Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/0d483760-75d4-4b10-9388-b72d8f055ec5.jpg Przyjdź zobaczyć siedem dzieł niezrównanego malarza marynisty. Specjalny pokaz w Pałacu Opatów

Przyjdź zobaczyć siedem dzieł niezrównanego malarza marynisty. Specjalny pokaz w Pałacu Opatów

Marian Mokwa „Łodzie na brzegu II" (lata 50/60. XX w.)

Już za kilka dni będziemy mogli zobaczyć siedem obrazów Mariana Mokwy, zakupionych przez Muzeum Narodowe w Gdańsku a pochodzących z kolekcji sopockiego Grand Hotelu. Wernisaż wystawy zostanie zorganizowany w sobotę, 7 grudnia 2019 r. w Oddziale Sztuki Nowoczesnej.

 

W lipcu 2019 r. Muzeum Narodowe w Gdańsku kupiło na aukcji siedem obrazów Mariana Mokwy, które pochodziły z kolekcji dzieł sztuki gromadzonych przez sopocki Grand Hotel. Były one bezpośrednio zamawiane u artysty w Sopocie i są dobrym przykładem jego twórczości z lat 50. i 60. XX w. Obrazy te stanowiły wyposażenie pokoi hotelowych. Teraz pomorska publiczność będzie mogła je obejrzeć na specjalnym pokazie.

Zakup dzieł Mariana Mokwy był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Partu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

 

Stworzył własny, rozpoznawalny styl

Marian Mokwa był artystą niezrównanym. Malował przez ponad 80 lat, w tym czasie stworzył około 9 tysięcy obrazów olejnych i akwarel. W swoich marynistycznych dziełach artysta pokazał bogate spektrum spraw związanych z morzem: od pejzażu przez widoki miast portowych i osad rybackich, flotę handlową, wojenną i rybacką po sceny rodzajowe z życia rybaków, dokerów i stoczniowców, wreszcie portrety ludzi morza. Mimo że nazwisko artysty kojarzy się przede wszystkim z marynistyką, to w jego dorobku znalazły się także pejzaże kaszubskie i tatrzańskie, widoki miast czy batalistyka.

Mokwa był nie tylko malarzem, ale też podróżnikiem, działaczem społecznym, człowiekiem oddanym sprawie polskiego morza – jego kronikarzem i piewcą. W latach 1912-1914 przebywał w Stambule, gdzie był korespondentem „Gazety Grudziądzkiej”. To właśnie tam złożył symboliczne śluby, w których swoją przyszłą twórczość malarską poświęcił morzu. W tym okresie odbył liczne podróże na Bliski i Daleki Wschód.

W latach międzywojnia artysta mieszkał w Sopocie. W latach 1924 i 1932 miał indywidualne wystawy w warszawskiej Zachęcie, gdzie prezentował głównie akwarele. Obok działalności plastycznej brał aktywny udział w życiu Polonii w Gdańsku, należał do gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki. Ukoronowaniem jego twórczości w okresie międzywojennym i prawdziwym malarskim wyzwaniem była „Apoteoza Polski Morskiej”. To cykl obrazów historycznych poświęcony morskiej historii Polski od okresu wczesnego średniowiecza aż po czasy współczesne artyście, w tym budowę portu w Gdyni, powstanie floty handlowej i wojennej. Zbiór ten artysta prezentował do 1939 r. w gdyńskiej Galerii Morskiej, po 1945 r. próbował go rekonstruować.

Patrząc na dorobek artysty z lat 1945-1965, trzeba stwierdzić, że obok lat 30. był to najlepszy okres w jego twórczości. Malarstwo olejne Mokwy osiągnęło w tym czasie pełną dojrzałość. Artysta stworzył własny, łatwo rozpoznawalny styl. Twórczość Mariana Mokwy stała się świadectwem jego ogromnego talentu, świadomości malarskiej i niezwykłej wizji twórczej.

 

Pokaz siedmiu obrazów Mariana Mokwy

  • wernisaż: 7 grudnia 2019 r., sobota, godz. 18.00
  • wystawa czynna: 8 grudnia 2019 r. – 23 lutego 2020 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
  • ul. Cystersów 18
  • Gdańsk-Oliwa

 

Zobacz też: Kolejne dzieła Mariana Mokwy trafią do muzeum. Ich zakup był możliwy dzięki wsparciu gdańskiego lotniska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.