Konkurs Europejski Zielony Ład ma na celu zmobilizowanie badań i innowacji do wspierania sprawiedliwej, zrównoważonej i nie wykluczającej nikogo transformacji społecznej w procesie odbudowy po pandemii koronawirusa. Udział w ankietach można wziąć do 3 czerwca 2020 r. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wyrażenia swojej opinii!
Komisja ma nadzieję, że konkurs przyczyni się do ekologicznego i cyfrowego ożywienia gospodarczego oraz do zwiększenia odporności społecznej, na przykład w rolnictwie, przyspieszenia różnorodności biologicznej odnawialnych źródeł energii, czystego transportu i modernizacji w kierunku czystego i zamkniętego przemysłu.
Oczekuje się, że projekty stosunkowo szybko przyniosą konkretne wyniki i pokażą, w jaki sposób badania i innowacje mogą dostarczyć konkretnych rozwiązań dla głównych priorytetów Green Deal.
Właśnie dlatego zaproszenie do składania wniosków będzie wspierać:
- aplikacje pilotażowe, projekty demonstracyjne i innowacyjne produkty
- innowacje dla lepszego zarządzania zieloną i cyfrową transformacją
- innowacje społeczne i łańcuch wartości.
Oprócz stawiania na rozwój technologiczny i demonstracje konkurs Europejski Zielony Ład zachęca do eksperymentów i innowacji społecznych, które dadzą nowe sposoby na zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego i wzmocnienie pozycji obywateli.
Zaproszenie do składania wniosków EU Green Deal będzie dotyczyć 11 obszarów:
- osiem obszarów tematycznych odzwierciedla osiem kluczowych kierunków pracy w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. W każdym obszarze jeden lub więcej tematów dotyczy któregoś z wyzwań European Green Deal. Tematy dotyczą konkretnych innowacji technologicznych i społecznych, które mogą stosunkowo szybko pomóc w zrównoważonej transformacji po epidemii koronawirusa;
- trzy obszary horyzontalne (wzmacnienie wiedzy; wzmacnienie pozycji obywateli; współpraca międzynarodowa), które obejmują osiem obszarów tematycznych i oferują perspektywę długoterminową w zakresie realizacji przekształceń określonych w European Green Deal.
Komisja Europejska opublikowała projekty tematów konkursowych i prowadzi konsultacje społeczne na temat ostatecznego kształtu zaproszeń do składania wniosków. Każdy może pomóc w kształtowaniu tych tematów, biorąc udział w ankietach dla każdego obszaru. Swoją opinię można wyrazić do 3 czerwca 2020.
- Call area 1: Increasing climate ambition: cross-sectoral challenges
- Call area 2: Clean, affordable and secure energy
- Call area 3: Industry for a clean and circular economy
- Call area 4: Energy and resource-efficient buildings
- Call area 5: Sustainable and smart mobility
- Call area 6: Farm to Fork
- Call area 7: Restoring biodiversity and ecosystem services
- Call area 8: Zero-pollution, toxic-free environment
- Call area 9: Strengthening our knowledge in support of the European Green Deal
- Call area 10: Empowering citizens for transition towards a climate neutral, sustainable Europe
- Call area 11: Accelerating the clean energy transition and access in partnership with Africa
Po zakończeniu konsultacji, Komisja sformułuje ostateczne tematy konkursowe i otworzy nabór wniosków – w połowie września 2020 r. Planowany termin składania wniosków upłynie pod koniec stycznia 2021 r.
Więcej informacji na stronie Komisji Europejskiej.