Prezydent został raniony w serce, przeponę i jamę brzuszną. Otrzymał 41 jednostek krwi, to około 18 litrów. Po operacji o godz. 2.30 w nocy, lekarze określili stan prezydenta jako bardzo ciężki. Na konferencji prasowej w południe lekarz poinformował, że stan Pawła Adamowicza nie zmienił się, a rokowania są niepewne. O jego życie walczył ośmioosobowy zespół wybitnych specjalistów. Paweł Adamowicz miał 53 lata. Od 1998 r. pełnił funkcję prezydenta Gdańska.

 

Do zobaczenia, Przyjacielu

Wyrazy współczucia i solidarności z rodziną prezydenta płyną od najbliższych współpracowników, samorządowców i mieszkańców Gdańska. „Odszedł człowiek bardzo mi bliski, Przyjaciel…” – napisał na Facebooku marszałek Mieczysław Struk.

„Przed chwilą odszedł od nas Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Ogarnia mnie przejmujący smutek i żal. W tych trudnych dla nas wszystkich chwilach łączę się z rodziną Pawła. Bądźmy w ten czas razem myślami i modlitwą z Nimi”.

Paweł odszedł od nas po barbarzyńskim zamachu, dokonanym przez człowieka opętanego nienawiścią. Odszedł człowiek bardzo mi bliski, Przyjaciel. Znaliśmy się wiele lat, wiele lat razem pracowaliśmy. Odszedł też, a jestem tego pewien, najlepszy w historii włodarz i gospodarz Gdańska.

Gdańsk pod Jego rządami stał się miastem europejskim, z którego jesteśmy dumni. Ale równocześnie – co ważniejsze – to dzięki Pawłowi Gdańsk pozostał miastem Wolności i Solidarności. I Gdańsk będzie nadal takim miastem, bo taki właśnie testament pozostawił nam Paweł. Chciałby, abyśmy kontynuowali Jego dzieło, aby każdy mieszkaniec mógł się czuć w Gdańsku prawdziwie wolnym. Chciałby, aby Gdańsk był miastem ludzi solidarnych, w którym nikt nie czuje się wykluczony z tej prawdziwej wspólnoty, jaką tu tworzymy.

Pawle, na zawsze pozostaniesz w naszych sercach. I chociaż przepełnia je teraz ból, to wiem, że się kiedyś zobaczymy.

Do zobaczenia, Przyjacielu.

 

Paweł Bogdan Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 r. w Gdańsku w rodzinie o wileńskich korzeniach. W latach 80. działał w opozycji antykomunistycznej, zajmując się m.in. kolportażem bibuły. Był też współwydawcą i drukarzem pism podziemnych w I Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku oraz na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie w maju 1988 r. stanął na czele strajku okupacyjnego studentów. W wieku 25 lat został prorektorem ds. studenckich na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. W1996 roku został radcą prawnym. Żona Magdalena jest prawnikiem. Adamowicz osierocił dwie córki – Antoninę (ur. w 2003 r.) i Teresę (ur. 2010 r.). Całe życie związał z ruchem postsolidarnościowym. Delegat miasta do sejmiku samorządowego w latach 1990-1994, od 1990 do 1991 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku. Był najmłodszym przewodniczącym rady miasta i jednym z najdłużej urzędujących prezydentów miast – od 1998 roku bez przerwy pełnił funkcję prezydenta. Pod jego rządami Gdańsk zdobył renomę miasta europejskiego, które prężnie się rozwija. Był współzałożycielem regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej w 2001 r. Od 2007 do 2015 r. pełnił funkcję prezesa zarządu Unii Metropolii Polskich. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany. Bardzo często można Go było spotkać na ulicach miasta – chciał być widoczny na ulicy, w urzędzie, na koncercie, w parku czy na ścieżce rowerowej – wszędzie. Wolność, solidarność, równość i otwartość towarzyszyły wszystkim Jego działaniom.