Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/1bd75cbb-7b23-446a-af2e-dc963f7fc2ee.jpg Równonoc, zmiana czasu i święto lasu — początek wiosny w województwie pomorskim. Kiedy mróz odpuści?

Równonoc, zmiana czasu i święto lasu — początek wiosny w województwie pomorskim. Kiedy mróz odpuści?

Wiosenne kwiaty. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

21 marca to początek kalendarzowej wiosny. Choć temperatury wciąż oscylują w przedziale tych zimowych, już w przyszłym tygodniu możemy się spodziewać ocieplenia. Pamiętajmy też o zbliżającej się zmianie czasu na letni.

 

Astronomiczna wiosna rozpoczęła się 20 marca. W tym roku ta data nie pokrywa się z kalendarzowym początkiem wiosny. To właśnie 20 marca miała miejsce tak zwana równonoc wiosenna — dzień i noc trwały dokładnie po 12 godzin.

 

Będzie cieplej

Wiosna przywitała nas chłodnymi porankami z temperaturą poniżej zera. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW) prognozują jednak ocieplenie. Już w czwartek 22 marca 2018 roku temperatura powietrza na Pomorzu będzie sięgać  6 stopni Celsjusza. W nocy możliwe będą jeszcze przymrozki. Chłodne noce z temperaturą niewiele poniżej zera będą nam towarzyszyć do końca najbliższego tygodnia. Natomiast w dzień odczujemy ciepło, sięgające nawet do 10 stopni Celsjusza.

Mróz odpuści na początku przyszłego tygodnia. Według IMiGW w poniedziałek i wtorek (26-27 marca 2018) termometry w Pomorskiem najmniej będą wskazywać od 0 do 2 st. Celsjusza. W dzień będzie znacznie cieplej. Nawet do 11 st. Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany.

 

Krótszy sen

Wraz z dodatnimi temperaturami czeka nas zmiana czasu na letni. W najbliższy weekend, w nocy z 24 na 25 marca przesuwamy wskazówki zegara z godziny 2.00 na 3.00. Dzięki zmianie czasu będziemy mogli się cieszyć dłuższym dniem. Konsekwencją przestawienia zegarków będzie krótszy o godzinę sen.

 

21 marca — Światowy Dzień Lasu

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to także Światowy Dzień Lasu. W 2016 roku w województwie pomorskim najbardziej zalesionymi powiatami były: bytowski, chojnicki, człuchowski, kościerski, lęborski, starogardzki, wejherowski i miasta na prawach powiatu Gdynia i Sopot. W tych powiatach lasy zajmowały ponad 40 proc. powierzchni. W 2017 roku lesistość województwa pomorskiego zmieniła sierpniowa nawałnica, która zrównała z ziemią hektary lasów.  Najbardziej ucierpiały lasy w powiatach: bytowskim, chojnickim, człuchowskim, kościerskim i kartuskim.

Infografika Światowy Dzień Lasu
Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku / http://gdansk.stat.gov.pl

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.