Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Place zabaw, parki i… muzeum. Prawie 58 milionów złotych na rewitalizację w pomorskich miastach

Place zabaw, parki i… muzeum. Prawie 58 milionów złotych na rewitalizację w pomorskich miastach

Podpisanie umów na dofinansowanie projektu rewitalizacji w Kościerzynie, Chojnicach, Debrznie i Skarszewach

Za te pieniądze wyremontowane zostaną budynki i urządzone place rekreacyjne. Będzie działać system teleopieki i mieszkania treningowe. Takie zmiany będą między innymi w Debrznie, Chojnicach i Kościerzynie.

 

Marszałkowie Mieczysław Struk oraz Ryszard Świlski podpisali 22 grudnia 2017 r. z samorządowcami z Kościerzyny, Chojnic, Debrzna i Skarszew umowy na dofinansowanie projektów rewitalizacji.

 

Zmieniamy pomorskie miasta

–  To nie są łatwe sprawy. Odnowa pomorskich miast to ważny i trudny projekt. Konsultacje tych projektów trwały trzy lata. Wymagają od samorządów dużej determinacji i chęci – takimi słowami przywitał zgromadzonych gości Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Remontowane będą budynki mieszkalne oraz przebudowane zostaną przestrzenie publiczne. Parki i zieleńce zyskają nowy wygląd. W centrach aktywizacji i wsparcia rodzin realizowane będą również programy społeczne. – Rewitalizacja zmienia pomorskie miasta. Inwestujemy nie tylko w infrastrukturę, ale przede wszystkim w ludzi. To właśnie centra wsparcia i aktywizacji lokalnych społeczności,  jak to, które powstanie w Kościerzynie, są prawdziwą siłą tych zmian – dodał Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

 

Parki, muzeum i treningowe mieszkania

Zrewitalizowanych zostanie kolejnych pięć miejscowości. –  Nie ograniczamy się tylko do obszaru metropolii. Kilka dni temu podpisaliśmy umowy na dofinansowanie rewitalizacji z dziesięcioma samorządami z Powiśla, Kociewia czy Żuław. Teraz zawarliśmy kolejne. Jestem przekonany, że te wszystkie umowy trwale zmienią pomorski krajobraz i podniosą komfort życia mieszkańców  – przypomniał marszałek Świlski.

Na osiedlu 1000-lecia w Kościerzynie utworzone zostanie centrum integracji społecznej. Powstaną również ogródki społeczne, gdzie będą prowadzone warsztaty dla mieszkańców.  Z kolei w Chojnicach będzie działał system teleopieki dla osób niesamodzielnych. Zainicjowany zostanie również projekt sąsiedzkiej pomocy. Komunikację ułatwi nowa ulica Subisława, a Wzgórze Ewangelickie zostanie zagospodarowane.

W Debrznie powstanie centrum usług społecznych, gdzie prowadzone będą warsztaty terapeutyczne dla rodzin. Siedem budynków mieszkalnych zostanie wyremontowanych. Utworzone będzie również plenerowe muzeum cukrownictwa. W Skarszewach działać będzie centrum usług asystenckich i opiekuńczych, gdzie pracownicy socjalni prowadzić będą warsztaty wsparcia dla rodziców. Brzegi rzeki Wietcisy zostaną uporządkowane, a średniowieczne mury obronne zaadaptowane na cele edukacyjne i kulturalne.

 

Ile pieniędzy do wydania?

Wartość podpisanych umów wynosi blisko 58 milionów złotych. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, jako dofinansowanie, do miast trafi 35 milionów złotych. Inwestycje będą realizowane do 2021 r.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.