Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/5247d6f1-1a80-4e65-8b50-61566afbdba6.jpg Skąd pochodzili gdańszczanie? Olga Dębicka postara się odpowiedzieć na to pytanie

Skąd pochodzili gdańszczanie? Olga Dębicka postara się odpowiedzieć na to pytanie

Olga Dębicka

Niesamowite historie gdańszczan z fotografiami w tle – tak zapowiada się wykład w Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek, 27 lutego 2018 r. O skomplikowanych losach mieszkańców miasta opowie Olga Dębicka Wstęp – wolny.

 

To opowieści o autochtonach i repatriantach z korzeniami niemieckimi, kaszubskimi, wileńskimi, lwowskimi, warszawskimi, żydowskimi, kociewskimi. Olga Dębicka, autorka książki „Fotografie z tłem. Gdańszczanie po 1945 roku” przybliży losy mieszkańców grodu nad Motławą.

 

Gdańszczanie po 1945 r.

Podczas wykładu, któremu towarzyszyć będzie pokaz zdjęć, autorka książki opowie o rozszyfrowywaniu starych, rodzinnych fotografii z szuflad. – Była to robota na poły detektywistyczna, archeologiczna i dziennikarska – wyjaśnia Olga Dębicka. – Stare, płaskie, czarno-białe zdjęcia z szuflady stawały się skrzynką, która uruchamiała pamięć rozmówcy. Nie sposób było zmieścić dramaturgię tych losów w podpisie pod zdjęciem, więc powstawały reportaże. Odbywało się sklejanie życiorysów z odprysków, rekonstrukcja spalonej mapy Gdańska. Nie chodziło mi jednak tylko o obnażenie pojedynczej fotografii a o pokazanie dramatu rodzinnego. O oddanie życiorysu w depozyt – tłumaczy Dębicka.

Biografie bohaterów Olgi Dębickiej z tygla narodowościowego w Gdańsku po 1945 r. są zwyczajne, powszednie, mało sensacyjne. Ale przecież życie często pisze ciekawsze scenariusze od tych przedstawianych w filmach i w powieściach. Jest miłość, zdrada, zbrodnia, śmiech, łzy, melodramat, happy end. Każdy w tych losach odnajdzie sobie znajome przeżycia. Powojenni gdańszczanie to ludzie wielu małych ojczyzn i języków, wyznań, nacji. To mieszanina kultur, temperamentów i historycznych doświadczeń.

Olga Dębicka – dziennikarka, reportażystka, pisarka. Autorka książek m.in.” Marka Hłaski widzenie świata”, „Fotografie z tłem”. Publikowała od „Dziennika Bałtyckiego” po „Dialog Deutsch-Polnisches Magazin”, przez 12 lat związana z portalem z portalem Wirtualna Polska. Od 14 lat stały współpracownik „National Geographic”. Laureatka nagród dziennikarskich i literackich m.in.: Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (polski Pulitzer), wyróżnienie pod patronatem „Nowego Dziennika” z Nowego Jorku, Pro Libro Legendo, Grand Press, nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy, uhonorowana Golden Pen Top Journalist Award 2015.

 

Niesamowite historie gdańszczan z fotografiami w tle. Wykład Olgi Dębickiej

  • 27 lutego 2018 r., wtorek, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

Olga Dębicka, strona z książki  _strona z ksiażki

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.