Spotkanie przygotował Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku we współpracy Politechniką Gdańską. Udział jest bezpłatny, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja (link na dole strony).

 

Jak zatrudnić seniora?

Warsztaty skierowane są przede wszystkim do pracodawców, którzy chcą zatrudnić seniorów lub zatrzymać ich w firmie na dłużej. Bedą okazją do wysłuchania inspirujących prelekcji, wymiany doświadczeń dotyczących zatrudniania dojrzałych pracowników oraz wzięcia udziału w zajęciach prowadzonych przez specjalistów w zakresie zarządzania różnorodnością wieku w firmie oraz ergonomicznych stanowisk pracy. Będzie też okazja, by poznać rozwiązania wspomagające dostosowanie stanowisk pracy do potrzeb dojrzałych pracowników wypracowane w ramach międzynarodowego projektu BaltSe@nioR.

W czasie spotkania będzie można porozmawiać także z przedstawicielami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku, Centrum Pracy Seniorek i Seniorów w Gdańsku oraz doradcami podatkowymi.

Senior może więcej

Bezrobocie w Pomorskiem znów jest rekordowo niskie i w sierpniu 2019 roku wyniosło 4,4 proc. To dobra wiadomość, ale niekoniecznie dla pracodawców. Borykają się bowiem oni z trudnościami w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników i zatrzymaniem ich w firmie. Przyczyną są m.in. zmiany demograficzne, czyli starzenie się społeczeństwa. Prognozy pokazują, że do 2025 roku ubędzie z rynku pracy ok. 61 tys. osób zdolnych i mogących aktywnie pracować, tym samym do ok. 87 tys. zasili się grupa osób w wieku poprodukcyjnym.

– Dlatego chcemy pokazać pracodawcom, że warto stawiać w firmach na osoby 60+ – mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Ich potencjał, wiedza i unikalne umiejętności mogą być efektywnie wykorzystywane na różnorodnych stanowiskach i branżach. Pracodawcy doceniają też u seniorów ich dyspozycyjność oraz uregulowaną sytuację rodzinną. Dojrzały pracownik czuje się bardziej odpowiedzialny za pracę i ma dojrzałe podejście do biznesu. Kojarzony jest również z lojalnością, o którą w dzisiejszych czasach trudniej wśród pracowników młodszej generacji – tłumaczy Żmudzińska.

Jednak pracodawcy w zatrudnianiu osób starszych nierzadko widzą pewne zagrożenia dla swoich firm i mają obawy związane z m.in. mniejszą wydajnością pracy, niższą motywacją, nienadążaniem za nowymi technologiami, a także skłonnościami do przewlekłych chorób. Inną, bardzo istotną kwestią dla pracodawców, jest niechęć potencjalnego seniora do dokształcania się przed objęciem nowych obowiązków. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak zorganizować stanowisko pracy dla senior, by uniknąć tego rodzaju zagrożeń.

 

Spotkanie Pomorskie. Dobre miejsca pracy

  • 16 października 2019 r., środa, godz. 10.00
  • Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej
  • ul. Traugutta 79
  • Gdańsk
  • rejestracja przez serwis Evenea