W spotkaniu wzięli udział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek Wiesław Byczkowski i Dariusz Wieloch, dyrektor Biura Instrumentów Finansowych Banku Gospodarstwa Krajowego, który zarządza Pomorskim Funduszem Rozwoju 2020+. – Dzisiejsza, czwarta już, Giełda Produktów Finansowych kontynuuje tradycję zapoczątkowaną w toku realizacji Inicjatywy JEREMIE w okresie 2007-2013 – powiedział rozpoczynający spotkanie marszałek Mieczysław Struk. – Jest to okazja do przeglądu oferty finansowania zwrotnego stworzonej przez Samorząd Województwa Pomorskiego z myślą o pomorskich przedsiębiorcach. Oferta Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+, projektu realizowanego przez BGK ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, kierowana jest przede wszystkim na rozwój i wsparcie innowacji w pomorskich firmach, w szczególności w obszarach tzw. Inteligentnych Specjalizacji Pomorza, cechujących się najwyższym potencjałem naukowym i gospodarczym w regionie – dodał.

Podczas konferencji Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał Umowę Operacyjną, czyli umowę z pośrednikiem finansowym Pomorskim Regionalnym Funduszem Poręczeń Kredytowych na zarządzanie instrumentem finansowym – poręczenie.

 

Przedsiębiorczość i innowacyjność na Pomorzu

W debacie o rozwoju przedsiębiorczości i nowoczesnych rozwiązaniach dla pomorskich biznesmenów wzięli udział przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego, Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Był też wykład motywacyjny, który poprowadził Jerzy Engel, były selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej, trener i działacz sportowy. Uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w wybranych warsztatach – o pożyczkach i poręczeniach na rozwój działalności, pożyczkach na innowacje, wejściu kapitałowym i pożyczce rewitalizacyjnej. Eksperci zajmujący się pośrednictwem finansowym udzielali rad podczas rozmów przy tzw. stolikach eksperckich.

Konferencję poprowadzi Juliusz Kaszyński, dziennikarz TVN.

 

Rozwój przedsiębiorstw, lokalnych społeczności i zaniedbanych dzielnic

Alternatywne źródła finansowania dla przedsiębiorców to możliwość uzyskania zwrotnych pożyczek, które pomogą inicjować rozwój przedsiębiorstw oparty o działalność badawczo-rozwojową. Wśród oferty są też poręczenia kapitałowe czy możliwość uzyskania finansowania w zamian za udziały w firmie. Zależnie od wybranej formy finansowania z oferty mogą skorzystać przedsiębiorcy, innowatorzy, wynalazcy.

Uzupełnieniem oferty Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+ są pożyczki rewitalizacyjne, które pozwolą odnowić miejskie tereny zdegradowane, aktywizować zawodowo mieszkańców oraz zmodernizować budynki i infrastrukturę i są dostępne zarówno dla przedsiębiorstw jak i jednostki samorządu terytorialnego, instytucje edukacyjne, szkoły wyższe, instytucje rynku pracy. O pieniądze mogą starać się także kluby sportowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, organizacje pozarządowe, instytucje pomocy i integracji społecznej oraz instytucje kultury, kościoły i związki wyznaniowe.

Więcej o możliwościach finansowania w serwisie alternatywa dla dotacji Regionalnego Programu Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.