Archeolodzy z międzynarodowej, polsko-duńskiej ekipy naukowej pod kierownictwem dr Joanny Dąbal prowadzą badania w pobliżu pozostałości nowożytnego kościoła św. Olafa w Wisłoujściu. Odsłonili także fragment fundamentów koszar napoleońskich, które mają do połowy 2021 r. zostać zrewitalizowane i zaadaptowane na centrum archeologiczne, obsługujące ruch turystyczny w oddziale Muzeum Gdańska.

 

Zabytki na wyciągnięcie ręki

Badania prowadzone od 7 lipca 2019 r. to wyjątkowa okazja, żeby zapoznać się na bieżąco z działaniami archeologów oraz postępami ich prac. To także jedna z niewielu okazji by zejść do wykopu i zobaczyć, jakie tajemnice przeszłości skrywa ziemia.

– Zazwyczaj o wynikach badań archeologicznych dowiadujemy się z prasy i telewizji albo oglądając zabytki w muzeach. Dzięki Otwartym Dniom Archeologicznym zwiedzający będą mogli uczestniczyć w badaniach i może nawet uda się im współuczestniczyć w archeologicznym odkryciu. Przy stanowiskach będą mogli dotknąć wydobytych zabytków, zobaczyć jak wyglądają przed i po konserwacji – mówi Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska.

 

Koszary i przykościelny ogródek

Podczas badań archeologów prowadzonych na Szańcu Wschodnim Twierdzy Wisłoujście w trzech niewielkich wykopach odnaleziono blisko 2000 zabytków datowanych na okres od XVII do pierwszej połowy XX w. Wśród znalezisk są elementy dawnych naczyń oraz przedmioty codziennego użytku, np. nożyczki, guziki oraz monety.

Główne zadanie archeologów było jednak inne. – Badania miały na celu weryfikację kartograficznych przedstawień lokalizacji pozostałości fundamentów kościoła św. Olafa oraz sprawdzenie stanu zachowania wybudowanych na początku XIX wieku koszar napoleońskich. Obok fundamentów trafiliśmy na przykościelny ogródek, z którego wydobyto i zabezpieczono największą ilość zabytków – dodaje Andrzej Gierszewski.

Po zakończeniu Dni Otwartych wykopy zostaną zasypane, a naukowcy przystąpią do opracowywania wyników badań i konserwacji zabytków. Kolejne wykopaliska zostaną przeprowadzone w 2020 r.

 

Wisłoujście Archaeo-Days 2019

  • 22-24 lipca 2019 r., poniedziałek-środa,
    godz. 10.00-16.00
    25 lipca 2019 r., czwartek, godz. 10.00-12.00
  • Twierdza Wisłoujście
  • oddział Muzeum Gdańska
  • ul. Stara Twierdza 1 (Szaniec Wschodni)
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Baner Wisłoujście Archeo-Days

 

Badania powierzchniowe w Twierdzy Wisłoujście prowadzone są w ramach projektu Archaeobalt dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020. Projekt realizowany jest przez Uniwersytet Gdański, Muzeum Gdańska, Museum of Bornholm, Uniwersytet w Aarhus oraz Uniwersytet w Lund, a jego całkowita jego wartość wynosi ponad 2 mln euro.