Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/d32590fe-70c3-4d01-a13a-82ad15bf1063.jpg Rowery na Pomorzu mają się świetnie. Są pomysły na nowe, międzynarodowe trasy rowerowe

Rowery na Pomorzu mają się świetnie. Są pomysły na nowe, międzynarodowe trasy rowerowe

Mężczyzna na rowerze

A gdyby tak pojechać rowerem aż do Kłajpedy? Samorządowcy debatują nad nowymi pomysłami na ścieżki rowerowe o europejskim standardzie. Mają być wygodne, bezpieczne i z miejscami postojowymi, które ochronią rowerzystów przed wiatrem i deszczem. Będą też punkty obsługi rowerzystów na trasie.

 

W Kościerzynie, 25 lipca 2017 r. odbyła się konferencja „Jeziorna Trasa Rowerowa – szansa na wzmocnienie atrakcyjności turystycznej regionu”.

 

Nowość na szlaku – Jeziorna Trasa Rowerowa

Środkowa część Pomorza zyska trasy rowerowe o międzynarodowym znaczeniu. – Powstał pomysł, by poza Pomorskimi Trasami Rowerowymi wytyczyć nowe trasy, przebiegające równoleżnikowo przez nasze województwo. To nawiązanie do tego, co w tej chwili dzieje się na Pomorzu Zachodnim – mówi Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Cała proponowana trasa łączyłaby Berlin z np. Kłajpedą lub Tallinem. To około 1200 km – wyjaśnia.


Jedna z proponowanych tras – z Berlina do Kłajpedy

W czasie konferencji w Kościerzynie koncepcja Jeziornej Trasy Rowerowej została przedstawiona włodarzom miejscowości, które znajdują się na jej trasie. Uruchomienie szlaku to koszt około 80 mln zł, a jego długość na Pomorzu to 170 km. W gestii samorządowców leży zdobycie środków na ten cel. Sprawę tę znacznie ułatwia międzynarodowy charakter szlaku, wpisujący się w format Euro Velo, czyli certyfikatu bezpiecznych i komfortowych tras rowerowych. – Trasa zbudowana zgodnie z wytycznymi Euro Velo pozwala zyskać środki z Komisji Europejskiej oraz różnych, innych międzynarodowych źródeł – wyjaśnia Chełkowska.


Przebieg główny trasy z dodatkowymi trasami łączącymi szlak główny z drogami lokalnymi

Jeziorna Trasa Rowerowa wpisuje się w tematykę pokazywania atrakcyjności regionu z perspektywy roweru. Nie przejeżdżamy szybko jak samochodem czy pociągiem, nie zatrzymujemy się tylko w dużych miejscowościach, a mamy szansę na zobaczenie ciekawych i unikatowych szczegółów. Bardzo dokładnie zwiedzamy region. A międzynarodowy charakter trasy powoduje, że Pomorze przyciąga również turystów z zagranicy.

 

To już się dzieje. Pomorskie Trasy Rowerowe

W województwie pomorskim mamy w tej chwili trzy duże trasy: trasę wiślaną nr 9 z Gdańska przez Żuławy Wiślane aż do Kwidzyna, trasę nadbałtycką nr 10 i trasę Żelaznej Kurtyny nr 13. Ta ostatnia biegnie pomiędzy Wschodem a Zachodem, między dawnymi państwami komunistycznymi a niekomunistycznymi. Trasa rowerowa nr 13 w naszym województwie pokrywa się z trasą nr 10 – od Ustki do Krynicy Morskiej, a potem aż do Kępek na granicy z województwem warmińsko-mazurskim. Wzdłuż szlaków ma stanąć ponad 80 nowoczesnych miejsc postojowych, przystosowanych do potrzeb rowerzystów i jednocześnie związanych z danym subregionem. Trasy te świetnie zwracają uwagę turystów, również zagranicznych, na turystkę rowerową i infrastrukturę w naszym kraju. Ponadto, są poprowadzone w taki sposób, by móc poznać w pigułce koloryt Pomorza.

Trasy nr 9 i 10 finansowane są ze środków samorządowych i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. W tej chwili jest 41 partnerów, a samorząd województwa jest inspiratorem działań, koordynatorem oraz doradcą. – To świetny przykład na to, że samorządy potrafią współpracować i tworzyć partnerstwa w działaniu – mówi Marta Chełkowska. – Z naszą pomocą złożyły wnioski o dofinansowanie. Dobrze to wróży na przyszłość i liczymy na to, że samorządy na trasie Jeziornej Trasy Rowerowej również połączą siły we wspólnym działaniu.


Mapa schematyczna Pomorskich Tras Rowerowych

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.