Muzyka polskiego baroku zabrzmi 28 września 2018 r. w murach archikatedry oliwskiej. To główny koncert z okazji jubileuszu Polskiego Chóru Kameralnego.
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis w 2018 r. świętuje 40-lecie istnienia. Z tej okazji zaplanowano 7 koncertów. Podczas inauguracji obchodów jubileuszu w lutym chór zaśpiewał „Stabat Mater”, wybitne dzieło Josepha Haydna z 1767 r. na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany oraz orkiestrę. Główny koncert zaplanowano na 28 września 2018 r. w archikatedrze oliwskiej.
Śpiew przed spoczynkiem
Podczas koncertu zostaną wykonane dwie kompozycje o charakterze sakralnym, utwory zaliczane do formy koncertu wokalno-instrumentalnego – do tekstu „Komplety” (łac. „Completorium”), ostatniej części liturgii godzin, odprawianej przed udaniem się na spoczynek. Pierwszym kompozytorem, którego muzyka zabrzmi w niezwykłej akustyce oliwskiej katedry, jest Stanisław Sylwester Szarzyński. Niewiele wiemy o jego życiu, jednak zachowane ślady prowadzą do Łowicza. Być może był członkiem działającej przy tamtejszej katedrze – drugim wówczas najważniejszym po Gnieźnie kościele w Polsce – kapeli prymasowskiej.
Jedno z najwspanialszych dzieł muzyki polskiego baroku
W drugiej części zabrzmi dzieło Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, stanowiące jedno z najwspanialszych osiągnięć muzyki polskiego baroku. Gorczycki, kapelmistrz katedry na Wawelu, uważany jest za najwybitniejszego kompozytora swojej epoki, nazywany był czasem nawet polskim Händlem. Jego „Completorium” to przykład utworu napisanego w stile moderno, wykorzystującego bogatą technikę koncertującą.
Znani artyści
W koncercie wezmą udział cenieni w Polsce i za granicą śpiewacy oraz argentyński artysta Juan Sebastian Lima, jeden z najbardziej rozchwytywanych wirtuozów teorby, lutni i gitary barokowej swojego pokolenia. Nad całością będzie czuwał Jan Łukaszewski, dyrygent i dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, który jest zaliczany do najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej.
Pozostałe koncerty
Z zaplanowanych 7 koncertów jubileuszowych, „Dyptyku śladami Andrzeja Hakenbergera” w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego i 4 instrumentalistów z Musica Fiorida pod kierunkiem Daniela Dolci będzie można wysłuchać 27 października 2018 r. w sobotę w bazylice św. Mikołaja w Gdańsku i 28 października 2018 r. w niedzielę w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie. Jubileuszowy rok zakończy Koncert Bożonarodzeniowy, 27 grudnia 2018 r. w katedrze oliwskiej w Gdańsku.
Polskiego Chóru Kameralnego można również posłuchać:
- 6 października 2018 r., sobota – „Muzyka polska w 100. rocznicę odzyskania niepodległości” w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy
- 7 października 2018 r., niedziela – „Nieznany Józef Zeidler” w bazylice na Świętej Górze w Głogówku k. Gostynia – koncert poprzedzi nagranie płyty Józefa Zeidlera „Missa ex D”
- 16 października 2018 r., wtorek – „Dekalog dziesięciu prostych słów” w Rzeszowie – Jasionka
- 23 listopada 2018 r., piątek – Festiwal Pendereckiego na 85. urodziny kompozytora w Warszawie
Koncert jubileuszowy z okazji 40-lecia Polskiego Chóru Kameralnego
- 28 września 2018 r., piątek, godz. 19.30
- archikatedra oliwska
- ul. Biskupa Edwarda Nowickiego 3
- Gdańsk-Oliwa
- bilety: 30 i 40 zł
Wykonawcy:
- Joanna Freszel – sopran
- Jan Jakub Monowid – kontratenor
- Sylwester Smulczyński – tenor
- Artur Janda – bas
- Juan Sebastián Lima – teorba
- Polski Chór Kameralny
- Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
- Jan Łukaszewski – dyrygent
Stanisław Sylwester Szarzyński (XVII/XVIII w.), „Completorium”
1. Cum invocarem
2. In te Domine speravi
3. Qui habitat
4. Ecce nunc benedicite
5. Te lucis
6. Nunc dimmitis
Grzegorz Gerwazy Gorczycki (ok. 1665–1734), „Completorium”
1. Cum invocarem
2. In te, Domine, speravi
3. Qui habitat
4. Ecce nunc benedicite
5. Te lucis ante terminum
6. In manus tuas
7. Nunc dimittis