Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/0f985b69-5ba1-4c4c-ba14-29c9a923401b-1.jpg Porody rodzinne w szpitalu w Wejherowie wracają. Jakie warunki trzeba spełnić?

Porody rodzinne w szpitalu w Wejherowie wracają. Jakie warunki trzeba spełnić?

Budynek Szpitala Specjalistycznego im. Floriana Ceynowy w Wejherowie

W Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie od 5 maja powróciły tzw. porody rodzinne. Z uwagi na panującą epidemię koronawirusa opracowano specjalne procedury.

 

Poniżej lista wytycznych.

 

Co trzeba zrobić, aby towarzyszyć bliskiej osobie podczas porodu?

Rodzącej może towarzyszyć tylko jedna osoba, która przed wejściem do Oddziału Położnictwa i Ginekologii/na trakt porodowy podlega wstępnej ocenie stanu zdrowia. Na SOR szpitala (kontener) z taką osobą przeprowadzany jest wywiad epidemiologiczny, trzeba zmierzyć jej temperaturę oraz wypełnić ankietę dotyczącą stanu zdrowia, którą dołącza się do dokumentacji medycznej przyszłej mamy. Co ważne, żeby ostatecznie wziąć udział w porodzie rodzinnym, bliski nie może mieć objawów infekcji i musi mieć negatywny wywiad epidemiologiczny. Na terenie Izby Przyjęć osoba towarzysząca rodzącej, musi umyć i zdezynfekować ręce, założyć jednorazową odzież ochronną oraz maseczkę, w której należy pozostać przez cały okres pobytu w pokoju narodzin. Zobowiązana jest też do przestrzegania zaleceń personelu medycznego. Po porodzie i około 2 godzinach od zakończenia porodu bliski opuszcza trakt porodowy.  

 

Czego bliski nie może robić w szpitalu?

Osobom towarzyszącym przy porodzie rodzinnym zabrania się opuszczania pokoju narodzin przez cały okres pobytu na trakcie porodowym, w którym odbywa się poród. Zabronione są palenie papierosów i picie napojów alkoholowych, zachowania stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa rodzącej, swojego i personelu oraz niestosowne/agresywne zachowania wobec personelu medycznego (położna/lekarz). – W przypadku nieprzestrzegania powyższych zasad szpital zastrzega sobie prawo cofnięcia zgody na poród rodzinny z osobą towarzyszącą – tłumaczy Małgorzata Pisarewicz, rzecznik spółki Szpitale Pomorskie. 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.