W Operze Bałtyckiej w ciągu roku do wyboru jest siedem różnorodnych działań edukacyjnych. Wśród nich zajęcia m.in. dla niemowlaków, przedszkolaków i licealistów.

 

Jak uratować Pannę Operetkę?

Na spektakl do gdańskiej opery, kończący projekt edukacyjny, przyjechało ponad 200 dzieci. Spotkanie było niezwykłe. Dzieciaki uczestniczyły w balu przygotowanym przez Panią Operę i Pana Operę, którzy chcieli uczcić swojego „znajomego” – Wolfganga Amadeusza Mozarta. W zabawnej formie uczniowie poznali nie tylko samego Mozarta i jego utwory, ale też Pannę Operetkę, Panią Balerinę i Pana Balet, Pana Pianistę i Panią Pianistkę. Do zabawy w zgadywanie, jakie instrumenty wydają konkretne dźwięki, zaprosił ich dyrygent. Dzieci musiały też wczuć się w rolę jurorów i ocenić, kto lepiej gra na fortepianie: Pani Pianistka czy Pan Pianistka. Wzięły także udział w ratowaniu Panny Operetki z rąk podstępnego B-mola. Uczniowie byli zachwyceni.– Najbardziej podobał mi się taniec – powiedziała po spektaklu 9-letnia Hania z Gdyni. – Szczególnie balet, kiedy bohaterowie udawali, że jest burza – dodała. Zdanie Hani potwierdzali inni, którzy zwrócili uwagę na grę orkiestry na żywo, zabawną arię wykonywaną przez Pannę Operetkę z charakterystycznymi „buziakami” oraz kolorowe stroje baletnic.

Na zakończenie dzieci spotkały się z artystami w foyer Opery Bałtyckiej. Były słodkie niespodzianki i wspólne zdjęcia.

 

Mor(ż)e Opera

Celem projektu Mor(ż)e Opera, organizowanego dla uczniów szkół podstawowych, było dotarcie ze sztuką operową do dzieci spoza Trójmiasta. Artyści jeździli do wybranych szkół z audycjami. W zabawny sposób przedstawiali dzieciom ciekawostki i muzyczne fakty, wykonując najsłynniejsze arie i prezentując choreografie z bieżącego repertuaru. Po każdym z odcinków dzieci otrzymywały dedykowane pomoce edukacyjne. W Mor(ż)e Opera udział wzięły dzieci z Wocław (97 dzieci), ze Skowarcza (50) oraz z Leśna (50).

Opera Bałtycka planuje kontynuować projekt w przyszłym sezonie. – Widzimy zainteresowanie z innych szkół, które w tym roku nie mogły do nas dołączyć – mówi Anna Dziemidzik, specjalistka ds. edukacji w Operze Bałtyckiej. – Jest to wartościowy projekt, dlatego chcielibyśmy go kontynuować. Nasze działania pokazują, że nauka i zapoznanie z kulturą od najmłodszych lat ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju kultury dzieci – podkreśla Dziemidzik.

Podobne akcje edukacyjne były organizowane dla przedszkolaków i licealistów. W niedzielę operę przejmowali rodzice z niemowlakami, dla których przygotowano program Opera na start.

 

Fot. Natalia Kłoptek-Główczewska