Ponad 40 tys. lat temu w epoce lodowcowej pierwsi ludzie anatomicznie współcześni zaczęli przybywać do Europy, rozpoczynając podbój kontynentu. Dalej w ciągu tysiącleci ich potomkowie przemierzali ląd w pogoni za zwierzyną, pozostawiając po sobie ślady działalności nie tylko w postaci wytwarzanych narzędzi i przedmiotów, ale także rodzącej się sztuki.

 

Oryginalne narzędzia z paleolitu

Zwiedzający Grodzisko w Sopocie będą mieli niezwykłą okazję zobaczyć przykłady narzędzi oraz elementów broni odkrytych na południu Polski. Zaprezentowane zostaną m.in. liczące kilkadziesiąt tysięcy lat oryginalne narzędzia krzemienne wykonane przez neandertalczyka oraz pozostałości wytwórczości człowieka anatomicznie współczesnego, w tym najstarszy bumerang na świecie. Wystawa będzie też wzbogacona o rekonstrukcje zabytków z terenów Europy, pochodzących z okresu paleolitu.

Dopełnieniem ekspozycji będzie książka autorstwa Andrzeja Wędzika, w której autor opisuje różne aspekty życia w epoce lodowcowej, od sposobów zdobywania pożywienia aż po życie duchowe. Publikacja będzie zawierać bogaty materiał ilustracyjny w postaci zdjęć i rysunków.

 

Eksponaty prezentowane na wystawie zostały udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Był sobie łowca – opowieść o ludziach epoki lodowcowej

  • otwarcie: 7 grudnia 2019 r., sobota, godz. 13.00
  • wystawa czynna: do 31 października 2020 r.
  • skansen archeologiczny Grodzisko w Sopocie
  • oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
  • ul. Jana Jerzego Haffnera 63
  • Sopot

 

Wydarzenie na Facebooku

 

 

 

 

 

 

Plakat wystawy Był sobie łowca