21 marca to początek kalendarzowej wiosny. Choć temperatury wciąż oscylują w przedziale tych zimowych, już w przyszłym tygodniu możemy się spodziewać ocieplenia. Pamiętajmy też o zbliżającej się zmianie czasu na letni.
Astronomiczna wiosna rozpoczęła się 20 marca. W tym roku ta data nie pokrywa się z kalendarzowym początkiem wiosny. To właśnie 20 marca miała miejsce tak zwana równonoc wiosenna — dzień i noc trwały dokładnie po 12 godzin.
Będzie cieplej
Wiosna przywitała nas chłodnymi porankami z temperaturą poniżej zera. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW) prognozują jednak ocieplenie. Już w czwartek 22 marca 2018 roku temperatura powietrza na Pomorzu będzie sięgać 6 stopni Celsjusza. W nocy możliwe będą jeszcze przymrozki. Chłodne noce z temperaturą niewiele poniżej zera będą nam towarzyszyć do końca najbliższego tygodnia. Natomiast w dzień odczujemy ciepło, sięgające nawet do 10 stopni Celsjusza.
Mróz odpuści na początku przyszłego tygodnia. Według IMiGW w poniedziałek i wtorek (26-27 marca 2018) termometry w Pomorskiem najmniej będą wskazywać od 0 do 2 st. Celsjusza. W dzień będzie znacznie cieplej. Nawet do 11 st. Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany.
Krótszy sen
Wraz z dodatnimi temperaturami czeka nas zmiana czasu na letni. W najbliższy weekend, w nocy z 24 na 25 marca przesuwamy wskazówki zegara z godziny 2.00 na 3.00. Dzięki zmianie czasu będziemy mogli się cieszyć dłuższym dniem. Konsekwencją przestawienia zegarków będzie krótszy o godzinę sen.
21 marca — Światowy Dzień Lasu
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to także Światowy Dzień Lasu. W 2016 roku w województwie pomorskim najbardziej zalesionymi powiatami były: bytowski, chojnicki, człuchowski, kościerski, lęborski, starogardzki, wejherowski i miasta na prawach powiatu Gdynia i Sopot. W tych powiatach lasy zajmowały ponad 40 proc. powierzchni. W 2017 roku lesistość województwa pomorskiego zmieniła sierpniowa nawałnica, która zrównała z ziemią hektary lasów. Najbardziej ucierpiały lasy w powiatach: bytowskim, chojnickim, człuchowskim, kościerskim i kartuskim.
Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku / http://gdansk.stat.gov.pl