobotę, 31 sierpnia 2019 r. o godz. 9.30 sprzed pomnika króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym wyruszy marsz sektorówki. Następnie o godz. 10.00 przed historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej złożą kwiaty przywódcy strajku z sierpnia 1980 r., m.in. były prezydent Lech Wałęsa, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz poseł Jerzy Borowczak.

Tego samego dnia biorący udział w obchodach samorządowcy z całego kraju podpiszą 21 tez samorządowych, które zostały zaprezentowane podczas tegorocznego Święta Wolności i Solidarności. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00 w audytorium ECS i będzie połączone z debatą o przyszłości samorządów i demokracji.

Natomiast o godz. 17.00 zostaną wręczone Medale Wdzięczności, nazywane „pokojową nagrodą ECS”. Medalem honorowani są obcokrajowcy, którzy wspomagali Polaków w walce o wolność i demokrację w czasach komunizmu, jak również ci, którzy dziś budują porozumienie między narodami w duchu ideałów Solidarności.

W tym roku to wyróżnienie otrzymają:

  • Gabor Demsky – wieloletni prezydent Budapesztu, działacz węgierskiej opozycji,
  • Myroslaw Marynowicz – ukraiński dysydent z czasów ZSRR,
  • Frans Timmermans – holenderski polityk i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który w przeszłości promował poezję polskiego noblisty Czesława Miłosza za granicą.

 

Rocznica wybuchu wojny

Oficjalne uroczystości na Westerplatte rozpoczną się w niedzielę, 1 września o godz. 4.45 przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Do Gdańska przyjadą delegacje zagraniczne z 24 miast pamięci, czyli miast dotkniętych II wojną światową. Wśród nich m.in. burmistrz Londynu Sadiq Khan, burmistrzowie norweskiego Narwika, włoskiego Cassino i holenderskiej Bredy oraz przedstawiciele japońskiej Osaki. Obecna będzie delegacja Komisji Europejskiej, w tym jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans oraz komisarz Elżbieta Bieńkowska. Swój udział w gdańskich obchodach na Westerplatte potwierdził też premier Mateusz Morawiecki.

 

Uroczystości rocznicowe na Westerplatte

Uroczystości rocznicowe na Westerplatte. Fot. Michał Piotrowski

 

Po porannych uroczystościach na Westerplatte, o godz. 8.00 na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie złożone zostaną kwiaty na grobach obrońców Poczty Polskiej. O godz. 10.00 przy dawnej Victoriaschule przy ul. Kładki zostanie odmówiona modlitwa, a następnie złożone wieńce przy tablicy upamiętniającej torturowanych i zamęczonych tu Polaków w pierwszych dniach II wojny światowej. Natomiast o godz. 12.00 na pl. Obrońców Poczty Polskiej zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych pocztowców.

Ponadto w sobotę i niedzielę, 31 sierpnia i 1 września na półwyspie Westerplatte odbędzie się festiwal „Westerplatte. Spotkania z historią”. Poza grupami rekonstruktorów, odtwarzającymi walki toczone na Westerplatte w pierwszych dniach września 1939 r., pojawią się współczesne jednostki Wojska Polskiego. Będą czołgi, transporter Rosomak i inne pojazdy, które będzie można zobaczyć dzięki nawiązaniu przez Muzeum Gdańska współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Zobacz też: „Wojna i Pokój. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej”. Jordi Savall i muzyczny konglomerat na Ołowiance

 

Baner rocznicowy

 

Szczegółowy program obchodów rocznicowych dostępny jest TUTAJ.

 

 

W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zaprasza pod „Niebo polskie”

„Niebo polskie” to patriotyczne malowidło, które
od 1938 r. znajdowało się w Gimnazjum Polskim
w Gdańsku. Niestety, zostało ono zniszczone przez Niemców tuż po wybuchu II wojny światowej. Jego odtworzenie stało się możliwe dopiero współcześnie. Uroczyste odsłonięcie monumentalnego dzieła stanowiło jeden z elementów pomorskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zwiedzanie z przewodnikiem auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy
ul. Augustyńskiego 1 będzie możliwe w niedzielę,
1 września o godz. 13.00 i 15.00. Wstęp – wolny.

Plakat Niebo polskie - 1 września