Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a56411cf-88d7-42d9-8bcc-d9842547d471.jpg Padł rekord na Polach Nadziei na Pomorzu. Fundacja Hospicyjna: „udało się zebrać prawie 700 tys. złotych”

Padł rekord na Polach Nadziei na Pomorzu. Fundacja Hospicyjna: „udało się zebrać prawie 700 tys. złotych”

Uśmiechnięci wolontariusze z żonkilami

Cztery tysiące wolontariuszy kwestowało na rzecz hospicjów. Pieniądze, które zebrali trafią do siedmiu placówek z Gdańska, Sopotu, Gdyni i Pucka. Zostaną przeznaczone są m.in. na nowoczesny sprzęt, remonty i opłacenie zespołów hospicyjnych.

 

Pola Nadziei na Pomorzu zakwitły, już po raz ósmy, 7 kwietnia 2019 r. Akcja odbyła się w Pucku, Gdyni, Sopocie i Gdańsku. Pieniądze były zbierane do puszek na ulicach, placach, przed kościołami, instytucjami kultury i w restauracjach. W ramach kwesty odbyła się sztafeta motocyklistów, parada z udziałem zabytkowych samochodów, szczudlarzy Teatru Feta i bębniarzy, Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej czy przedstawicielek klubu seniora Motława. Podczas niedzielnego wydarzenia przyznano też tytuły honorowych wolontariuszy.

 

Każda złotówka jest ważna

Podczas Pól Nadziei udało się zebrać 696 314,64 zł. To o prawie 65 tys. zł więcej niż w 2018 r. Pieniądze trafią do hospicjów z Gdańska, Sopotu, Gdyni i Pucka. Kwestowane środki przeznaczone są m.in. na nowoczesny sprzęt, remonty. Pomorskie hospicja codziennie otaczają opieką ponad 2000 pacjentów – dorosłych i dzieci. Pomoc udzielana jest stacjonarnie w hospicjach i w domach. Misją placówek jest troskliwa opieka nad każdym pacjentem i jego rodziną oraz towarzyszenie w godnym przeżywaniu trudnego okresu schyłku życia oraz żałoby po stracie najbliższych. Celem jest poprawa jakości życia chorego, łagodzenie bólu i odpowiadanie na jego potrzeby w możliwie najszerszy sposób. Opieka hospicyjna jest bezpłatna, częściowo finansowana w ramach kontraktów z NFZ, zawsze ograniczonych pewnymi limitami. Aby zgłaszającym się do hospicjów pacjentom zapewniać swobodny dostęp do lekarza, pielęgniarki, zabiegów rehabilitacyjnych, psychologów i innych form wsparcia, niezbędna jest pomoc darczyńców.

– Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wspaniałego wyniku. Uczestnikom sztafety, żonkilowej parady, instytucjom i osobom, które pomogły w organizacji zbiórki i całej akcji. Dziękujemy wolontariuszom i darczyńcom. Pola Nadziei do duże wydarzenie, wymagająca wielu przygotowań, więc tym bardziej cieszymy się z tego efektu – mówi Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej, prowadzącej Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza.

Na rzecz hospicjów na antenie Radia Gdańsk od 1 do 4 kwietnia można było licytować  m.in.: książkę z podpisem Anny Lewndowskiej wraz z jedwabnym szalem pomalowanym przez Magdę Benedę, plastron skoczków narciarskich z podpisami m.in. Kamila Stocha, koszulki z podpisami pierwszego składu Lechii Gdańsk i Arki Gdynia.

– Akacja zintegrowała pokolenia. W szeregach wolontariuszy stanęli starsi z młodymi, babcie, dziadkowie z wnuczętami, przekazując sobie nawzajem co w życiu jest ważne. Kwota zbiórki pokazuje jedność społeczeństwa i wsparcie dla idei opieki paliatywnej i hospicyjne – dodała Anna Jochim-Labuda, dyrektor Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio.

W czasie Pól Nadzie zbierano środki na rzecz Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, Domu Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci Bursztynową Przystanią oraz Puckiego Hospicjum pw. Ojca Pio. 

 

Wyróżniono najlepszych

Fundacja Hospicyjna w Ratuszu Głównego Miasta wręczyła tytuły honorowego wolontariusza osobom i instytucjom w sposób szczególny wspierającym działalność organizacji. Wyróżnienia przyznawano także szkołom, które przez cały rok poprzez wolontariat angażują się w na rzecz podopiecznych fundacji. Otrzymali je m.in.: Justyna Antonienko,  Przemysław Radziszewski, Mariola Budzich, Piotr Krzysztofiak, Barbara i Marek Sobocińscy, Edyta Brzywca-Kozłowska i Robert Kozłowski, Wojciech Kania, Roman Theus, Sławomir Rodriguez Porębski, Przedszkole nr 28 Na fali w Gdańsku, Szkoła Podstawowa nr 86 im. prof. Jerzego Sampa w Gdańsku, Zakład Poprawczy w Gdańsku-Oliwie.

Tytuły honorowych filantropów: Juliusz Chojecki, Oceanic, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Agencja Reklamowa Grafito, DB Schenker w Polsce, Fundacja LPP Ziaja Polska, Masterlease, Wolters Kluwer PL, JohnnyBros, Centrum Handlowe Auchan Gdańsk.

Szczególnym momentem było wspólne złożenie bukietu żonkili od wyróżnionych tytułami honorowych wolontariuszy w bazylice Mariackiej przy grobie śp. Pawła Adamowicza, który  ten tytuł otrzymał w 2016 r.

 

Było żółto i radośnie

Wolontariusze w żółtych koszulkach kwestowali na ulicach, placach, przed kościołami, instytucjach kultury, w restauracjach. Była wielka żonkilowa parada. Wzięli w niej udział wolontariusze, motocykliści, miłośnicy zabytkowych samochodów, w tym Mercedesa Wittman, żółtego Austina z 1920 r., a także autobus Jelcz 043, czyli ogórek. W paradzie maszerowała Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, zespół bębniarski Taraban pod przewodnictwem Sławka „Rodrigueza” Porębskiego, a także szczudlarze z Teatru Feta. Finał akcji odbył się pod fontanną Neptuna.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.