Wręczenie nagród odbyło się w gdyńskim Muzeum Emigracji 8 czerwca 2019 r. W uroczystości wzięła udział Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

 

Wyróżnieni dziennikarze

W kategorii „dziennikarz medium polonijnego” wyróżniona została Ilona Lewandowska, która na łamach „Kuriera Wileńskiego” odkrywa i opisuje nieznane historie polskich bohaterów na Kresach. Z kolei w kategorii „dziennikarz zagraniczny piszący o Polsce” nagrodę otrzymał Temino Martinez z hiszpańskiej agencji prasowej EFE. Kapituła doceniła go za rzetelne i wyważone publikacje o Polsce, zamieszczane w hiszpańskojęzycznych mediach.  Agnieszka Burton z „Dużego Formatu” została wyróżniona jako dziennikarka krajowa pisząca na tematy polonijne. Kapituła doceniła jej reportaż „Wnuczek tylko z tabletu”, opisujący polską emigrację w Australii.

 

Polonijne media również docenione

W kategorii „redakcja medium polonijnego” nagrodę przyznano organizacji Polish Media London. Tworzą ją: Polskie Radio Londyn, tygodnik cooltura oraz portal cooltura24.co.uk. Razem to prężnie działająca grupa, która służy polskiej społeczności w całej Wielkiej Brytanii. Wyróżnienie otrzymała również gazeta „Lehistan Sokaği” z Turcji. Czasopismo to pokazuje współczesną Republikę Turecką widzianą oczami tamtejszej Polonii.

 

Wyjątkowa nagroda

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego przyznawana jest każdego roku za pracę dziennikarza w roku poprzednim. Jej patronem jest pierwszy niekomunistyczny wojewoda gdański Maciej Płażyński. Był on jednocześnie prezesem stowarzyszenia „Wspólnota Polska” łączącego Polskę z Polonią. Jednym z inicjatorów wyróżnienia był Marszałek Województwa Pomorskiego. Nagrodę wysokości 10 tys. złotych oraz statuetkę przyznaje specjalna kapituła w skład której wchodzą: Jakub Płażyński (syn Macieja Płażyńskiego), Jarosław Gugała, Jerzy Haszczyński, Małgorzata Naukowicz, Krzysztof Rak oraz Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.