Do ogólnopolskiej akcji „Bilet za grosze" już po raz czwarty włączy się Teatr Wybrzeże. Bilety na spektakl „Mapa i terytorium" będą kosztowały jedynie 300 groszy. Ich sprzedaż prowadzona będzie w kasie teatru w Gdańsku w sobotę, 12 maja 2018 r.
Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz czwarty. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 r., kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja „Bilet za grosze”, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów w całej Polsce, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów rocznicowych i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tys. widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach.
Grosze grają dużą rolę
W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za 300 groszy” znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów prowadzona będzie tylko w kasach teatrów. Rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą wystawiane przez cały tydzień, aż do 20 maja.
O tym, że w teatrze grosze grają dużą rolę przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 300 groszy, czyli 3 złote. To znacząca kwota. Z badania ekonomicznego teatrów, które na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przeprowadzili ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej, wynika, że 1 złotówka dotacji samorządowej przynosi nieco ponad 3 zł przychodu dla gospodarki regionu, w którym teatr stale pracuje.
– Mamy dla organizatorów, samorządów wszystkich szczebli, fantastyczną wiadomość. Jest dowód na to, że teatr publiczny nie jest generatorem straty, ale wręcz przynosi zysk! Nie musi być kłopotem i problemem, ale może być prawdziwą inwestycją – tłumaczy dr hab. Rafał Kasprzak, autor metody i koordynator badania.
Szczegółowe informacje na temat wszystkich granych w ramach akcji spektakli dostępne są na specjalnie przygotowanej z tej okazji stronie internetowej Dnia Teatru Publicznego oraz na stronie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
* * *
„Mapa i terytorium”
Najbardziej utytułowana powieść francuskiego pisarza Michela Houellebecqa to melancholijna, choć zarazem niepozbawiona ironii opowieść o współczesnej sztuce. Namysł nad kondycją współczesnego świata autor prowadzi tym razem nie z perspektywy burdelu z Tajlandii, a galerii sztuki w Paryżu. Ale logika tej zmiany nie jest chyba przypadkowa…
Główny bohater sztuki, Jed Martin nie radzi sobie w życiu zbyt dobrze, nie potrafi nawiązywać relacji z ludźmi, z trudem podtrzymuje więzi rodzinne. Jako artysta, odnosi jednak spektakularny sukces robiąc zdjęcia map Michelin. W przygotowaniu następnej wystawy pomaga mu sam Michel Houellebecq, który pisze tekst do katalogu. Wkrótce potem zostaje on bestialsko zamordowany. Dramat o artyście w czasach późnego kapitalizmu przeradza się w rasowy kryminał. Kto zabił? Dlaczego? I co z tym wszystkim ma wspólnego sztuka współczesna?
- 18 maja 2018 r., piątek, godz. 19.30
- Teatr Wybrzeże
- Duża Scena
- ul. Świętego Ducha 2
- Gdańsk
Sztuka na podstawie powieści Michela Houellebecqa
Reżyseria: Ewelina Marciniak
W spektaklu występują:
- Piotr Biedroń / Marek Tynda – Jed Martin
- Katarzyna Dałek – Olga Szeremojowa
- Krzysztof Matuszewski – Jean-Pierre Martin
- Michał Jaros – Michel Houellebecq
- Jacek Labijak – Franz Teller
- Magdalena Boć – Marylin
- Mateusz Radoch – Jeff Koons
- Piotr Zamudio-Zeidler – Damien Hirst
- Piotr Burdzel – Alter ego Jeda
- Patryk Makowski – Alter ego Ojca
- Victoria Makowska – Alter ego Olgi
- Magdalena Boć – Przedmiot
- Marek Tynda – Jasselin
- Justyna Święs – Helene
Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia.
Bilety będą do kupienia wyłącznie w kasie Teatru Wybrzeże w Gdańsku w sobotę, 12 maja 2018 r. od godz. 14.00. Organizatorzy akcji zastrzegają, że jedna osoba może kupić maksymalnie dwa bilety. |