Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/15d25613-f913-4898-aec0-48ee1ad05588.jpg Poznaj tajemnice kucia podków. Specjalny pokaz w Kuźni Wodnej w Oliwie

Poznaj tajemnice kucia podków. Specjalny pokaz w Kuźni Wodnej w Oliwie

Pokaz kucia podków

Pod okiem specjalistów mieszkańcy Gdańska oraz turyści będą mogli uczestniczyć w produkcji metalowych podków. Pokaz kucia odbędzie się w sobotę, 29 września 2018 r. w Kuźni Wodnej w Oliwie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

Od początków jeździectwa, nasi przodkowie szukali odpowiedzi na pytanie, jak zaradzić ścieraniu się kopyt koni, które na swoim grzbiecie niosły dodatkowy ciężar – jeźdźca i jego ekwipunek? O historii wynalezienia podków, a także tajemnicach ich produkcji opowiedzą Józef Antczak, kowal z Kadyn oraz jego uczniowie.

 

Józef Antczak (ur. 1954 r.) zawód kowala-podkuwacza koni wykonuje od 40 lat. W czternastym roku życia przejął obowiązki ojca. Po ukończeniu szkół, funkcja podkuwacza koni stała się dla niego nie tylko zawodem i sposobem na życie, ale też rolą społeczną. Przez wiele lat był on stacjonarnym podkuwaczem w uznanych stadninach w Liskach i Kadynach. Po 17 latach codziennej praktyki zawodowej i zdaniu egzaminu z kowalstwa, podkuwania koni oraz ortopedii koni, zdobył tytuł mistrza w jednym z najbardziej cenionych i uznawanych cechów rzemiosł w Gdańsku, a także współpracował z polską kadrą olimpijską w 1996 r., która startowała wówczas na igrzyskach w Atlancie.

 

– W tym zawodzie niezmiernie ważne jest odpowiednie podejście nie tylko do koni, ale też do ludzi: umiejętność współpracy, dostosowywania się do sytuacji i warunków pracy, które w polskich stajniach i stadninach są różne. Współczesny podkuwacz musi nie tylko znać fach od strony technicznej, ale także posiadać wiedzę z zakresu weterynarii i ortopedii czy nowoczesnych, nieznanych w Polsce technik podkuwania i regeneracji kopyt – mówi Józef Antczak.

Józef Antczak

Józef Antczak podczas pracy. Fot. Lech Trawicki (Muzeum Gdańska)

 

 

Pokaz kucia podków

  • 29 września 2018 r., sobota, godz. 12.00-18.00
  • Kuźnia Wodna w Oliwie
  • oddział Muzeum Gdańska
  • ul. Bytowska 1
  • Gdańsk-Oliwa
  • wstęp – bezpłatny
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.