Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/6220b912-58d1-4b21-b77a-a52ec69481fd.jpg Pociąg z generałem Hallerem jest już w Pucku. Dalsza część obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem [ZDJĘCIA]

Pociąg z generałem Hallerem jest już w Pucku. Dalsza część obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem [ZDJĘCIA]

Generał Józef Haller jedzie konno z dworca w Pucku na rynek. Fot. Marcin Szumny.

Zabytkowy pociąg, który rano wyjechał z Gdańska, dotarł do Pucka o godz. 9.35. Na pokładzie był gen. Józef Haller oraz około 200 osób, w tym potomkowie uczestników zaślubin Polski z morzem w 1920 roku. Na dworcu w Pucku czekały na nich burmistrz miasta, tłumy mieszkańców oraz rekonstruktorzy. Wszyscy krzyczeli „Wiwat generał Haller". Po południu w puckim porcie rybackim odbędzie się historyczna inscenizacja zaślubin Polski z morzem.

 

Pociąg na trasie przejazdu zatrzymał się także w Sopocie, Gdyni i Redzie.

 

Przez Redę do Pucka

Historyczny pociąg z drewinanym wnętrzem ruszył o godz. 7.25 z peronu dalekobieżnego na stacji Dworzec Główny w Gdańsku. Jechali nim samorządowcy, Kaszubi, a także potomkowie uczestników wydarzeń z 1920 roku.

Pociąg, podobny do tego, którym sto lat temu generał Haller jechał z Torunia do Gdańska i dalej do Pucka, zatrzymał się na stacji w Sopocie. Tam na pokład wsiadł gen. Józef Haller. Razem z nimi jechał też aktor grający księdza Józefa Wryczę – proboszcza Wojska Polskiego i legendarnego działacza niepodległościowego na Pomorzu w latach 1917-1920. Następnymi stacjami były Gdynia i Reda, w której pasażerów witały tłumy mieszkańców. Na dworcu została odsłonięta pamiątkowa tablica. Przypomina wydarzenia sprzed 100 lat, kiedy w Redzie zatrzymał się pociąg z gen. Hallerem na pokładzie.

 

„Witamy jenerała Józefa Hallera”

Ostatnim przystankiem historycznego pociągu był dworzec w Pucku. Tam na gen. Hallera, ks. Józefa Wryczę i pozostałych pasażerów czekały setki mieszkańców miasta, burmistrz Hanna Pruchniewska, samorządowcy oraz potomkowie uczestników zaślubin Polski z morzem w 1920 roku. Wszyscy razem zaśpiewali hymn, a potem gen. Haller z oficerami wsiedli na konie i przejechali przez specjalnie przygotowaną bramę powitalną z napisem: „Witamy jenerała Józefa Hallera”.

Uczestnicy uroczystości przeszli na rynek w Pucku, gdzie dowódca Błękitnej Armii został przywitany chlebem i solą. Mieszkańcy wznosili okrzyki „Wiwat generał Haller”. Prezydent Polski Andrzej Duda, burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska i starosta pucki Jarosław Białk odsłonili tablicę poświęconą Antoniemu Miotkowi, działaczowi niepodległościowemu związanemu z Puckiem.

Kolejnym punktem obchodów jest msza św. w Farze. Natomiast o godz. 14.00 odbędzie się historyczna inscenizacja zaślubin Polski z morzem w porcie rybackim w Pucku.

Więcej informacji o programie zaślubin Polski z morzem na stronie zaslubiny.pomorskie.eu.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.