Przed nami kulminacja obchodów związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym województwie odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz lokalnych, nabożeństwa za ojczyznę i koncerty pieśni patriotycznych. Ulicami wielu pomorskich miast przemaszerują też okolicznościowe parady.
Z inicjatywy samorządu województwa pomorskiego w sobotę, 10 listopada 2018 r. w „Dzienniku Bałtyckim” ukaże się płyta i śpiewnik z pieśniami patriotycznymi.
W Gdańsku: flagi na maszt…
Obchody rocznicowe w Gdańsku rozpoczną się w 10 listopada. O godz. 10.30 w asyście wojska i orkiestry zgromadzeni przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Wojska Polskiego zaśpiewają okolicznościowe pieśni oraz złożą kwiaty.
W południe na terenie Centrum Hewelianum zostanie wciągnięta na maszt wielka flaga Polski. Maszt ma 42 metry wysokości, natomiast flaga będzie liczyła 5 metrów długości i 8 szerokości. Dzięki specjalnemu oświetleniu nasze barwy narodowe będą widoczne z odległych zakątków miasta również nocą. Kolejne uroczyste wciągnięcie flagi na maszt odbędzie się w niedzielę, 11 listopada o godz. 13.00 przy Węźle Groddecka. Łącznie w Gdańsku tego typu obiekty znajdą się jeszcze na Ołowiance i Wyspie Sobieszewskiej.
Wieczorem na murach Zielonej Bramy (od strony Zielonego Mostu) w godz. 19.00-21.00 wyświetlany będzie spektakl multimedialny. Poza tym gdańskie restauracje serwować będą specjalne menu inspirowane barwami narodowymi.
… oraz tradycyjna parada
Tradycyjnym elementem świętowania w Gdańsku będzie Parada Niepodległości. Tegoroczna rozpocznie się w niedzielę, 11 listopada o godz. 9.30. Jej uczestnicy przemaszerują Podwalem Staromiejskim, ulicami: Podmłyńską, Wielkie Młyny, Rajską, Jana Heweliusza, Korzenną i Kowalską pod pomnik króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.
– Tam odśpiewamy hymn narodowy, wypuścimy białe gołębie i wysłuchamy okolicznościowych przemówień. Następnie przejdziemy na Długi Targ, gdzie punktualnie o godz. 11.30 wykonamy historyczne zdjęcie gdańszczan w stulecie niepodległości. Kopię zdjęcia złożymy w Muzeum Gdańska – informuje Lech Parell, prezes Stowarzyszenia SUM, organizującego paradę.
Po wykonaniu zdjęcia warto pozostać na Długim Targu, ponieważ o godz. 11.45 rozpocznie się tam koncert pieśni patriotycznych. W bazylice Mariackiej o godz. 12.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. W Teatrze Wybrzeże prapremiera spektaklu „Ruscy” otworzy działalność nowej sceny w Starej Aptece, a ponadto zainauguruje przegląd „… Do Polski”, czyli prezentację spektakli związanych z tematyką niepodległościową. Natomiast o godz. 22.00 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się koncert „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, czyli prezentacja wybranych dzieł muzyki polskiej czasu niepodległości.
Uroczyście na całym Pomorzu
W całym województwie pomorskim odbędzie się szereg uroczystości o charakterze państwowym, kościelnym, kulturalnym i sportowym. Ulicami wielu miast przemaszerują parady z udziałem m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, żołnierzy, harcerzy, rekonstruktorów historycznych oraz zabytkowych pojazdów. Uczestniczyć w nich będą mogli m.in. mieszkańcy Sopotu, Gdyni, Rumi, Wejherowa, Kościerzyna, Starogardu Gdańskiego oraz Gniewu,
Zaplanowano też liczne wydarzenia w postaci wspólnego śpiewania hymnu państwowego, koncertów pieśni patriotycznych, pikników niepodległościowych, widowisk historycznych czy pokazów sprzętu wojskowego. Na amatorów sportu czekać będą okolicznościowe biegi w Gdyni, Malborku i Chojnicach, przejazdy rowerowe w Sopocie i Tczewie, a w Wejherowie – marsz nordic walking. Wieczorami w Pelplinie i Gniewie zorganizowane zostaną pokazy laserowe i fire-show.
Nie zabraknie wielu dodatkowych atrakcji. Przykładowo, 11 listopada w Gdyni odbędzie się Dzień Kina Polskiego, podczas którego wyświetlone zostaną takie filmy, jak: „Kamerdyner”, „Zimna wojna”, „Kler” czy „7 uczuć”. Natomiast na 10 listopada pracownicy Stacji Kultura w Rumii przygotują kryminalną grę terenową pt. „Pociąg do niepodległości”. Przez cały weekend w Swołowie trwać będzie kiermasz rękodzieła, targ produktów ekologicznych, widowiska artystyczne, a przede wszystkim największa na Pomorzu biesiada związana z tradycją spożywania gesi w dniu św. Marcina.
Zobacz też:
Jak Gdynia uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości?
Sto na sto. Wyjątkowe wydarzenie muzyczne z okazji rocznicy odzyskania niepodległości w ECS
Cała historia kraju w pieśniach patriotycznych. Widowisko „Wyśniłem sen o Niepodległej”
Z Polski do Włoch. Filharmonicy Gdańscy dla Niepodległej
Śpiewajmy dla Niepodległej. Koncert Słupskiej Sinfonietty
Polskie piosenki i pieśni patriotyczne. Wspólne śpiewanie z okazji święta Niepodległości
Świętomarcińskie jadło, napitki i nie tylko. Święto Niepodległości pod znakiem gęsiny w Swołowie