Apteka szpitalna w Wojewódzkim Centrum Onkologii już działa. Remont kosztował prawie 1,7 mln zł. Do tej pory leki dla pacjentów onkologicznych były wykonywane w Dziale Farmacji na Oddziale Hematologii i Onkologii WCO. Była tam pracownia i pokój przygotowań.

 

Apteka na miarę europejskich standardów

Apteka będzie produkowała leki cytostatyczne. Są to preparaty działające na komórki nowotworowe, które bardzo szybko się dzielą. Ich głównym zadaniem jest powodowanie śmierci komórki lub zahamowanie jej rozwoju i podziałów.

Nowa apteka szpitalna znajduje się na parterze w budynku przy al. Zwycięstwa 31/21. Pomieszczenia wyremontowano, a laboratorium wyposażono w nowoczesny sprzęt. Trzy komory laminarne z nawiewem gwarantują przygotowanie leku jałowego. W pracowni występuje też nadciśnienie, które uniemożliwia mieszanie się powietrza o wysokiej klasie czystości z powietrzem o niższej klasie czystości. Dzięki modernizacji apteki poprawi się szybkość i jakość przygotowania leków. Zwiększy się też bezpieczeństwo pacjentów. W aptece pracują cztery farmaceutki, osoba zajmująca się dokumentacją oraz kierownik.

 

Lek w pół godziny – procedura przygotowania cytostatyku

Pacjent przychodzi na oddział dzienny, na którym podczas wizyty u lekarza zostaje ustalona dla niego indywidualna dawka leku. – Lekarz prowadzący przekazuje receptę do apteki, a zadaniem farmaceuty jest przygotowanie odpowiedniego rozcieńczenia leku – mówi Joanna Laskowska, kierownik apteki. – Farmaceuta przelicza dawki, ustala właściwy rozpuszczalnik dla leku tak, aby pacjent otrzymał lek bezpieczny i skuteczny – dodaje.

Przygotowywane są również etykiety opisujące gotowy lek dla konkretnego pacjenta. W pomieszczeniu przygotowawczym kompletuje się fiolki z lekami. Przygotowane zestawy podawane są przez śluzę do pracowni. Tam następuje sprawdzenie poprawności przygotowanej etykiety, przeliczenie dawki na mililitry i poprawne wykonanie rozcieńczenia leku oraz oklejenie etykietą gotowego preparatu. Leki pakowane są w światłochronną folię zamykaną przy pomocy zgrzewarki – co zapewnia bezpieczny transport przez śluzę i przekazuje do wydania. Stamtąd leki w specjalnie oznaczonych pojemnikach transportowane są przez wyznaczone osoby na oddział i do ambulatorium. – Przygotowanie leku może trwać od minuty do pół godziny – wyjaśnia Laskowska. Pacjent w dniu wizyty u lekarza otrzymuje wlew z  przygotowanego specjalnie dla niego leku.

 

Koszt remontu

Remont pomieszczeń WCO na potrzeby apteki był przeprowadzony w latach 2016-2017 i wynosił prawie 1,7 mln zł. Wszystkie środki pochodziły z funduszy spółki Copernicus Podmiot Leczniczy.