Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego zwany jest też jeździeckim triathlonem, ponieważ jest jednym z najbardziej uniwersalnych sprawdzianów wytrzymałości i umiejętności jeźdźca i konia. Podczas trzech dni zawodów uczestnicy biorą udział w trzech różnych próbach – ujeżdżeniu, biegu terenowym z przeszkodami oraz skokach przez przeszkody. W ramach zawodów rozgrywane będą konkursy międzynarodowe oraz krajowe

 

Każdy ruch jest ważny

Próba ujeżdżenia zawsze rozgrywana jest jako pierwsza. Na specjalnym placu (czworoboku) zawodnicy wykonują określone figury. Oceniane jest zachowanie konia, który powinien być spokojny i bez oznak stresu przechodzić do kolejnych zadanych rodzajów chodu i figur. Oceny dokonuje kilku sędziów, których stanowiska usytuowane są w kilku miejscach przy czworoboku. Umożliwia to ocenę każdego rodzaju ruchu z jak najlepszej perspektywy. Za każdy ruch zawodnik otrzymuje ocenę w skali od 1 do 10, zaś za błędy naliczane są punkty karne.

Próba terenowa polega na pokonaniu trasy z przeszkodami – krosu. Długość trasy, liczba przeszkód oraz tempo pokonywania trasy różnią się skalą trudności. Na trasie zawodnicy mają do pokonania zarówno przeszkody stałe, takie jak kłody, stoły, ale też przeszkody wodne. Próba ta ma na celu sprawdzenie wytrzymałości konia oraz jeźdźca. Jest też najbardziej widowiskowa dla publiczności, która zajmuje miejsce przy wybranych przeszkodach i obserwuje kolejne pokonujące je pary.

Trzecią próbą w WKKW jest próba skoków przez przeszkody. Jest ona podobna do zwykłych konkursów dyscypliny skoków. Ma na celu pokazanie dobrego przygotowania konia do pokonywania przeszkód na parkurze. Skoki przez przeszkody wymagają precyzji, ale też szybkości. Punkty zdobywa się za czyste przejazdy (bez zrzutek) w wyznaczonym czasie. Punkty karne naliczane są za zrzutki, przekroczenie normy czasu oraz błędy.

 

Międzynarodowe i Krajowe Zawody WKKW Sopot

  • 7-9 września 2018 r., piątek-niedziela, godz. 9-16.00
  • Hipodrom Sopot
  • ul. Polna 1
  • Sopot
  • wstęp wolny