Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/c84457a7-e655-483b-b854-cd32686208b6.jpg Półmetek Jarmarku św. Dominika. Znamy laureatów nagrody Grand Prix Jarmarku. Zwyciężyły firmy z Pomorza

Półmetek Jarmarku św. Dominika. Znamy laureatów nagrody Grand Prix Jarmarku. Zwyciężyły firmy z Pomorza

Pracownia Twórcza Avocado z Gdańska na jarmarku. Fot. materiał prasowy

Kapituła konkursowa nagrodziła czterech wystawców jarmarku. Nagrody Grand Prix oraz wyróżnienia przyznano za: wysoki poziom przygotowanej oferty, dobre wzornictwo, walory artystyczne i smakowe, oryginalność oraz profesjonalizm w obsłudze klienta.

 

Jarmark św. Dominika rozpoczął się 28 lipca 2018 r. i potrwa do 19 sierpnia 2018 r.

 

Grand Prix Jarmarku

Na Jarmarku św. Dominika jak co roku można kupić ręcznie robioną biżuterię, artykuły dekoracyjne, ubrania, porcelanę itp. Nie brakuje miejsc z przyprawami z całego świata i lokalnymi trunkami. Są też stoiska gastronomiczne, gdzie można spróbować regionalnych serów, wędlin, bigosu i chleba ze smalcem. Dla miłośników kuchni świata są miejsca, gdzie można kupić hiszpańskie oliwki, włoskie pasty, węgierskie langosze czy turecką chałwę. Tradycyjnie jest także wiele stoisk ze starociami i antykami. Wszystkich kiermaszów jest 1000.

To właśnie spośród wszystkich wystawców jury wybrało czterech najlepszych. Nagrodę Grand Prix Jarmarku w kategorii produkt rzemieślniczy otrzymała Pracownia Twórcza Avocado z Gdańska za trójwymiarowe mapy morskie oraz eko meble i akcesoria. Kram pracowni mieście się przy ul. Grobla III, stoisko 44. Avocado oferuje mapy morskie zaprojektowanie w oparciu o mapy żeglarskie, designerskie meble i akcesoria – m. in. lampy, zegary, męskie muszki. Produkty powstają przy użyciu techniki upcyklingu, wykorzystującej materiały (odpady) tak, aby stworzyć nowy produkt o wyższej wartości i jakości niż oryginał.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Amber Smell z Rumi za serię naturalnych kosmetyków oraz maści z kwasem, olejem i pyłem bursztynowym. Produkty tej firmy wyrabiane są bez parabenów, silikonów, syntetycznych barwników, dodatków zapachowych, substancji ropopochodnych i sztucznych konserwantów. Amber Smell znajduje się na ul. Straganiarskiej, stoisko 42.

W kategorii produkt spożywczy Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2018 otrzymało przedsiębiorstwo Żuławskie Smaki Zrzeszenie Rolników i drobnych producentów z Żuław i okolic. Ich regionalne sery, kajmak, nalewki i miody pitne podbiły serca jury. Długo dojrzewający ser Werderkäse wyrabiany jest według XVII-wiecznej receptury. Ser odznaczony jest certyfikatem Dziedzictwo Kulinarne Pomorza. Stoisko Żuławskie Smaki znajduje się na Targu Węglowym, stoisko 7.

Świeżo wyciskany sok z trzciny cukrowej w wykonaniu firmy Z Innej Parafii/ Trzcina z Gdańska otrzymał wyróżnienie w kategorii produkt spożywczy. Sok wyciskany jest na miejscu z łodyg trzciny cukrowej. Specjalna prasa, której tryby widoczne są dzięki przezroczystej ściance, zgniata łodygę w drobną miazgę i działa jak wyciskarka do soku. Podawany jest z kostkami lodu. Takiego wyjątkowo zdrowego soku napijemy się na ul. Grobla IV, stoisko 25.

 

Co jeszcze na jarmarku

Do końca jarmarku zostało jeszcze 10 dni. W tym czasie odbędzie się wiele koncertów na scenie na Targu Węglowym. Wystąpią:

  • Barbara Wrońska – wokalistka znana z zespołu „Ballady i Romanse” i „Pustki”, której solowa płyta przez wielu uznawana została za jeden z najważniejszych polskich albumów ostatnich lat (piątek 10.08).
  • Jazz Band Młynarski-Masecki grający wysmakowane aranżacje wodewilowych przebojów z lat 30. (sobota 11.08).
  • niXes czyli alter ego Ani Rusowicz (niedziela 12.08).
  • Łona, Webber and The Pimps – absolutni mistrzowie gatunku (piątek 17.08).
  • Królewska Orkiestra salonowa z programem operowym (sobota 18.08).
  • Finał jarmarku – radość życia w najczystszej postaci, czyli Mesajah. Po koncercie zakończenia będą pokazy laserowe (niedziela 19.08).

Na scenie kameralnej na placu Kobzdeja usłyszymy z kolei klasykę w wykonaniu wielkich kompozytorów. 14 sierpnia 2018 r. wystąpi Galicia Folk Band, a dzień później odbędzie się koncert tenorów.

Amatorów mięsiwa organizatorzy zapraszają na Ucztę Neptuna (Targ Węglowy, 18 sierpnia). Odbędą się tam prezentacje kulinarne, konsultacje dietetyczne i degustacje w wykonaniu zawodowych kucharzy. Będzie można spróbować: byka na rożnie, kociołka obfitości czy mega patelni. Nie zabraknie też specjalnej strefy dla dzieci oraz parady ulicznej z udziałem Teatru z Głową w Chmurach.

Również w sobotę, 18 sierpnia 2018 r. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Stowarzyszenie Pomeranek, Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka oraz samorząd województwa pomorskiego zapraszają na Ołowiankę na Fishmarkt. To wydarzenie kulturalne inspirujące się wielowiekową tradycją targów rybnych w Gdańsku sięgającą XIV wieku. W 1342 wielki mistrz krzyżacki Ludolf Konig nadał gdańszczanom przywilej handlu rybami i już rok później z tego przywileju chętnie korzystali rybacy z Mierzei Helskiej, którzy przywozili tu łodziami – pomerankami złowione przez siebie ryby. Zaopatrywali w nie mieszkańców ówczesnego Gdańska. W ramach wydarzenia zorganizowana zostanie inscenizacja przemarszu ludzi morza z darami do ratusza. Tam odbędą się warsztaty i pokazy kulinarne.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.