Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/0d483760-75d4-4b10-9388-b72d8f055ec5.jpg Przyjdź zobaczyć siedem dzieł niezrównanego malarza marynisty. Specjalny pokaz w Pałacu Opatów

Przyjdź zobaczyć siedem dzieł niezrównanego malarza marynisty. Specjalny pokaz w Pałacu Opatów

Marian Mokwa „Łodzie na brzegu II" (lata 50/60. XX w.)

Już za kilka dni będziemy mogli zobaczyć siedem obrazów Mariana Mokwy, zakupionych przez Muzeum Narodowe w Gdańsku a pochodzących z kolekcji sopockiego Grand Hotelu. Wernisaż wystawy zostanie zorganizowany w sobotę, 7 grudnia 2019 r. w Oddziale Sztuki Nowoczesnej.

 

W lipcu 2019 r. Muzeum Narodowe w Gdańsku kupiło na aukcji siedem obrazów Mariana Mokwy, które pochodziły z kolekcji dzieł sztuki gromadzonych przez sopocki Grand Hotel. Były one bezpośrednio zamawiane u artysty w Sopocie i są dobrym przykładem jego twórczości z lat 50. i 60. XX w. Obrazy te stanowiły wyposażenie pokoi hotelowych. Teraz pomorska publiczność będzie mogła je obejrzeć na specjalnym pokazie.

Zakup dzieł Mariana Mokwy był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Partu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

 

Stworzył własny, rozpoznawalny styl

Marian Mokwa był artystą niezrównanym. Malował przez ponad 80 lat, w tym czasie stworzył około 9 tysięcy obrazów olejnych i akwarel. W swoich marynistycznych dziełach artysta pokazał bogate spektrum spraw związanych z morzem: od pejzażu przez widoki miast portowych i osad rybackich, flotę handlową, wojenną i rybacką po sceny rodzajowe z życia rybaków, dokerów i stoczniowców, wreszcie portrety ludzi morza. Mimo że nazwisko artysty kojarzy się przede wszystkim z marynistyką, to w jego dorobku znalazły się także pejzaże kaszubskie i tatrzańskie, widoki miast czy batalistyka.

Mokwa był nie tylko malarzem, ale też podróżnikiem, działaczem społecznym, człowiekiem oddanym sprawie polskiego morza – jego kronikarzem i piewcą. W latach 1912-1914 przebywał w Stambule, gdzie był korespondentem „Gazety Grudziądzkiej”. To właśnie tam złożył symboliczne śluby, w których swoją przyszłą twórczość malarską poświęcił morzu. W tym okresie odbył liczne podróże na Bliski i Daleki Wschód.

W latach międzywojnia artysta mieszkał w Sopocie. W latach 1924 i 1932 miał indywidualne wystawy w warszawskiej Zachęcie, gdzie prezentował głównie akwarele. Obok działalności plastycznej brał aktywny udział w życiu Polonii w Gdańsku, należał do gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki. Ukoronowaniem jego twórczości w okresie międzywojennym i prawdziwym malarskim wyzwaniem była „Apoteoza Polski Morskiej”. To cykl obrazów historycznych poświęcony morskiej historii Polski od okresu wczesnego średniowiecza aż po czasy współczesne artyście, w tym budowę portu w Gdyni, powstanie floty handlowej i wojennej. Zbiór ten artysta prezentował do 1939 r. w gdyńskiej Galerii Morskiej, po 1945 r. próbował go rekonstruować.

Patrząc na dorobek artysty z lat 1945-1965, trzeba stwierdzić, że obok lat 30. był to najlepszy okres w jego twórczości. Malarstwo olejne Mokwy osiągnęło w tym czasie pełną dojrzałość. Artysta stworzył własny, łatwo rozpoznawalny styl. Twórczość Mariana Mokwy stała się świadectwem jego ogromnego talentu, świadomości malarskiej i niezwykłej wizji twórczej.

 

Pokaz siedmiu obrazów Mariana Mokwy

  • wernisaż: 7 grudnia 2019 r., sobota, godz. 18.00
  • wystawa czynna: 8 grudnia 2019 r. – 23 lutego 2020 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
  • ul. Cystersów 18
  • Gdańsk-Oliwa

 

Zobacz też: Kolejne dzieła Mariana Mokwy trafią do muzeum. Ich zakup był możliwy dzięki wsparciu gdańskiego lotniska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.