Co roku Święto Morza jest okazją do tego, żeby w alei Żeglarstwa Polskiego, która znajduje się na falochronie południowym gdyńskiej mariny, uhonorować tablicą kolejnego słynnego żeglarza.

 

Jeden z najlepszych polskich żeglarzy regatowych

Kazimierz „Kuba” Jaworski dał się poznać jako świetny organizator, wybitny regatowiec i uzdolniony konstruktor. W młodości, podczas pobytu w Krakowie, był współtwórcą dwóch klubów żeglarskich oraz współzałożycielem i pierwszym prezesem Okręgu Krakowskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. Po przeniesieniu do Szczecina w 1960 r. szybko związał się z żeglarstwem morskim, m.in. siedmiokrotnie zdobywając tytuł morskiego żeglarskiego mistrza Polski i startując w 1976 i 1980 r. w transatlantyckich regatach samotników Ostar. Z kolei jako pracownik Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi uczestniczył w tworzeniu takich jachtów jak Polonez, Spaniel i Spaniel II.

Uroczystość odsłonięcia tablicy, w której wezmą udział żeglarze, władze Gdyni oraz przedstawiciele Polskiego i Pomorskiego Związku Żeglarskiego, odbędzie się w sobotę, 24 czerwca, o godz. 12.00.

Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości, w siedzibie Fundacji Helios, w budynku JKM „Gryf”, odbędzie się spotkanie żeglarskie.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Urzędu Miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Znajduje się na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni. Od 2012 r. odsłonięto w niej tablice: Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego i Ludomira Mączki.