Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Rząd chce otwierać muzea, biblioteki i galerie sztuki. Brakuje jednak jasno określonych zasad działania

Rząd chce otwierać muzea, biblioteki i galerie sztuki. Brakuje jednak jasno określonych zasad działania

Nadal zamknięte będzie m.in. Muzeum Narodowe w Gdańsku. Jak czytamy w komunikacie z 29 kwietnia 2020 roku: „Większość pracowników muzeum będzie pracować zdalnie, a powrót do pracy stacjonarnej będzie następował stopniowo". Fot. Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Premier rządu ogłosił otwarcie części instytucji kultury już od poniedziałku, 4 maja. Jednak nie ma odpowiedniego rozporządzenia, które regulowałoby ich działalność w sytuacji zagrożenia epidemicznego. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracownikom tych instytucji, jak i odwiedzającym. Dlatego instytucje te nie będę otwierane po majówce.

 

Brak rozporządzenia to nie jedyna wątpliwość, przed którą stanęły instytucje kultury. Brakuje także jasnych wytycznych o tym, kto podejmuje decyzję o otwarciu. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, ogłosił, że decyzję tę podjąć mają dyrektorzy poszczególnych instytucji w porozumieniu inspektoratem sanitarnym. Z kolei w komunikacie Kancelarii Premiera znajduje się zapis mówiący o tym, że o otwarciu zadecydują organy prowadzące po konsultacjach z lokalnym sanepidem.

 

4 maja jednak zamknięte

Mimo zapowiedzi rządu, większość pomorskich bibliotek, muzeów, galerii sztuki i archiwów pozostanie zamknięta. To dlatego, że brakuje podstawy prawnej, pozwalającej na bezpieczne otwarcie tych instytucji. Rząd nie przygotował odpowiedniego rozporządzenia, które ustaliłoby normy pracy w sytuacji zagrożenia epidemicznego z uwzględnieniem charakteru działalności poszczególnych jednostek. Chodzi m.in. o zasady wypożyczeń książek, liczbę odwiedzających wystawy i reguły właściwej ochrony pracowników i gości przed ewentualnym zakażeniem COVID-19.

Decyzja o ostatecznym otwarciu została scedowana na organy prowadzące, dyrektorów tych instytucji, którzy mają działać w porozumieniem z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną.

 

Kultura musi się przygotować

By otwarcie było bezpieczne dla wszystkich, instytucje kultury muszą przygotować nowe zasady działalności. Według zapowiedzi dyrektorów nastąpi to najwcześniej w połowie maja. Pomorska kultura już rozpoczęła wdrażanie takich rozwiązań, które pozwoliłby na bezpieczne przyjmowanie odwiedzających i gości. Prace nad tym podzielono na trzy fazy: przejście z pracy zdalnej do stacjonarnej, realizację działań muzealnych bez bezpośredniego kontaktu z publicznością i otwarcie wnętrz muzealnych i wystawienniczych.

Przygotowują się także biblioteki i archiwa. Wśród zasad, jakie miałby obowiązywać podczas wznowionej działalności, są m.in. noszenie maseczek i rękawiczek przez pracowników, dezynfekowanie blatu po każdym przyjęciu książek, okładanie zwracanych przez czytelników książek do specjalnych kartonów na 10-14 dni i zbudowanie osłony pleksi na ladzie bibliotecznej. Czytelnie w pierwszej fazie miałaby pozostać zamknięte.

By poznać daty i zasady wznowienia działalności poszczególnych instytucji, warto śledzić ich strony internetowe oraz media społecznościowe.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.