Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/613d06f2-0f84-40a6-a759-43600bf39ed4.jpg Place zabaw, parki i… muzeum. Prawie 58 milionów złotych na rewitalizację w pomorskich miastach

Place zabaw, parki i… muzeum. Prawie 58 milionów złotych na rewitalizację w pomorskich miastach

Podpisanie umów na dofinansowanie projektu rewitalizacji w Kościerzynie, Chojnicach, Debrznie i Skarszewach

Za te pieniądze wyremontowane zostaną budynki i urządzone place rekreacyjne. Będzie działać system teleopieki i mieszkania treningowe. Takie zmiany będą między innymi w Debrznie, Chojnicach i Kościerzynie.

 

Marszałkowie Mieczysław Struk oraz Ryszard Świlski podpisali 22 grudnia 2017 r. z samorządowcami z Kościerzyny, Chojnic, Debrzna i Skarszew umowy na dofinansowanie projektów rewitalizacji.

 

Zmieniamy pomorskie miasta

–  To nie są łatwe sprawy. Odnowa pomorskich miast to ważny i trudny projekt. Konsultacje tych projektów trwały trzy lata. Wymagają od samorządów dużej determinacji i chęci – takimi słowami przywitał zgromadzonych gości Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Remontowane będą budynki mieszkalne oraz przebudowane zostaną przestrzenie publiczne. Parki i zieleńce zyskają nowy wygląd. W centrach aktywizacji i wsparcia rodzin realizowane będą również programy społeczne. – Rewitalizacja zmienia pomorskie miasta. Inwestujemy nie tylko w infrastrukturę, ale przede wszystkim w ludzi. To właśnie centra wsparcia i aktywizacji lokalnych społeczności,  jak to, które powstanie w Kościerzynie, są prawdziwą siłą tych zmian – dodał Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

 

Parki, muzeum i treningowe mieszkania

Zrewitalizowanych zostanie kolejnych pięć miejscowości. –  Nie ograniczamy się tylko do obszaru metropolii. Kilka dni temu podpisaliśmy umowy na dofinansowanie rewitalizacji z dziesięcioma samorządami z Powiśla, Kociewia czy Żuław. Teraz zawarliśmy kolejne. Jestem przekonany, że te wszystkie umowy trwale zmienią pomorski krajobraz i podniosą komfort życia mieszkańców  – przypomniał marszałek Świlski.

Na osiedlu 1000-lecia w Kościerzynie utworzone zostanie centrum integracji społecznej. Powstaną również ogródki społeczne, gdzie będą prowadzone warsztaty dla mieszkańców.  Z kolei w Chojnicach będzie działał system teleopieki dla osób niesamodzielnych. Zainicjowany zostanie również projekt sąsiedzkiej pomocy. Komunikację ułatwi nowa ulica Subisława, a Wzgórze Ewangelickie zostanie zagospodarowane.

W Debrznie powstanie centrum usług społecznych, gdzie prowadzone będą warsztaty terapeutyczne dla rodzin. Siedem budynków mieszkalnych zostanie wyremontowanych. Utworzone będzie również plenerowe muzeum cukrownictwa. W Skarszewach działać będzie centrum usług asystenckich i opiekuńczych, gdzie pracownicy socjalni prowadzić będą warsztaty wsparcia dla rodziców. Brzegi rzeki Wietcisy zostaną uporządkowane, a średniowieczne mury obronne zaadaptowane na cele edukacyjne i kulturalne.

 

Ile pieniędzy do wydania?

Wartość podpisanych umów wynosi blisko 58 milionów złotych. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, jako dofinansowanie, do miast trafi 35 milionów złotych. Inwestycje będą realizowane do 2021 r.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.