Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/6970630f-6714-46ae-8939-9bd72afefe5e.jpg Pierwszy zjazd Kociewiaków. Spotkali się w Piasecznie, żeby rozmawiać, plotkować i bawić się [AKTUALIZACJA]

Pierwszy zjazd Kociewiaków. Spotkali się w Piasecznie, żeby rozmawiać, plotkować i bawić się [AKTUALIZACJA]

Plachandry 2018 w Piasecznie. Fot. Emilia Stawikowska

Walne Plachandry Kociewskie zaczęły się mszą świętą. Potem był uroczysty przemarsz do słynnej studzienki w Piasecznie. To niepowtarzalna okazja, by poznać kulturę i mieszkańców regionu, ale też spotkać znanych Kociewiaków. Był też m.in. znany podróżnik Wojciech Cejrowski.

 

AKTUALIZACJA 25.08.2018 r.

W pierwszych Walnych Plachandrach wzięło udział kilkaset osób. Do Piaseczna przyjechali nie tylko Kociewiacy, ale również Kaszubi oraz delegacja ze Śląska. Zjazd Kociewiaków oficjalnie otworzyli m.in. marszałkowie Mieczysław Struk,  Krzysztof Trawicki oraz Ryszard Świlski. – Cieszę się, że udało się zorganizować taką imprezę, która jednoczy mieszkańców Kociewia oraz wpisuje się w potrzebę zachowania i rozwoju wielokulturowego bogactwa Pomorza – mówił podczas rozpoczęcia marszałek Struk. – Ten zlot jest okazją, by spotkać się, rozmawiać i pielęgnować tradycję. Oby takie coroczne spotkania stały się zwyczajem – zakończył marszałek. 

 

 

Wcześniej pisaliśmy:

Kociewiacy spotkają się w sobotę 25 sierpnia 2018 r. w Piasecznie. Będą tradycyjne ploteczki kociewskie, czyli plachandry, oraz koncerty, turnieje i degustacja regionalnej kuchni.

 

Czym wyróżniają się Kociewiacy?

Po mszy świętej o godz. 10.30 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i uroczystym przemarszu uczestników imprezy, zostaną wręczone specjalne wyróżnienia. Tytuł Ambasadora Kociewia trafi do Wojciecha Cejrowskiego, pochodzącego z tego regionu podróżnika i publicysty oraz do Zespołu Pieśni i Tańca „Modraki” z Pelplina. Miano Perełek Kociewskich otrzymają Izabela Czogała z Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim i Patryk Podwojski, muzyk związany ze Zblewem, organista katedry w Oliwie, inicjator i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na Kociewiu.

Wielkie Plachandry zintegrują Kociewiaków, którzy mieszkają na styku województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego – w trzech powiatach: starogardzkim, tczewskim i świeckim. Impreza będzie miała wymiar artystycznych, sportowych i osobistych spotkań.– Kociewiacy są podobni do Kaszubów, mają podobne korzenie – mówi Krzysztof Trawicki, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Jednak wyróżniają się m.in. własną gwarą i haftem. Są wyjątkowo pogodni i kochają naturę, szczególnie Bory Tucholskie i jeziora. Trzeba koniecznie odwiedzić Piaseczno w tę sobotę, by poznać tych ludzi – dodaje Trawicki. W programie zjazdu są koncerty folklorystyczne, zawody sportowe, kulinarne oraz turnieje wiedzy o Kociewiu i gwarowe. Nie zabraknie też stoisk z regionalnymi potrawami, rękodziełem i sztuką ludową.

Wśród znanych Kociewiaków można wymienić m.in. piłkarza Kazimierza Deynę, animatora muzycznego Stanisława Cejrowskiego, publicystę i podróżnika Wojciecha Cejrowskiego, muzyka Grzegorza Ciechowskiego, senatora Andrzeja Grzyba, trenera piłki ręcznej Bogdana Wentę, pięcioboistkę Oktawię Nowacką oraz aktorkę Dorotę Landowską i piosenkarkę Annę Szarmach.

 

Duchowa stolica w Piasecznie

Dlaczego właśnie w Piasecznie po raz pierwszy na zjeździe spotkają się Kociewiacy? Dla tej miejscowości to rok jubileuszowy. Dokładnie 50 lat temu Jan Paweł II (jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła) koronował tam figurę Matki Boskiej, która została Królową Pomorza i Kociewia. W Piasecznie w XIV w. ukazała się Matka Boska, która uzdrowiła syna smolarza, co zapoczątkowało liczne pielgrzymki do miejsca objawień. Piaseczno stało się niewątpliwie duchową stolicą Kociewia. – To jest dobry początek na przyszłość – mówi wicemarszałek Trawicki. – Gdzie, jak nie w Piasecznie, mają spotkać się Kociewiacy? Piaseczno jest charyzmatyczne, jest dla nas symbolem. Właśnie dlatego spotkamy się przy Sanktuarium Maryjnym – dodaje Trawicki.

Zjazdy Kociewiaków będą odbywały się co roku w innym kociewskim powiecie. W tym roku w tczewskim, za rok w starogardzkim, a w 2020 w powiecie świeckim.

 

Podczas kociewskich Walnych Plachandrów w Piasecznie w sobotę 25 sierpnia 2018 r. będzie można też skorzystać z bezpłatnych konsultacji u dermatologa, onkologa i pneumologa w ramach specjalnej akcji Pomorskie dla Zdrowia. Specjaliści za darmo będą mierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru oraz wykonywać badanie spirometryczne (badanie objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego). Więcej informacji o badaniach na stronie pomorskie.eu.

 

I Walne Plachandry Kociewskie

  • 25 sierpnia 2018 r., sobota, godz. 10.30
  • studzienka w Piasecznie

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.