Pan Jacek Sękiewicz, Przewodniczący Zespołu powitał zgromadzonych oraz odczytał e-maila od Pani Aleksandry Rusak o zmianach osobowych w składzie zespołu – reprezentantów Gminy Gdynia i podziękowaniach za dotychczasową współpracę.
Przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gdańsku Pan Zbigniew Zawadzki poinformował oraz zaprosił wszystkich członków zespołu na Międzywojewódzki Festiwal Krótkich Filmów o HIV, który odbędzie się w dniu 9 kwietnia br. w Gdyńskim Centrum Filmowym. W tym roku festiwal obejmie szerszy zasięg terytorialny – 4 województwa. Do członków zespołu zostanie przesłany e-mail z zaproszeniem oraz szczegółami spotkania. WSSE w Gdańsku przekazała także informację o przeprowadzce do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych Gruźlicy w związku z budową nowej siedziby.
Pan Michał Kubicki, przedstawiciel Wojewody Pomorskiego przedstawił raport z realizacji zadań Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w województwie pomorskim w latach 2017-2018. Zwrócił uwagę na problemy z interpretacją danych, wynikające z błędnie wypełnionych sprawozdań. Aktualnie raport jest dużo czytelniejszy niż w ubiegłych latach z uwagi na lepszy system. Zaproponowano przeprowadzenie ankiety w szkołach na wzór ostatnio przeprowadzonej.
Pan Jacek Sękiewicz zaproponował, aby zespół przygotował dokument z opisem wniosków na podstawie opracowanych raportów z realizacji zadań w/w Programu. Takie „czytelne” podsumowanie zadań, które dzieją się w naszym województwie można będzie przekazać do decydentów polityki zdrowotnej w naszym regionie.
Zespół został poinformowany przez Pana Adama Hęćko o otwarciu nowego punktu diagnostyczno – konsultacyjnego. Będzie to już 3 tego typu punkt w województwie. Jego siedziba mieścić się będzie w Gdyni w Szpitalu Morskim im. PCK należącym do Szpitali Pomorskich Sp. z o.o. Otwarcie planowane jest w kwietniu br., punkt na początku będzie funkcjonował 1 dzień w tygodniu. Zespół zastanawiał się jak można byłoby wypromować ten punkt, aby o jego działaniu dowiedzieli się mieszkańcy naszego województwa. Zaproponowano, aby informacje zamieścić na stronach internetowych oraz przekazać podczas w/w festiwalu filmów.
W zakresie obchodów Światowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS, który przypada na miesiąc maj, w 3 niedzielę maja tj. 19 maj. P o mszy w Kościele św. Jana na gdańskiej starówce zostaną wypuszczone w niebo balony symbolizujące pamięć o zmarłych. Kwota przeznaczona na ten cel w wysokości 1400 zł. jest zapewniona przez M. Gdańsk.
Dnia 17 września, w ramach kolejnego spotkania zespołu, planowana jest wizyta w Słupsku. Zespół planuje spotkać się z Prezydentem Miasta, Sanepidem, Radnymi Miasta – komisji zdrowia oraz oświaty. W spotkaniu także uczestniczyć będzie Pani Agnieszka Kapała – Sokalska członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Kwestie organizacyjne planuje zamknąć się do końca czerwca br.
Pani Klaudia Głodowska przekazała informacje o planowanym w czerwcu br. tygodniu profilaktyki (7.06), w którym biorą udział różne instytucje. Program i szczegóły zostaną przekazane drogą mailową. Zwrócono uwagę, że podczas tego tygodnia można fajnie wypromować nowy punkt konsultacyjno – diagnostyczny w Gdyni. Pani Aneta Bardoń – Błaszkowska z WSSE przekaże informację o nowym punkcie w Gdyni także podczas warsztatów dla lekarzy.
Na koniec Pan Jacek Sękiewicz poinformował zespół o Programie Leczenia Substytucyjnego, który jest realizowany w Wojewódzkim Ośrodku Terapii i Uzależnień w Gdańsku. Leczenie odbywa się za pomocą 2 substancji, w tym metadonem.
Następne spotkanie Zespołu zaplanowano na dzień 25 czerwca 2019 r. w Gdyni.