Jak działają internetowi oszuści i jak chronić się prze złośliwym oprogramowaniem? Co zrobić w przypadku cyberataków? Urzędnicy z pomorskich gmin i powiatów uczyli się, jak zapewnić cyberbezpieczeństwo sobie, swoim miejscom pracy oraz mieszkańcom regionu.
Szkolenie zostało zorganizowane przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową Państwowy Instytut Badawczy.
Cyberbezpieczeństwo w samorządach
W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele gmin, powiatów oraz jednostek organizacyjnych województwa pomorskiego. – Wszyscy objęci sią Krajowym Systemem Cyberbezpieczeństwa. Oznacza to, że mają kluczowe znaczenie dla działalności państwa, a ich zadania i obowiązki wynikają z Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa – mówił Marcin Stefański, dyrektor Departamentu Cyfryzacji UMWP.
Fot. mat. NASK
Eksperci NASK omawiali procedury alarmowe oraz reagowania na incydenty. Zaprezentowali także różne rodzaje internetowych ataków oraz pokazali ich skutki. W ramach szkolenia uczestnicy dowiedzieli się między innymi o zadaniach Computer Security Incident Response Team, czyli specjalnej służby działającej w ramach NASK przeciwdziałającej cyfrowym zagrożeniom. Poruszona została również kwestia zgłaszania incydentów informatycznych do CSIRT NASK. – Jest to obowiązek, którego nie wolno ignorować– podkreślał Stefański.
Inni też się szkolą
Zorganizowane 10 grudnia 2019 r. szkolenie nie było pierwszym o tej tematyce, które organizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK. Wcześniej, bo 23 października 2019 r. o zagrożeniach wynikających z cyfryzacji i informatyzacji uczyli się przedstawiciele szpitali oraz podmiotów leczniczych.
Fot. NASK