To już siódma odsłona Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia w Gdańsku.

Coś dla każdego

Festiwal Kultury Żydowskiej Zbliżenia w Gdańsku skupi się na wielu aspektach kultury: teatrze, muzyce, literaturze oraz malarstwie, grafice i rzeźbie. Będą specjalne wystawy, spektakle muzyczno-słowne, a także spotkania z autorami książek i dyskusje. Dla najmłodszych zaplanowano warsztaty plastyczne.

Fanów kina powinny zainteresować na projekcje filmowe. Będzie można zobaczyć film „Opowieść o miłości i mroku” w reżyserii Natalie Portman, który jest ekranizacją bestsellerowej powieści izraelskiego pisarza Amosa Oza. Będą też dwa filmy dokumentalne w reżyserii Andrzeja Dudzińskiego: „Co się stało z naszymi sąsiadami? Okruchy pamięci” to film opowiadający o znanych miejscach w Kartuzach i historiach rodzin żydowskich w tym mieście oraz obraz „W cieniu wielkiej synagogi”, czyli pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny ukazujący historię Żydów w Gdańsku.

 

Muzyczna strona festiwalu

Bardzo silna jest muzyczna strona festiwalu. W programie znalazły się cztery wyjątkowe koncerty. Academia Musica Judaica doczekała się już trzeciej odsłony. W tym roku do współpracy z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku dołączyło Hochschule für Musik w Norymberdze. Dzięki temu powstały kompozycje reprezentujące aktualne spojrzenie na muzykę żydowską.

Ciekawie zapowiada się premierowy koncert Izabeli Goldstein „Piosenki żydowskiego półświatka”, która przedstawi unikalny repertuar muzyki żydowskiej dotyczący losów przestępców z początku wieku, m.in kieszonkowca Arwejmla czy Harszla ze Świętokrzyskiej. Wyjątkowy będzie z pewnością koncert Urszuli Makosz z zespołem „Mi amor, mi alegria – Pieśni Żydów Sefardyjskich”. Artystka żywiołowym, pełnym ekspresji, a jednocześnie melancholijnym i nastrojowym brzmieniem oraz utworami w języku ladino zabierze słuchaczy w podróż, podczas której będą mieli okazję poznać historię i kulturę Żydów wypędzonych w XVI wieku z Hiszpanii i Portugalii.

W sobotę odbędzie się premiera koncertu „Der Hemszech = Kontynuacja” Marii Ka z zespołem, napisanego i zaśpiewanego w całości w języku jidysz. Koncert skupi się na indywidualnych historiach kobiecych oraz kobiecej historii rodowej.

Zob. program Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia w Gdańsku (pdf).

 

VII Festiwal Kultury Żydowskiej Zbliżenia w Gdańsku

  • 4-8 września 2019 r., środa-niedziela
  • Galeria Wnętrz City Meble, Strefa Inspiracji, al. Grunwaldzka 211, Gdańsk
  • Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7, Gdańsk
  • Republika Marzeń Gdańska Szkoła Artystyczna, ul. Słowackiego 21, Gdańsk
  • Biblioteka Manhattan, al. Grunwaldzka 82, Gdańsk
  • wstęp wolny (na niektóre spektakle i warsztaty obowiązuje bezpłatna rezerwacja miejsc pod adresem festiwalzblizenia@gmail.com)