Zobacz, co już się zmieniło.

 

Pomorskie na kajaku

Kajakarze, wybierający się na szlak Wdy, z pewnością zauważą zmiany w Bąku, gm. Karsin. Powstał tam teren rekreacyjny i przystań kajakowa. Można korzystać z pomostu dla kajaków, parkingu, suszarki na kajaki, a także z zadaszonych wiat, miejsca na ognisko, placu zabaw, boiska do piłki nożnej i siatkówki oraz sanitariatów. To jeszcze nie koniec prac. W kolejnych latach planuje się oczyszczenie koryta kanału z wodorostów.

 

Przystań na szlaku Wdy w Bąku, gm. Karsin. Fot. UMWP

 

Na nową stanicę nad Słupią w Ustce miłośnicy sportów wodnych czekali od lat. W ramach inwestycji wykonano pomost cumowniczy, wiatę ze stojakami do suszenia kajaków, sanitariaty, a także miejsce na grilla i biesiadowania. W nawigacji na szlakach pomogą nowe znaki wodne i drogowe.

 

Stanica na Słupi w Ustce. Fot. Włodzimierz Wolski

 

Kajakarską nowinką są przystanie w Lubuniu i Łosinie na Słupi w gm. Kobylnica. Oprócz wygodnych pomostów do cumowania, znalazły się w nich nowe wiaty, sanitariaty, oświetlenie i parking. Przy każdej przystani stanęły praktyczne tablice informacyjno-promocyjne i środowiskowe. W obrębie nowych przystani kajakowych znajduje się zabytkowy park, trasy rowerowe oraz szlaki nordic walking. W Lubuniu znajduje się Kamień Papieski. Jest to miejsce uczczenia spływu kajakowego, w którym w 1964 r. uczestniczył arcybiskup krakowski Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II.

 

Przystanie w Lubuniu i Łosinie na Słupi w gm. Kobylnica. Fot. UMWP

 

Z kolei dzięki nowej przenosce w rejonie mostu drogowego i jazu piętrzącego na Raduni w Brodnicy Dolnej, kajakarze bezpiecznie przeniosą kajak z jednego brzegu na drugi. Powstał wygodny pomost i droga, która ułatwia transport kajaka.

 

 

Kajakarze mają do dyspozycji także nową przystań kajakową w Straszynie nad Radunią. Składają się na nią: praktyczny pomost, wiaty, ogrodzenie, sanitariat oraz stojaki na rowery. Obok stanicy powstał parking samochodowy. Przystań usytuowana jest przy Kajakowym Szlaku Elektrowni Wodnych rzeki Raduni. Na 7-kilometrowym szlaku można podziwiać architekturę zabytkowych elektrowni wodnych z początku XX wieku w Straszynie, Prędzieszynie, Kuźnicach oraz w Juszkowie. Spływ kajakiem od Straszyna do Pruszcza Gdańskiego zajmuje około 2 godzin.

Na Jeziorze Ostrzyckim w Ostrzycach w gm. Somonino łatwiej woduje się i cumuje kajaki, a miłośnicy sportów wodnych znajdą tam wygodne miejsca do odpoczynku, grillowania i parkowania rowerów. Równolegle do tej inwestycji trwają prace przy budowie przystani kajakowych na rzece Raduni w Goręczynie, Somoninie oraz w Ostrzycach.

Nową infrastrukturą kajakową może pochwalić się także Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu Złota Góra. Na jeziorze Brodno Wielkie kajakarze już korzystają z unikatowych i wygodnych niskoburtowych pomostów pływających. Przystań w Złotej Górze leży na popularnym szlaku Kółka Raduńskiego.

 

Niskoburtowe pomosty pływające w Złotej Górze. Fot. UMWP

 

Także w Stężycy nad Jeziorem Raduńskim Górnym powstała nowa przystań kajakowa z pomostem oraz wygodnymi ławkami. Przystań jest położona w centrum miasta, a naprzeciw niej znajduje się unikalna marina i promenada im. Ks. Konrada Lubińskiego. Jezioro to zalicza się do najatrakcyjniejszej krajobrazowo części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego – Szwajcarii Kaszubskiej.

 

Obecnie finalizowane są prace nad pozostałymi przystaniami kajakowymi na Kółku Raduńskim m.in. w Zgorzale, Borucinie, Chmielnie, Zaworach czy Przewozie.

 

Przystań kajakowa w Stężycy nad Jeziorem Raduńskim Górnym. Fot. UMWP

 

Tysiąc kilometrów szlaków za prawie 58 mln złotych

Na 34 pomorskich szlakach wodnych zaplanowano do realizacji 20 projektów. Całkowita wartość inwestycji to prawie 58 mln zł, które pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

W ramach tych inwestycji oznakowanych zostanie prawie tysiąc kilometrów szlaków kajakowych. Od strony wody pojawią się znaki informacyjne, np. znak szlaku z kilometrażem mierzonym w górę rzeki oraz znaki ostrzegawcze (np. pływające pale, kierunkowe, które wskazują na kierunek odgałęzienia dopływów rzecznych i kanałów). Z kolei od strony lądu znaki informacyjne wskazywać będą miejsca węzłowe (etapowe) na szlaku kajakowym, pola biwakowe oraz miejsca wodowania. Powstaną też nowe obiekty infrastruktury turystycznej o znaczeniu regionalnym lub ponadregionalnym (m.in. stanice kajakowe, przystanie, pomosty służące turystyce wodnej, slipy do wodowania kajaków, przenoski). Miejsca te będą wyposażone m.in. w stojaki na kajaki, wiaty, ławki, kosze na śmieci, paleniska, suszarki do kajaków, tablice informacyjno-promocyjne, przenośne sanitariaty, stojaki na rowery czy lampy solarne.

Projekty przewidują zaangażowanie 88 partnerów, głównie jednostek samorządu terytorialnego, nadleśnictw, stowarzyszeń oraz podmiotów prywatnych.