Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/efc25410-ff14-4467-924e-ddebe76f5f3b.jpg Pałac sułtana, armeński kołchoz i step, koloryt Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Egzotyczna podróż muzyczna

Pałac sułtana, armeński kołchoz i step, koloryt Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Egzotyczna podróż muzyczna

Ewa Budny-Orłowska

Koncert różnych stylów muzycznych. Brzmienia bałkańskie, arabskie i andaluzyjskie, a także cisza armeńskiego stepu oraz specyfika Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Muzyka przemawiająca do każdego, wzniosła i ponadczasowa. A do tego taneczna interpretacja egzotycznych dźwięków.

 

W Słupsku, 27 września 2019 r. w muzyczną podróż zabierze słuchaczy jedyny w Polsce instrumentalista grający na duduku, najstarszym armeńskim instrumencie dętym, czerpiący natchnienie zarówno z muzyki ludowej, etnicznej, jak i new age. Pięknym dźwiękom będzie towarzyszyć interpretacja taneczna muzyki.

 

Kamil Radzimowski

Duduk, oud, wokal, kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny. Pomysłodawca projektu i kompozytor wszystkich utworów zawartych w „Odgłosach zanikającego świata”. Prowadzi studio nagrań Pasja w Warszawie. W 2010 r. zaczął rozwijać swoją pasję ucząc się gry na trzech instrumentach etnicznych, tj. oud, zurna i duduk ormiański. Wydał 5 płyt solowych: „Armenian Duduk”, część 1 i 2 o charakterze muzyki filmowej z mocnymi wpływami brzmień klasycznych, bałkańskich,  arabskich i ormiańskich oraz „Stwórca Świata”, „Made in Heaven”, 1 i 2 cz. Koncertował z czołowymi polskimi dyrygentami: Tadeusz Wicherek, Bohdan Jarmolowicz, Krzesimir Dębski, Adam Sztaba oraz gwiazdami muzyki: Mieczysław Szcześniak, Kuba Badach.

Duduk – jeden z najstarszych instrumentow dętych pochodzący z Armenii, zbudowany przeważnie z drzewa morelowego Instrument. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, zaskakuje potęgą brzmienia. Instrument wykorzystał m.in. Peter Gabriel, komponując muzykę do filmu „Ostatnie kuszenie Chrystusa”. Poza Armenią, dźwięki duduka można usłyszeć w produkcjach filmowych za sprawą Hansa Zimmera, kompozytora muzyki filmowej, np. w muzyce do filmu „Gladiator”. Najbardziej znanym artystą grającym na duduku jest Djivan Gasparyan.

 

Ewa Budny-Orłowska

Tancerka, choreograf, pedagog tańca. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w  Warszawie. Już w szkole wielokrotnie występowała na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej m.in. w baletach „Dziadek do orzechów”, „Śpiąca Królewna”, „Trzej muszkieterowie”. Absolwentka Wydziału Tańca na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku Pedagogika baletu. Od 7 lat z powodzeniem prowadzi autorską szkołę tańca oraz warsztaty taneczne. Jest autorką 5 spektakli baletowo-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Przez wiele lat solistka w balecie Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, współpracuje także z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Muzycznym czy Operą Kameralną w Warszawie. Występuje w Polsce i za granicą jako uczestniczka i choreografka projektów baletowych współczesnych, etnicznych, musicalowych, ludowych i operetkowych.

 

Zbigniew Graca

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat w szkole muzycznej w Ełku. Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec oraz dyrygentury symfoniczno-operowej. Swoje umiejętności doskonalił u mistrzów – Franco Ferrary w Sienie (Włochy) i Rafaela Kubelika w Lucernie (Szwajcaria). Jest laureatem głównych nagród w konkursach dyrygenckich w Kopenhadze, Katowicach i Wiedniu. W latach 1975-80 współpracował z Orkiestrą Radiową w Warszawie, a następnie – jako koncertmistrz i dyrygent – z Orkiestrą Symfoniczno-Operową w Akwizgranie (Niemcy). W latach 1985-88 był etatowym dyrygentem Opery Królewskiej w Kopenhadze. W sezonie 1989/90 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Państwowej Opery we Wrocławiu. W latach 1992-95 był regularnym gościnnym dyrygentem Opery Poznańskiej. Od 1989 do 2017 r. był etatowym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej. Współtworzył muzycznie coroczny Festiwal Mozartowski w Warszawie od chwili jego powstania w roku 1991. Od 1 października 2017 r. pełni funkcję dyrygenta nowo powstałej Polskiej Opery Królewskiej z siedzibą w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Występuje niemal we wszystkich krajach Europy, a w Polsce koncertuje z zespołami niemal wszystkich orkiestr. W swoim dorobku posiada liczne nagrania archiwalne oraz płytowe.

 

 

Egzotyczna podróż muzyczna

  • 27 września 2019 r., piątek, godz. 19.00
  • Polska Filharmonia Sinfonia Baltica
  • ul. Jana Pawła II 3
  • Słupsk
  • bilety: 40, 35 i 30 zł

 

Wykonawcy:

  • Kamil Radzimowski – duduk
  • Ewa Budny-Orłowska – taniec
  • Zbigniew Graca – dyrygent
  • Beata Górecka – słowo o muzyce

 

Program

  • W.A. Mozart – uwertura z opery „Uprowadzenie z seraju”
  • K. Radzimowski – „Odgłosy zanikającego świata”: „Cisza”, „Stwórca świata”, „Narodziny życia”, „Przeznaczenie”, „Słońce”, „Tęsknota”, „Wszechświat”
  • A. Chaczaturian – 1. suita z baletu „Gajane”
  • kompozycje A.W. Ketelbeya, J. Straussa, P. Czajkowskiego, A. Marko 

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.