W programie znajdzie się Koncert skrzypcowy G-dur, który zagra Marta Magdalena Lelek, jedna z utalentowanych skrzypaczek młodego pokolenia, występująca jako solistka z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Europie, Azji, Ameryce, Ameryce Południowej, Australii, Kanadzie. Jacek Kraszewski, na co dzień dyrektor filharmonii w Gorzowie, wystąpi gościnnie jako dyrygent orkiestry słupskiej filharmonii, z którą odbędzie podróż do świata muzyki kompozytora wszechczasów. Usłyszymy słynną „Symfonię g-moll” K.V. 550 oraz równie znaną serenadę „Eine kleine Nachtmusik”.

 

Marta Magdalena Lelek

Uważana za jedną z najlepszych skrzypaczek młodego pokolenia. Opisywana przez recenzentów jako „wybitna”,„ zachwycająca barwą dźwięku”, „o zapierającej dech w piersiach technice”, „oczarowująca publiczność wdziękiem i intensywnością interpretacji”… Studia wyższe ukończyła z wyróżnieniem w prestiżowej the Guildhall School of Music & Drama w Londynie. Występuje z powodzeniem jako solistka z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Europie, Azji, Ameryce, Ameryce Południowej, Australii, Kanadzie. Koncertowała między innymi z OSEM w Meksyku (Orquestra Sinfonica Estado Mexico), UANL w Meksyku, Orquestra de Camara Teatro des Bellas Artes w Mexico City, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tajlandii w Bangkoku, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy w Kijowie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Radia i TV Albanii w Tiranie, Sinfonia Toronto w Kanadzie, Baskent Chamber Orchestra w Ankarze, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Wykonania Marty Magdaleny Lelek charakteryzuje ciekawy i nietypowy dobór repertuaru, który obejmuje m.in. koncerty skrzypcowe Benjamina Brittena, Williama Waltona, Vaughana Williamsa, Karla Amadeusa Hartmanna, Paula Hindemitha, Albana Berga (Pamięci Anioła), Igora Strawińskiego, Samuela Barbera, Ferrucio Busoniego, Castelnuovo-Tedesco, Carla Nielsena, Yevgena Stankovycha nr 2, Andrzeja Panufnika, Davida Tukici oraz napisany dla Marty Magdaleny Lelek i jej zadedykowany koncert skrzypcowy Karla Fioriniego nr 2 (premiera tego dzieła odbyła się w maju 2012 z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tajlandii w Bangkoku). W swoim dorobku ma płytę CD z koncertami skrzypcowymi Karla Fioriniego wydaną przez brytyjska firmę fonograficzną „Divine Art” (dystrybucja Naxos), której entuzjastyczne recenzje ukazały się w Europie oraz Ameryce.

 

Jacek Kraszewski

Urodził się w Szczecinie, absolwent szczecińskich szkół muzycznych w klasie skrzypiec. W latach 1965-1973 był chórzystą Szczecińskiego Chóru Chłopięcego Słowiki, prowadzonego przez Jana Szyrockiego. W latach 1976-1978 był skrzypkiem orkiestry symfonicznej Państwowej Filharmonii Szczecińskiej im. M. Karłowicza. W latach 1978-1982 studiował w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem oraz nagrodę rektora. Już podczas drugiego roku studiów debiutował jako dyrygent na koncertach symfonicznych z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, zyskując wysokie uznanie zespołu, publiczności i krytyki. W latach 1978-1992 związany był z Operą i Operetką w Szczecinie jako skrzypek, dyrygent, a od 1989 r. – dyrektor naczelny i artystyczny. Z zespołem tym wielokrotnie występował w Austrii, Danii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii oraz we Włoszech. Był w tym czasie częstym gościem Landestheater Dessau, gdzie prowadził m.in. „Halkę”, „Traviatę”, „Toscę”, „Madame Butterfly”. Współpracował również jako kierownik muzyczny i aranżer z teatrami dramatycznymi Szczecina, równolegle prowadził działalność koncertową jako dyrygent Filharmonii Szczecińskiej. Jeden z inicjatorów i organizatorów Festiwalu Muzyki Współczesnej Młoda Muzyka Polska, który odbywał się w latach 1985-1987 w Szczecinie. W latach 1982-1987 pracował jako asystent w Akademii Muzycznej w Poznaniu – Filia w Szczecinie. W latach 1993-1996 – dyrygent w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Od 1994 r. współpracował z Polską Operą Telewizyjną we Wrocławiu, z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu oraz z zespołem Ballet Classique de Paris. W latach 1993-1998 był dyrektorem artystycznym letnich Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Od 1998 r. jest dyrygentem młodzieżowej Polsko-Niemieckiej Orkiestry Symfonicznej Pomerania. Współpracował też z Telewizją Polską, opracowując programy poświęcone operze, baletowi i muzyce symfonicznej. W latach 2005-2007 był zastępcą dyrektora ds. artystycznych w Operze na Zamku w Szczecinie. W listopadzie 2013 r. został dyrygentem Szczecińskiego Chóru Męskiego Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego. Jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

 

Wielcy muzyczni geniusze – Wolfgang Amadeusz Mozart

  • 26 października 2018 r., piątek, godz. 19.00
  • Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara
  • ul. Jana Pawła II 3
  • Słupsk
  • bilety:
              normalny – 35 zł
              ulgowy – 25 zł 

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Filharmonia Sinfonia Baltica

 

Program:

  • Koncert skrzypcowy G-dur KV 216 – W.A. Mozart
  • Symfonia g-moll KV 550 – W.A. Mozart
  • serenada Eine kleine Nachtmusik KV 525 – W.A. Mozart

Występują:

  • Marta Magdalena Lelek – skrzypce
  • Jacek Kraszewski – dyrygent
  • Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku