Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/586d3b3a-61e1-43f2-bfe3-14b17f426dbb.jpg Rewolucjonista sztuki – Max Liebermann. Artysta z szybką i wrażliwą kreską

Rewolucjonista sztuki – Max Liebermann. Artysta z szybką i wrażliwą kreską

Max Liebermann, „Rzeźnia (Hamburg, St Georg)", 1893.

W związku z trwającym cyklem wystawienniczym Rewolucjoniści Sztuki w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku można podziwiać prace Maxa Liebermanna. To jeden z najważniejszych niemieckich artystów przełomu XIX i XX w.

 

Prezentowane ryciny i rysunki Maxa Liebermanna należą do cennego zbioru prac gromadzonych przed władze Stadmuseum Danzig na początku minionego stulecia. Przed wojną, poza prezentowanymi na wystawie rysunkami, w zbiorach Stadmuseum znajdowało się jeszcze siedem rysunków artysty oraz dwa obrazy olejne. Obecnie dzieła te są uznane za zaginione.

 

Mistrz niemieckiego impresjonizmu

Twórczość Liebermanna wpisuje się w wielki przewrót artystyczny, jakim był impresjonizm. Owe twórcze poszukiwania i nowatorskie rozwiązania, które docierały do Niemiec z Paryża, widać szczególnie w pracach rysunkowych i graficznych. Szybka, wrażliwa kreska oddaje ruch i ulotność uchwyconej przez artystę chwili.

 

Max Liebermann, Gra w polo, 1912, sucha igła, papier czerpany, żeberkowy, 18,1 x 23,3 cm

Max Liebermann „Gra w polo”, 1912. Fot. © Muzeum Narodowe w Gdańsku

 

Impresjonizm niemiecki to kierunek w sztuce, który – podobnie jak we Francji – powstał jako reakcja na malarstwo akademickie końca XIX w. Artyści tworzący w nowym nurcie byli skupieni wokół tzw. Berlińskiej Secesji, ugrupowania powstałego w 1898 r. Przewodniczącym nowopowstałej grupy był Max Liebermann. Od 1920 r. pełnił on także funkcję przewodniczącego Pruskiej Akademii Sztuk.

Ten pochodzący z rodziny żydowskiego przemysłowca, zamożny, wpływowy i niezależny artysta, należał do berlińskiej elity intelektualno-artystycznej. Zgromadził jedną z największych kolekcji obrazów francuskich impresjonistów w Niemczech. W 1933 r. w związku z narastającym antysemityzmem zrezygnował z honorowej funkcji przewodniczącego Pruskiej Akademii Sztuk. Zaraz potem nowe władze Akademii, na mocy nowego prawa, zakazały wystawiania prac artystów żydowskich. Dwa lata później artysta zmarł.

Oscar Kokoschka zapytany o najwybitniejszego twórcę niemieckiego odpowiedział: „Max Liebermann, artysta który z pewnością nie umarł z powodu uwiądu starczego”.

 

Max Liebermann w swojej berlińskiej pracowni

Max Liebermann w swojej berlińskiej pracowni w 1905 r. Fot. źródło: Wikipedia

 

Rewolucjoniści sztuki. Max Liebermann (1847-1935)

  • wystawa czynna: do 13 października 2017 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Sztuki Dawnej
  • ul. Toruńska 1
  • Gdańsk
  • godziny otwarcia:
    od 1 czerwca do 31 sierpnia: wtorek-środa, piątek-niedziela, godz. 10.00-17.00; czwartek, godz. 12.00-19.00
    od 1 września do 30 września: wtorek-niedziela, godz. 10.00-17.00
    od 1 października do 30 kwietnia: wtorek-piątek, godz. 9.00-16.00; sobota-niedziela, godz. 10.00-17.00
  • ceny biletów:
    normalny – 10 zł
    ulgowy – 6 zł
    dla uczniów i studentów do 26. roku życia – 1 zł
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.