Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/ac2a36af-9716-4278-81f8-23fdf652d329.jpg Parady, koncerty, wspólne zdjęcie i śpiewanie hymnu. Pomorze świętuje stulecie Niepodległej

Parady, koncerty, wspólne zdjęcie i śpiewanie hymnu. Pomorze świętuje stulecie Niepodległej

Święto Niepodległości w Gdańsku

Przed nami kulminacja obchodów związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym województwie odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz lokalnych, nabożeństwa za ojczyznę i koncerty pieśni patriotycznych. Ulicami wielu pomorskich miast przemaszerują też okolicznościowe parady.

 

Z inicjatywy samorządu województwa pomorskiego w sobotę, 10 listopada 2018 r. w „Dzienniku Bałtyckim” ukaże się płyta i śpiewnik z pieśniami patriotycznymi.

 

W Gdańsku: flagi na maszt…

Obchody rocznicowe w Gdańsku rozpoczną się w 10 listopada. O godz. 10.30 w asyście wojska i orkiestry zgromadzeni przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Wojska Polskiego zaśpiewają okolicznościowe pieśni oraz złożą kwiaty.

W południe na terenie Centrum Hewelianum zostanie wciągnięta na maszt wielka flaga Polski. Maszt ma 42 metry wysokości, natomiast flaga będzie liczyła 5 metrów długości i 8 szerokości. Dzięki specjalnemu oświetleniu nasze barwy narodowe będą widoczne z odległych zakątków miasta również nocą. Kolejne uroczyste wciągnięcie flagi na maszt odbędzie się w niedzielę, 11 listopada o godz. 13.00 przy Węźle Groddecka. Łącznie w Gdańsku  tego typu obiekty znajdą się jeszcze na Ołowiance i Wyspie Sobieszewskiej.

Wieczorem na murach Zielonej Bramy (od strony Zielonego Mostu) w godz. 19.00-21.00 wyświetlany będzie spektakl multimedialny. Poza tym gdańskie restauracje serwować będą specjalne menu inspirowane barwami narodowymi.

 

… oraz tradycyjna parada

Tradycyjnym elementem świętowania w Gdańsku będzie Parada Niepodległości. Tegoroczna rozpocznie się w niedzielę, 11 listopada o godz. 9.30. Jej uczestnicy przemaszerują Podwalem Staromiejskim, ulicami: Podmłyńską, Wielkie Młyny, Rajską, Jana Heweliusza, Korzenną i Kowalską pod pomnik króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.

– Tam odśpiewamy hymn narodowy, wypuścimy białe gołębie i wysłuchamy okolicznościowych przemówień. Następnie przejdziemy na Długi Targ, gdzie punktualnie o godz. 11.30 wykonamy historyczne zdjęcie gdańszczan w stulecie niepodległości. Kopię zdjęcia złożymy w Muzeum Gdańska – informuje Lech Parell, prezes Stowarzyszenia SUM, organizującego paradę.

Po wykonaniu zdjęcia warto pozostać na Długim Targu, ponieważ o godz. 11.45 rozpocznie się tam koncert pieśni patriotycznych. W bazylice Mariackiej o godz. 12.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. W Teatrze Wybrzeże prapremiera spektaklu „Ruscy” otworzy działalność nowej sceny w Starej Aptece, a ponadto zainauguruje przegląd „… Do Polski”, czyli prezentację spektakli związanych z tematyką niepodległościową. Natomiast o godz. 22.00 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się koncert „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, czyli prezentacja wybranych dzieł muzyki polskiej czasu niepodległości.

 

Z okazji Święta Niepodległości marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zaprasza pod „Niebo polskie”.

„Niebo polskie” to patriotyczne malowidło, które od 1938 r. znajdowało się w Gimnazjum Polskim w Gdańsku. Niestety, zostało ono zniszczone przez Niemców tuż po wybuchu II wojny światowej. Jego odtworzenie stało się możliwe dopiero współcześnie, a podjął się tego zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uroczyste odsłonięcie monumentalnego dzieła stanowiło jeden z elementów pomorskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zwiedzanie z przewodnikiem auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1 będzie możliwe 11 listopada o godz. 13.00, 14.00 i 15.00. Wstęp – wolny. Dodatkowo, wśród gości zostaną rozlosowane nagrody w postaci puzzli przedstawiających „Niebo polskie”.

 
Plakat Niebo polskie

 

Uroczyście na całym Pomorzu

W całym województwie pomorskim odbędzie się szereg uroczystości o charakterze państwowym, kościelnym, kulturalnym i sportowym. Ulicami wielu miast przemaszerują parady z udziałem m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, żołnierzy, harcerzy, rekonstruktorów historycznych oraz zabytkowych pojazdów. Uczestniczyć w nich będą mogli m.in. mieszkańcy Sopotu, Gdyni, Rumi, Wejherowa, Kościerzyna, Starogardu Gdańskiego oraz Gniewu,

Zaplanowano też liczne wydarzenia w postaci wspólnego śpiewania hymnu państwowego, koncertów pieśni patriotycznych, pikników niepodległościowych, widowisk historycznych czy pokazów sprzętu wojskowego. Na amatorów sportu czekać będą okolicznościowe biegi w Gdyni, Malborku i Chojnicach, przejazdy rowerowe w Sopocie i Tczewie, a w Wejherowie – marsz nordic walking. Wieczorami w Pelplinie i Gniewie zorganizowane zostaną pokazy laserowe i fire-show.

Nie zabraknie wielu dodatkowych atrakcji. Przykładowo, 11 listopada w Gdyni odbędzie się Dzień Kina Polskiego, podczas którego wyświetlone zostaną takie filmy, jak: „Kamerdyner”, „Zimna wojna”, „Kler” czy „7 uczuć”. Natomiast na 10 listopada pracownicy Stacji Kultura w Rumii przygotują kryminalną grę terenową pt. „Pociąg do niepodległości”. Przez cały weekend w Swołowie trwać będzie kiermasz rękodzieła, targ produktów ekologicznych, widowiska artystyczne, a przede wszystkim największa na Pomorzu biesiada związana z tradycją spożywania gesi w dniu św. Marcina.

 

Zobacz też:

Jak Gdynia uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości?

Ruscy” w Święto Niepodległości. Losy polskich repatriantów na deskach nowej sceny Teatru Wybrzeże [PRAPREMIERA]

Sto na sto. Wyjątkowe wydarzenie muzyczne z okazji rocznicy odzyskania niepodległości w ECS

Cała historia kraju w pieśniach patriotycznych. Widowisko „Wyśniłem sen o Niepodległej”

Z Polski do Włoch. Filharmonicy Gdańscy dla Niepodległej

Śpiewajmy dla Niepodległej. Koncert Słupskiej Sinfonietty

Polskie piosenki i pieśni patriotyczne. Wspólne śpiewanie z okazji święta Niepodległości

Świętomarcińskie jadło, napitki i nie tylko. Święto Niepodległości pod znakiem gęsiny w Swołowie

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.